Szef MSZ zaproszony do Moskwy

Fakt zaproszenia szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Rau do Moskwy potwierdził rzecznik rządu, Piotr Müller. Zaznaczył jednak, że jak na razie nie zapadła decyzja w tej sprawie.

We wtorek rzecznik rządu, Piotr Müller potwierdził wcześniejsze, nieoficjalne doniesienia medialne, według których szef MSZ, Zbigniew Rau, otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Moskwie.

– Tutaj w tym zakresie żadne decyzje jeszcze nie zapadły, o ile dobrze mi wiadomo — powiedział Müller. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o to, kiedy zapadnie decyzja odnośnie tej wizyty. Wcześniej portal wPolityce.pl podał jako potencjalną datę 15 lutego 2022 roku.

 

Müller mówił też, że ciężko rozmawia się z krajami, u których nie widać dobrej woli. To znaczy, że dużo ciężej rozmawia się tam, gdzie te rozmowy wydają się, że nie przyniosą skutku. Więc jeżeli chodzi o działania dyplomatyczne wobec Rosji, czy wobec Mińska, to musimy być bardzo ostrożni — powiedział rzecznik rządu.

– My mówimy wprost, że jeżeli by Rosja, czy Białoruś zaprzestały swoich działań, które są niezgodne z prawem międzynarodowym, to oczywiście warto wtedy podjąć działania w celu jakiejś normalnej współpracy – powiedział Müller. Podkreślił zarazem, że obecnie tego nie widać.

Według informacji mediów, wizyta szefa polskiego MSZ w Rosji miałaby się odbyć w ramach przewodnictwa Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), które rozpocznie się z dniem 1 stycznia 2022 r. Jak informuje portal wPolityce.pl, który powołuje się na źródła w resorcie spraw zagranicznych, do spotkania z ministra Zbigniewa Raua z ministrem Sergiejem Ławrowem mogłoby dojść 15 lutego.

Przypomnijmy, że ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji spotkali się we wrześniu br., przy okazji 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Oficjalne relacje z rozmowy nie zawierały bliższych szczegółów. Rosjanie poinformowali, że podczas rozmów „poruszono także pewne kwestie dotyczące stosunków rosyjsko-polskich”, jednak nie podano żadnych dodatkowych informacji.

Było to pierwsze spotkanie szefów MSZ obu krajów od ponad dwóch lat, od maja 2019 roku. Wówczas, w Helsinkach, z Ławrowem spotkał się ówczesny minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz. Tamto spotkanie było jednak relacjonowane bardziej szczegółowo.

Onet.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. wnuk rezuna
  wnuk rezuna :

  Putin zaproponuje nam rozwiązanie problemów które sam stworzył…
  Wszyscy nasi “przyjaciele” z UE z bandytą rozmawiają, wiec czemu my mamy być tacy niezłomni i płacić za politykę Merkel i Bidena którzy nas “wspierają” tak jakby …średnio
  A ukraińcy też by się trochę uspokoili, choćby z ich polityką historyczną jakbyśmy w Przemyslu, 70 km od Lwowa, postawili jakąś dywizję pancerną ….po tych rozmowach w Moskwie. Bo chyba putinowi o to chodzi ???
  Rozmawiać w każdym razie trzeba, może uda się niewielkim kosztem uspokoić durnego lukaszenke