Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij zaapelował do polskich posłów, by zawiesić dyskusje na tematy historyczne dzielące Polaków i Ukraińców. Argumentował, że Ukraina obecnie broni Europy przed Rosją. Z kolei szef polskiej delegacji poinformował o planach uczczenia w Polsce pamięci Mychajło Hruszewskiego, nazywanego „największym ukraińskim polonofobem”.

W poniedziałek delegacja polskich posłów z Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej Sejmu RP gościła na Ukrainie. Spotkała się z ukraińskimi parlamentarzystami, w tym przewodniczącym Rady Najwyższej Andrijem Parubijem. Podczas spotkania Parubij zaapelował do Polaków o odrzucenie tego, co dzieli narody polski i ukraiński, a w zamian poszukiwania wydarzeń historycznych, które je łączą.Jego zdaniem dyskusje historyczne dzielące Polaków i Ukraińców powinny zostać zarzucone. Argumentował, że są one „na rękę” oponentom dobrych relacji dwustronnych. Parubij dziękował też za wsparcie udzielone Ukrainie, która – jak twierdzi – „faktycznie walczy o swoją niepodległość z putinowską Rosją”.Dodał, że „nikt tak jak Polska nie rozumie, że nasi chłopcy bronią nie tylko Ukrainy, ale całej przestrzeni europejskiej”. „Przeszłość nie powinna strzelać w przyszłość, szczególnie w czasach oporu przed nawałą”– powiedział przewodniczący ukraińskiego parlamentu.

Po rozmowach przewodniczący delegacji, poseł Michał Dworczyk mówił, że przyszłość można budować wyłącznie w oparciu o prawdę i szczerość w naszych relacjach, a „źle rozumiana poprawność polityczna w relacjach dwustronnych niczego dobrego nie przyniesie”. Dodawał, że nie można przemilczać „dramatycznych wydarzeń w historii Polaków i Ukraińców”, w tym ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu.

Dworczyk poinformował również, że w polskim parlamencie są inicjatywy, które mają upamiętniać „dobre” momenty historii polsko-ukraińskiej. Wskazał przy tym na przypadającą w tym roku 150. rocznicę urodzin Mychajło Hruszewskiego. Ten urodzony w Chełmie historyk i pierwszy prezydent Ukrainy w swoim dziesięciotomowym dziele „Historia Ukrainy-Rusi” udowadniał m.in. okupacyjny – w jego przekonaniu – charakter polskiej władzy we Lwowie.Generalnie kontestował on polskość tego miasta. Hruszewski poszedł później na kolaborację z sowietami.Od 1924 pracował w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej we Wszechukraińskiej Akademii Nauk. Jego biograf, historyk dr Łukasz Adamski nazwał go „największym ukraińskim polonofobem”.

„Ustaliliśmy, że z okazji 150. rocznicy urodzin prezydenta Hruszewskiego jako polscy parlamentarzyści zadbamy, aby jedną z ulic czy skwer w Warszawie lub w Chełmie nazwać jego imieniem”– powiedział dziennikarzom poseł Dworczyk. Dodał, że polscy i ukraińscy posłowie wezmą z kolei udział w uroczystościach w Żytomierzu, gdzie jednej z ulic nadano imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W parlamentach w Kijowie i Warszawie ma z kolei zostać pokazana wystawa dotycząca sojuszu Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury.

„Rozumiem dobre chęci, ale inicjatywa upamiętniania w Warszawie Hruszewskiego – największego ukraińskiego polonofoba – to błąd!”– komentował na Twitterze dr Adamski.

W swojej relacji zamieszczonej w Internecie Jerzy Wójcicki, prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy” z Winnicy wspomniał z kolei, że poseł PO Marcin Święcicki mówił dziennikarzom o propozycji strony ukraińskiej ws. wyznaczenia „daty męczeństwa pamięci narodu polskiego”. Ukraińcy nie chcieli, żeby był to dzień 11 lipca, nawiązujący do daty apogeum ludobójstwa na Wołyniu. W zamian proponowali datę 17 września.

Polscy posłowie wyrazili również pełne poparcie dla przemian ustrojowych i reform prowadzonych na Ukrainie, a także dla jej proeuropejskiego kursu.

Dzieje.pl / Zn.ua / facebook.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
21 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. cyna
  cyna :

  Myślę że rząd nie ma wyjścia i nie będzie mógł przystac na próby ukraińskie w sprawie negowania i zakłamywania historii, są tez posłowie tacy jak Winnicki, którzy uważnie patrzą rządzącym na ręce. Nie wiem jak oszołom Kukiz ale Winnicki na pewno zyska w przyszłych wyborach i dobrze by było gdyby wtedy startował pod własnym szyldem. Dążenie Polaków do upamiętnienia ofiar i wskazania winnych ludobójstwa w żaden sposób nie obniżą wartości bojowej ukraińskiego wojska więc prośba o zawieszenie tego naturalnego procesu jest zwykłym chciejstwem.

 2. marcink
  marcink :

  A ja myślę. że to najlepszy moment by mówić głośno o Wołyniu i Nazwać UPA organizacją zbrodniczą zanim jej kult przerodzi się w poważne problemy dla Polski. A jak Ukry będą coś buczeć to zablokować ich integracje z EU, odcinać od pomocy finansowej, ewentualnie uznać aneksję Krymu i państwowość samozwańczych Republik.

 3. kresmen
  kresmen :

  Jak to; ukraińcy wstydzą się tych „bohaterskich” czynów swoich gierojów ? Wydaje mi się, że wręcz przeciwnie, ukraińcy powinni dziękować Polakom że nagłaśniamy w świecie te ich „bohaterskie” czyny ! A my to robimy z sympatii do nich , my tak ich kochamy..
  UKRY WSTYDZĄ SIĘ SWOICH BOHATERÓW ? loool….

  • lucas4400
   lucas4400 :

   film bedzie dobry(ukarze prawde jaką była) o ile go nie ocenzurują na polecenie ameryki by nie urazić ukraincow(nato czyli usa potrzebuje ukrainy i polski by wciagnac ich w konflikt z rosja )…nie wiem czy kiedyś polska doczeka sie rzadu polskiego dbajacego oi interes swojego narodu …o wspolny interes a nie ich wlasny ….

 4. pro_patria
  pro_patria :

  Dzicz serwuje Polsce upokorzenie za upokorzeniem… Jak motłoch śmie żądać zapomnienia o Naszych z takim okrucieństwem pomordowanych Rodakach… Na rządzące miernoty nie ma co liczyć. Tylko MY, Naród Polski możemy zjednoczeni zmienić ten haniebny stan rzeczy. Przykładem jest bezpardonowa krytyka probanderowca chomy i teraz wsparcie protestu mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego przeciw szmaciarzom z hajdamaki. Musimy brać sprawy w swoje ręce !!!

 5. sylwia
  sylwia :

  1. Parubij jest współodpowiedzalny za śmierć ludzi zastrzelonych przez strzelców wyborowych w
  Kijowie w lutym 2014 r. Oskarżył go o to były szef SBU Aleksandr Jakimienko. Parubij dowodził
  strażą Majdanu i miał pod kontrolą budynek Filharmonii, z którego strzelano (
  https://www.rt.com/news/ukraine-snipers-security-chief-438/ ). 2. Parubij powtarza wytyczne
  tajnej Uchwały Krajowego Prowidu OUN z 22 czerwca 1990 r. Cytuję: '…Wyciszać wszystko to co nas
  dzieli, w tym także negatywne patrzenie na UPA…Wykazywać, że UPA nie tylko nie znęcała się nad
  Polakami, ale przeciwnie, brała ich w obronę przed hitlerowcami i bolszewikami. Polacy byli też w
  UPA. Mordy, którym zaprzeczać nie można, były dziełem sowieckiej partyzantki lub luźnych band, z
  którymi UPA nie miała nic wspólnego, pomniejszanie roli wyzwoleńczej UPA w skali europejskiej
  jest niedopuszczalne. Wszelkimi siłami dążyć do tego, żeby w różnych naszych kontaktach z
  Polakami strona polska przyznawała iż były to przykłady palenia wsi ukraińskich i mordowania
  Ukraińców przez AK, wykazywać podobieństwo między UPA i AK, podkreślając wyższość pod każdym
  względem UPA nad AK…To wszystko ma służyć osłabieniu Polski, a w przyszłości doprowadzić nawet
  do zupełnej dekompozycji państwa polskiego – co leży w interesie polityki Ukrainy, w której siłą
  awangardową jest i będzie rewolucyjna OUN…’ (
  http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/rubiez/osad/uchwala.html ). Parubij kontynuuje ukraińską ohydną
  politykę zaprzeczania potwornym ludobójczym mordom Polaków przez Ukraińców i nawołuje do zbiorowej
  amnezji Polaków o setkach tysięcy barbarzyńsko zakatowanych polskich rodzin w polskiej
  Małopolsce Wschodniej przy równoczesnym szerzeniu kultu krwawych przywódców UPA i ukraińskiej dywizji SS,
  takich jak Bandera, Szuhewycz, Lebed, Melnyk i Paliiw. 3. Ukraińcy nie bronią 'przestrzeni
  europejskiej’ przed Rosją, tak jak nie próbowali bronić przed nią Krymu i ograniczyli się do ludobójstwa
  w Donbasie, rabując, niszcząc tam miasta i osiedla i masowo zabijając cywilów. Donbascy
  traktorzyści i górnicy dali Ukraińcom mocne cięgi pod Saur Mogiłą, Iłowajskiem, Diebalcewem
  i na donieckim lotnisku. Gdyby tak rozkazał prezydent FR, wojska rosyjskie w ciągu krótkiego
  czasu dotarły by do polsko-ukraińskiej granicy, zostawiając za sobą
  dymiące zgliszcza ukraińskich baz lotniczych i koszar. Bandycka i hitlerowska Ukraina nie obroni Europy, Polski ani nawet siebie. Latwo mu łgać o rzekomej obronie Europy przez Ukraińców
  gdy rząd rosyjski nie ma ani zamiaru ani przyczyny by atakować Europę. 4. Przykład polskiej gehenny z ukraińskich zbroczonych krwią rąk : ”… ‘…Wymordowanie mieszkańców kolonii Parośla miało miejsce 9 lutego 1943 r., kiedy uzbrojona banda ukraińska z okolic Włodzimierca, udająca radzieckich partyzantów, weszła z rana do kolonii i rozmieściła się we wszystkich domach, by po południu podstępnie wszystkich powiązać i na umówiony sygnał zamordować, zabijając ostrymi narzędziami, przeważnie siekierami, nie oszczędzając nikogo. Zamordowano 173 osoby, tylko 11 osób, przeważnie dzieci, ciężko okaleczone, zostały potem uratowane. Jak zwykle czyniły to bandy, po dokonanym morderstwie gospodarstwa ograbiono, zabierając cały dobytek i żywy inwentarz. Późniejsze oględziny pomordowanych wykazały szczególne okrucieństwo oprawców. Niemowlęta były przybijane do stołów nożami kuchennymi, kilku mężczyzn było obdartych ze skóry pasami, niektórzy mieli wyrywane żyły od pachwiny do stóp, kobiety były nie tylko gwałcone, lecz wiele z nich miało poobcinane piersi. Wielu pomordowanych miało poobcinane uszy, nosy, wargi, oczy powyjmowane, głowy często poobcinane. Po dokonaniu rzezi mordercy urządzili libację w domu sołtysa. Po odejściu oprawców, wśród resztek jedzenia i butelek po samogonie znaleziono martwe dziecko około 12-miesięczne, przybite bagnetem do stołu, a w ustach dziecka włożony był niedojedzony kawałek kiszonego ogórka…’ ( http://wolyn.ovh.org/opisy/parosla-09.html ). 5. Jak
  długo żyją polscy patrioci, tak długo nie zagaśnie pamięć o setkach tysięcy naszych rodaków
  bestialsko zamordowanych w strasznych męczarniach przez Ukraińców.

  https://www.youtube.com/watch?v=_ELvRgWXvoA

  https://www.youtube.com/watch?v=cxtxB3wJhmw