Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann skomentowała we wtorek zniszczenie zapory w Nowej Kachowce. “Nie będzie pokoju z Rosją Putina” – oświadczyła.

Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann potępiła zniszczenie tamy w Noweh Kachowce na okupowanym przez Rosję terytorium. “Atak Rosji na zaporę Kachowka jest kolejną niewyobrażalną zbrodnią wojenną. Po raz kolejny pokazuje brutalne działania podejmowane przez Putina” – oświadczyła polityk liberalnej FDP, cytowana we wtorek przez portal Deutsche Welle.

“To także dowód na to, że ten reżim nigdy nie będzie chciał negocjować. Nie będzie pokoju z Rosją Putina” – dodała.

Także kanclerz Niemiec Olaf Scholz skomentował wysadzenie tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce. “Jest to coś, co ma nowy wymiar, ale pasuje do sposobu, w jaki Putin prowadzi tę wojnę” – oświadczył.

Z kolei pod koniec maja br. Olaf Scholz wyraził gotowość do wznowienia kontaktu z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, „ale kiedy nadejdzie odpowiedni moment”.

Przeczytaj: ISW o wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce: Za wcześnie wskazywać winnych 

Jak informowaliśmy, w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do wysadzenia znacznego odcinka tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce. Tama wykorzystywana przez miejscową elektrownię wodną, spiętrza znacznych rozmiarów zbiornik wodny o powierzchni 2155 km kw. Jego łączna pojemność to 18,2 km sześc. Według przedstawicieli ukraińskiej armii, dowództwo wojskowe Federacji Rosyjskiej zniszczyło tamę z powodu „strachu przed armią ukraińską” oraz „sukcesów sił obrony Ukrainy w operacjach ofensywnych”.

Przeczytaj: „Oburzający akt” – Stoltenberg komentuje wysadzenie tamy w Nowej Kachowce

Czytaj także: Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Polskie MSZ chce kolejnych sankcji wobec Rosji

Jak podaje strona ukraińska, w związku z wysadzeniem tamy tamtejsza elektrownia wodna i zbiornik zostały praktycznie zniszczone, co znacząco wpłynęło na kondycję energetyczną Ukrainy. Zagrożonych zatopieniem jest kilkadziesiąt miejscowości w dole Dniepru, w tym okupowanych przez Rosjan. We wtorek podtopionych zostało 30 miejscowości. Służby ukraińskie twierdzą, że konieczna jest szybka ewakuacja 40 tys. ludzi, w większości z obszarów pod rosyjską kontrolą.

dw.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply