Z Chin do Rosji trafia wyposażenie podwójnego zastosowania, które może posłużyć rosyjskiej armii – pisze Politico. Chodzi np. o karabiny szturmowe, opisane jako „broń myśliwska” czy części dronów.

Jak podał w czwartek serwis Politico, od czerwca do grudnia 2022 roku chińskie firmy eksportowały do Rosji przez Turcję i Zjednoczone Emiraty Arabskie karabiny, kamizelki kuloodporne i części dronów. Portal powołuje się na dane urzędów celnych.

Sprawa dotyczy m.in. China North Industries Group, będącego jednym z największych państwowych przedsiębiorstw zbrojeniowych w Chińskiej Republice Ludowej. W czerwcu 2022 roku przedsiębiorstwo wysłało rosyjskiej firmie Techkrim 1000 karabinów szturmowych CQ-A, wzorowanych na amerykańskich karabinach M16 (M4A1). Oficjalnie opisano je jednak jako „cywilna broń myśliwska”.

 

Czytaj również: Dostarczenie broni Rosji przez Chiny „czerwoną linią” dla UE

Ponadto, rosyjskie firmy otrzymały 12 transportów części dronów i ponad 12 ton kamizelek kuloodpornych. Trafiły one do Rosji przez Turcję.

Chińska spółka Da-Jiang Innovations Science & Technology Co., znana też jako DJI, w listopadzie i grudniu ubiegłego roku wysłała przez Zjednoczone Emiraty Arabskie części dronów. Były one oficjalnie przeznaczone dla małej rosyjskiej firmy dystrybucyjnej.

Co więcej, Rosja nabyła kamizelki kuloodporne od chińskiej firmy Xinxing Guangzhou Import & Export Co.

Politico pisze, że z danych urzędów celnych nie wynika, że ChRL eksportuje do Rosji duże ilości broni. Jednak okazuje się, że dostarcza Rosjanom „wyposażenie podwójnego zastosowania”. Choć jest opisywane jako cywilne, to może posłużyć rosyjskiej armii.

Przeczytaj: WSJ: potajemnie dostarczane do Rosji chińskie drony mają wzmocnić gotowość Chin do wojny

Czytaj także: Stoltenberg: Chiny mogą rozważać dostarczenie broni Rosji

Politico / PAP / bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz