Według relacji konsula generalnego RP Trump ma zająć się tym w pierwszych tygodniach po objęciu prezydentury.

Deklaracja Trumpa miała paść na zamkniętym spotkaniu z udziałem przedstawicielami organizacji polonijnych jeszcze przed wygłoszeniem przez Trumpa przemówieniaw siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) w Chicago.

O kwestii zniesienia wiz dla Polaków Trumpa miał spytać prezes KPA Frank Spula: Powiedziałem mu, że sprawa ciągnie się od wielu lat i dopominanie się o to jest dla nas żenujące, ale od 2004 roku staramy się o zniesienie amerykańskich wiz dla Polaków. Usłyszałem od Trumpa, że jak zostanie prezydentem, to załatwi to. Odpowiedziałem: będziemy trzymać pana za słowo.

Informację tą potwierdził inny uczestnik zamknętego spotkania, konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki. Stwierdził on, że republikański kandydat na prezydenta obiecał, że jeżeli wygra wybory, to zajmie się sprawą włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program) w pierwszych tygodniach swojej prezydentury.Trump miał zapytać również o genezę problemu oraz powody nie uczestniczenia Polaków w tym programie. Kwestię tą miał wyjaśnić mu konsul. Janicki powiedział: Donald Trump jako kandydat jest znany z twardego podejścia do imigracji, ale usłyszeliśmy, że nie będzie to dotyczyło polskich obywateli i nie dostrzega zagrożenia ze strony polskich obywateli, którzy przyjeżdżają (do USA) głównie turystycznie.

Janicki zauważył, że chociaż decyzje w sprawach wizowych należą do kompetencji Kongresu to według Janickiego nacisk prezydenta może wpłynąć na tworzone prawo.

W trakcie przemówienia wygłoszonego przez Trumpa w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago kwestia wiz nie padła.

kresy.pl / wpolityce.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz