Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odniósł się do wysadzenia tamy w Nowej Kachowce. “To oburzający akt, który po raz kolejny pokazuje brutalność rosyjskiej wojny na Ukrainie” – oświadczył.

Stoltenberg odniósł się do zdarzenia na Twitterze. “Dzisiejsze zniszczenie tamy w Nowej Kachowce zagraża tysiącom cywilów i powoduje poważne szkody w środowisku. To oburzający akt, który po raz kolejny pokazuje brutalność rosyjskiej wojny na Ukrainie” – napisał sekretarz generalny NATO.

Jak informowaliśmy, w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do wysadzenia znacznego odcinka tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce. Tama wykorzystywana przez miejscową elektrownię wodną, spiętrza znacznych rozmiarów zbiornik wodny o powierzchni 2155 km kw. Jego łączna pojemność to 18,2 km sześc.

Według przedstawicieli ukraińskiej armii, dowództwo wojskowe Federacji Rosyjskiej zniszczyło tamę z powodu „strachu przed armią ukraińską” oraz „sukcesów sił obrony Ukrainy w operacjach ofensywnych”.

Całkowity pobór wody ze zbiornika tylko dla dużych kanałów wynosi 900 m sześc. na sekundę.

Tama służyła nie tylko elektrowni wodnej, ale kierowała też część wody na potrzeby chłodzenia największej elektrowni jądrowej Europy, Zaporoskiej Eletrowani Atomowej.

Z nagrań wynika, że licząca 3,8 km długości tama została przerwana na dość długim odcinku.

Zobacz także: Ukraińska armia deklaruje, że wysadzenie tamy na Dnieprze nie powstrzyma jej ofensywy [+VIDEO]

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  “O tym, że wysadzenie tamy w Kachowskiej Elektrowni Wodnej zaleje lewobrzeżną część obwodu chersońskiego i przyniesie Rosjanom duże problemy, poinformował w październiku 2022 r. szef GUR – Kirył Budanow.

  “Stracą nawet teoretyczną możliwość dostarczania wody do Kanału Północnokrymskiego, na Krym” – stwierdził wówczas. Przypomniał również, że istnienie elektrowni jądrowej w Zaporożu zależy od regularnych dostaw wody: “ten obiekt jest z nią nierozerwalnie związany”.

  🗞️W grudniu 2022 r. The Washington Post powołał się na generała dywizji VSU Andrieja Kowalczuka, pisząc

  “Ukraińskie Siły Zbrojne przeprowadziły testowe uderzenie za pomocą HIMARS na jedną ze śluz zapory w Kachowce, aby zrobić dziury w metalu i zobaczyć, jak bardzo podnosi się woda w Dnieprze” – powiedział WP ukraiński oficer wojskowy. “Test zakończył się sukcesem”.