Szef Pentagonu Lloyd Austin skrytykował Ukraińców za ataki na rosyjskie rafinerie. Podkreślił, że mogą mieć wpływ na światowe rynki energii.

Agencja Bloomberg opisała we wtorek wypowiedź Austina, która padła podczas posiedzenia komisji Kongresu USA ds. sił zbrojnych. Szef Pentagonu potwierdził wcześniejsze doniesienia sugerujące, że Waszyngton naciska na Kijów, by ukraińskie wojsko przestało atakować dronami rosyjskie rafinerie.

“Z pewnością te ataki mogą wywołać efekt domina, jeśli chodzi o globalną sytuację energetyczną. Myślę, że Ukrainie lepiej posłuży atakowanie taktycznych i operacyjnych celów, które bezpośrednio wpływają na obecną walkę” – oświadczył Lloyd Austin.

Ponadto Austin wezwał Kongres do zatwierdzenia dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy i podkreślił, że taka pomoc pomogłaby również zwiększyć produkcję obronną w Stanach Zjednoczonych, co wsparłoby amerykański przemysł zbrojeniowy.

[kresy_casusal]

Jak podaje Bloomberg, do słów Austina dot. ukraińskich ataków szybko odniósł się republikański senator Tom Cotton, który oskarżył Biały Dom o udaremnianie skutecznych działań Ukrainy z powodów politycznych. “Wydaje mi się, że administracja Bidena nie chce, aby ceny gazu wzrosły w roku wyborczym” – powiedział polityk.

Agencja zwraca w tym kontekście uwagę, że administracja Bidena skupia się na walce z inflacją, w tym cenami benzyny dla amerykańskich konsumentów.

Czytaj także: Blinken: USA nie wspierają ukraińskich ataków na rafinerie w Rosji, ani ich nie ułatwiają

bloomberg.com / pravda.com.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Czy to nie farsa? USA naciskają na Ukrainę, zaś Ukraina się nie zgadza. Podobnie jak USA zakazują Izraelowi mordowania cywili, zaś żydzi robią swoje. Wygląda na to, że nikt nie liczy się z USA, poza Polską. Ameryko, jak nisko upadłaś!