Poseł Michał Dworczyk komentuje odniósł się do uchwały ukraińskiego parlamentu

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk, szef polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej, komentując dzisiejszą uchwałę ukraińskiego parlamentupodkreśla, że „celem przyjęcia przez Sejm uchwały wołyńskiej było oddanie hołdu Polakom pomordowanym w czasie drugiej wojny światowej oraz ustanowienie święta, w trakcie którego bliscy ofiar będą mogli wspominać swoich krewnych”.

Dworczyk dodał także, że polscy parlamentarzyści „podkreślili (w uchwale – red.) chęć i potrzebę budowy dobrych relacji polsko – ukraińskich”.

Dworczyk dodał, że dzięki ustanowieniu święta również państwo polskie może oddawać „właściwy hołd ofiarom”.

Rezolucję poparło 247 spośród 335 zarejestrowanych na sali posiedzeń deputowanych w liczącej 450-osób Radzie Najwyższej Ukrainy. Parlament w Kijowie oświadczył m.in., że z „żalem, rozczarowaniem i głębokim zaniepokojeniem” przyjął decyzje Senatu i Sejmu w sprawie wydarzeń na Wołyniu.

„Parlament Ukrainy uważa, że ustanowiony przez Sejm RP Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP (…) jest przejawem upolitycznienia tragicznych stronic ukraińsko-polskiej historii” – głosi uchwała.

Parlament Ukrainy potępił w czwartek lipcowe decyzje Senatu i Sejmu RP w sprawie zbrodni wołyńskiej, uznając, że określenie jej mianem ludobójstwa jest „upolitycznianiem historii” i przekreśla osiągnięcia wieloletniego dialogu historycznego na ten temat.

kresy.pl/ interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
      ivvvv :

      Polskie stosunki, związki i kontakty z Ukrainą są chore. Dotyczy to oczywiście naszych władz. Jesteśmy obecnie państwem silniejszym, pomagamy Ukraińcom, a wygląda to tak, że to Banderlandia dyktuje swoje warunki Polsce. W tym chorym związku, ma się wrażenie, że to Banderlandia gra rolę „pana”, a Polska „sługi”. Czy to jest normalna sytuacja? Tylko w wypadku, gdy przyjmie się, że polskie władze i część polskich polityków są masochistami i lubią grać rolę „podległą”.