My nie mamy dzisiaj przemysłu w Europie, który by zagwarantował bezpieczeństwo, w żadnym państwie – oświadczył w poniedziałek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
W poniedziałek w Sejmie odbywa się zorganizowana w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE międzyparlamentarna konferencja poświęcona polityce zagranicznej i bezpieczeństwa państw Unii. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas swojego wystąpienia podkreślał znaczenie odpowiedniej reakcji UE i krajów członkowskich na zmieniającą się sytuację geopolityczną. Szef MON wskazywał na zagrożenia zawiązane z rosyjskim imperializmem.
„Diagnoza jest już postawiona, ale po postawieniu dyskusji potrzebne jest działanie, i z tym Europa miała problem. Trzeba to sobie jasno powiedzieć, że otrzeźwił nas zimny prysznic, szczególnie w ostatnim czasie. Nawet wojna w Ukrainie [pisownia oryginalna] nie sprawiła, że z takim impetem ruszyliśmy do działania, jak ostatnie wydarzenia geopolityczne” – powiedział szef MON.
Wyraził opinię, że wspieranie Ukrainy to „sprawa fundamentalna”. „Każdy dzień walki na Ukrainie to też zużywanie przeciwników Polski, Europy (…) którzy zagrażają naszym podstawowym wartościom, naszej wolności i suwerenności. A zagrożenie jest bardzo poważne: to neoimperialna strategia Rosji, która nigdy z tej drogi nie zejdzie” – oświadczył.
Kosiniak-Kamysz odniósł się też do kwestii europejskiego przemysłu obronnego.
„Przemysł obronny jest priorytetem. My nie mamy dzisiaj przemysłu w Europie, który by zagwarantował bezpieczeństwo, w żadnym państwie. Nawet suma naszych przemysłów nie gwarantuje tego bezpieczeństwa. Dlatego skierowanie na ten cel strumienia pieniędzy jest jak najbardziej zasadne” – wskazał.
„To nie mogą być wieloletnie decyzje. (…) To muszą być szybkie decyzje o natychmiastowym uruchomieniu dużych środków na rzecz przemysłu” – dodał.
Przeczytaj: UE wykluczy amerykańskie, brytyjskie i tureckie firmy z funduszu zbrojeniowego
Zobacz także: Unijna strategia dla przemysłu zbrojeniowego. KE zamierza wymusić składanie zamówień w firmach europejskich
gospodarkamorska.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!