Chiny są zaniepokojone eskalacją wojny na Ukrainie i mają nadzieję, że Moskwa i Kijów przeprowadzą rozmowy pokojowe – oświadczył szef chińskiego MSZ Qin Gang po telefonicznej rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą. Rozmowa miała miejsce w czwartek.

Chiny wzywają obie strony do porozumienia w sprawie stopniowej deeskalacji konfliktu. Według 12-punktowego planu pokojowego, opracowanego przez Pekin, ma to doprowadzić do zawieszenia broni, a docelowo do „politycznego rozwiązania kryzysu”. Plan, który spotkał się z niechętnym przyjęciem po obu stronach, wzywał do “ochrony ludności cywilnej i wzajemnego poszanowania suwerenności”. „Chiny mają nadzieję, że wszystkie strony zachowają spokój, racjonalność i powściągliwość oraz wznowią rozmowy pokojowe tak szybko, jak to możliwe” – oświadczył w rozmowie z Kułebą Qin, cytowany przez agencję Reuters.

Wyraził nadzieję, że Ukraina i Rosja nie zamkną drzwi do rozwiązania politycznego, bez względu na to, jak trudna i wymagająca jest sytuacja.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba oznajmił z kolei, że on i Qin „poruszyli kwestię integralności terytorialnej Ukrainy”.

„Podkreśliłem znaczenie Formuły Pokojowej (prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego) dla zakończenia agresji i przywrócenia sprawiedliwego pokoju na Ukrainie” – napisał Kuleba na Twitterze.

Zobacz także: Politico: chińskie karabiny trafiły do Rosji jako broń myśliwska

Zaledwie dzień po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, Xi Jinping podkreślił, że konflikty interesów powinny być rozwiązywane z poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, co odnoszono wówczas do Ukrainy. Z drugiej strony Pekin nie przyjął, ani nie poparł żadnych sankcji przeciwko Rosji oraz zwiększył wymianę handlową, szczególnie skup rosyjskiej ropy po okazyjnej cenie.

Chińscy politycy, a szczególnie media, od miesięcy obciążają też winą za wybuch konfliktu USA, twierdząc, że Waszyngton dążył do rozszerzenia swoich wpływów na miękkim podbrzuszu Rosji za pomocą Ukrainy. Jednocześnie jednak Chińczycy nie zdecydowali się na udzielanie wysiłkowi zbrojnemu Rosjan wsparcia materiałowego, finansowanego, czy tym bardziej operacyjnego.

Zobacz także: WSJ: Przywódca Chin planuje rozmowę z Zełenskim. Pierwszy raz od początku wojny

Przeczytaj: USA wzywają do rozmowy Xi-Zełenski

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply