Szef MSZ zaproszony do Moskwy

Fakt zaproszenia szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Rau do Moskwy potwierdził rzecznik rządu, Piotr Müller. Zaznaczył jednak, że jak na razie nie zapadła decyzja w tej sprawie.

We wtorek rzecznik rządu, Piotr Müller potwierdził wcześniejsze, nieoficjalne doniesienia medialne, według których szef MSZ, Zbigniew Rau, otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Moskwie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Tutaj w tym zakresie żadne decyzje jeszcze nie zapadły, o ile dobrze mi wiadomo — powiedział Müller. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o to, kiedy zapadnie decyzja odnośnie tej wizyty. Wcześniej portal wPolityce.pl podał jako potencjalną datę 15 lutego 2022 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Müller mówił też, że ciężko rozmawia się z krajami, u których nie widać dobrej woli. To znaczy, że dużo ciężej rozmawia się tam, gdzie te rozmowy wydają się, że nie przyniosą skutku. Więc jeżeli chodzi o działania dyplomatyczne wobec Rosji, czy wobec Mińska, to musimy być bardzo ostrożni — powiedział rzecznik rządu.

– My mówimy wprost, że jeżeli by Rosja, czy Białoruś zaprzestały swoich działań, które są niezgodne z prawem międzynarodowym, to oczywiście warto wtedy podjąć działania w celu jakiejś normalnej współpracy – powiedział Müller. Podkreślił zarazem, że obecnie tego nie widać.

Według informacji mediów, wizyta szefa polskiego MSZ w Rosji miałaby się odbyć w ramach przewodnictwa Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), które rozpocznie się z dniem 1 stycznia 2022 r. Jak informuje portal wPolityce.pl, który powołuje się na źródła w resorcie spraw zagranicznych, do spotkania z ministra Zbigniewa Raua z ministrem Sergiejem Ławrowem mogłoby dojść 15 lutego.

Przypomnijmy, że ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji spotkali się we wrześniu br., przy okazji 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Oficjalne relacje z rozmowy nie zawierały bliższych szczegółów. Rosjanie poinformowali, że podczas rozmów „poruszono także pewne kwestie dotyczące stosunków rosyjsko-polskich”, jednak nie podano żadnych dodatkowych informacji.

Było to pierwsze spotkanie szefów MSZ obu krajów od ponad dwóch lat, od maja 2019 roku. Wówczas, w Helsinkach, z Ławrowem spotkał się ówczesny minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz. Tamto spotkanie było jednak relacjonowane bardziej szczegółowo.

Onet.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. wnuk rezuna
  wnuk rezuna :

  Putin zaproponuje nam rozwiązanie problemów które sam stworzył…
  Wszyscy nasi „przyjaciele” z UE z bandytą rozmawiają, wiec czemu my mamy być tacy niezłomni i płacić za politykę Merkel i Bidena którzy nas „wspierają” tak jakby …średnio
  A ukraińcy też by się trochę uspokoili, choćby z ich polityką historyczną jakbyśmy w Przemyslu, 70 km od Lwowa, postawili jakąś dywizję pancerną ….po tych rozmowach w Moskwie. Bo chyba putinowi o to chodzi ???
  Rozmawiać w każdym razie trzeba, może uda się niewielkim kosztem uspokoić durnego lukaszenke