Andrij Parubij twierdzi, że działa w interesie przyjaznych stosunków Polski i Ukrainy, aby oba państwa mogły “stać ramię w ramię na głównym froncie przeciwko rosyjskiemu imperializmowi jak było to podczas Majdanu”

Czytałem recenzje tego filmu. Sam nie miałem możliwości go obejrzeć, ale przeprowadziłem wiele rozmów na ten temat z przywódcami państwa polskiego. Prosiłem ich, by nie dokonywali żadnych ocen(filmu – red.), ponieważ do czasu, gdy jest to po prostu film, można go traktować jako dzieło artystyczne pewnego reżysera. Ale jeśli przywódcy Polski będą dokonywali oficjalnych ocen, może to być odebrane jako stanowisko państwa– powiedział Parubij dziennikarzom.

W tym przypadku nastawiony jestem na to, by nie pozwolić na rozniecanie konfliktu między Ukrainą i Polską. Wszystkie prowokacyjne działania, które ku temu zmierzają, powinny być odrzucane, bo na naszym głównym froncie przeciwko rosyjskiemu imperializmowi, przeciw rosyjskiej agresji powinniśmy stać ramię w ramię z naszymi sąsiadami, jak to było podczas Majdanu i mam nadzieję, że nie pozwolimy na rozniecanie konfliktu między naszymi krajami– dodał.

We wtorek w Kijowie miał odbyć się specjalny, zamknięty pokaz “Wołynia” z udziałem reżysera filmu. Organizator pokazu, Instytut Polski w Kijowie, oświadczył w poniedziałek, że zostaje on odwołany ze względu na sugestie ukraińskiego MSZ, które zaleciło, by nie organizować projekcji w trosce o porządek publiczny.

Następnie MSZ Polski poinformowało, że pokaz filmu “Wołyń”został przełożony z przyczyn technicznych na późniejszy termin. Takie samo stanowisko zajęła rzeczniczka MSZ w Kijowie, Mariana Beca. – Za wspólną zgodą ze stroną polską podjęto decyzję o przeniesieniu pokazu filmu ‘Wołyń’ na bardziej sprzyjający termin. Film zostanie pokazany później– mówiła rzeczniczka, cytowana w poniedziałek przez gazetę internetową “Ukrainska Prawda”.

“Wołyń”trafił na ekrany kin w Polsce 7 października. Smarzowski wyreżyserował ten film na podstawie własnego scenariusza, który napisał, wykorzystując wątki ze zbioru opowiadań “Nienawiść”autorstwa Stanisława Srokowskiego. Tekst scenariusza konsultowano z historykami. Akcja filmu rozgrywa się w okresie od wiosny 1939 r. do lata 1945 r. w wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów.

kresy.pl/ pap

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. algirdaitis
    algirdaitis :

    parubij zapomnial, ze sam z poroszenka, jaceniukiem i innymi neobanderowskimi “inteligentami” upolitycznil temat rzezi wolynskiej, obierajac sprawcow i ideologow tego ludobojstwa na bohaterow Ukrainy. A “polscy” “inteligenci” jak Michnik poprzez zamiatanie tego tematu pod dywan i wmawianiem o rzekomej polskiej winie upolityczniali ten temat juz od 1989 roku. Teraz to w koncu wybuchlo. Byla wina Polakow czy nie, nie ma tu nic do rzeczy. Nie ma usprawiedliwienia dla bestialskiego ludobojstwa. Ci tworcy programu dla oun i upa jak doncow, bandera i wykonawcy jak szuchewycz czy klym sawur – klaczkiwski to byli zwyrodnialcy. Co wyrosnie z mlodziezy ukrainskiej, ktora wychowa sie na wyczynach tych banderowskich zwyrodnialych mordercow? Tacy bohaterowie to hanba dla Ukrainy. I hanba dla wszystkich polskich politykow i rzadow od 1989 roku, ze nic nie zrobili, zeby dac jasno do zrozumienia Ukraincom, ze w momencie obrania bandery za ich bohatera, bedzie to oznaczalo natychmiastowe zerwanie stosunkow z banderowska Ukraina. Zamiast tego cackali sie z Ukraina, chuchali na ta Ukraine, no i dostalismy teraz od nich podziekowania.

    Szkoda, ze parubij nie pytal sie polskich politykow i Polakow, przed obraniem bandery na bohatera Ukrainy i co Polacy o tym sadza? A teraz placze. Bezczelne banderowskie typy. Niech Ruskie ich wszystkich na Sybir pozabieraja. Tam ich miejsce.

  2. tagore
    tagore :

    Dla komentujących miłym przerywnikiem będzie opinia eksperta z Krzyżowej na temat stosunków
    Ukrainy i Niemiec.
    Przyszłość relacji niemiecko-ukraińskich zależy w bardzo dużym stopniu od kondycji społecznej, politycznej i ekonomicznej Ukrainy. Ukraina ze względu na swój znacznie mniejszy potencjał ekonomiczny, demograficzny i militarny nie ma szans, aby w niemieckiej polityce zagranicznej zająć takie miejsce jakie przypada Rosji. Jednak, postęp transformacji ekonomicznej, społecznej i politycznej Ukrainy przy równoczesnej stagnacji gospodarczej coraz bardziej autorytarnej i neo-imperialnej Rosji może pozwolić Kijowowi zbudować z Niemcami trwałe strategiczne partnerstwo. Temu scenariuszowi będzie sprzyjać prawdopodobne pogorszenie relacji polsko-ukraińskich i polsko-niemieckich wynikające z polityki zagranicznej i historycznej rządu polskiego. W efekcie Niemcy umocnią się na pozycji najważniejszego partnera Kijowie w UE. Charakter relacji niemiecko-ukraińskich będzie także zależał od poszerzenia wiedzy na temat Ukrainy i dziedzictwa historycznego związków między oboma narodami w ramach społeczeństwa niemieckiego. Ukraina- sama- wydaje się zbyt słaba, żeby podołać temu wyznaniu, dlatego bardzo wiele będzie zależało od aktywności pro-ukraińskich środowisk w Niemczech. Nawet przy ustanowieniu strategicznego partnerstwa Niemiec i Ukrainy, relacje niemiecko-ukraińskie będą kształtowane przez założenie Berlina o konieczności uwzględnienia w pewnym stopniu stanowiska Rosji we własnej polityce wobec Kijowa.

    Adam Balcer

    tagore