Zdaniem Jean-Claude Junckera Unia nie ma realnych możliwości nałożenia sankcji na te kraje członkowskie, którym zarzuca się naruszanie zasad demokratycznych.

Juncker udzielił wywiadu belgijskiemu “Le Soir”. Na sugestię dziennikarza, iż wydaje się, iż UE nie ma realnej możliwości, by powstrzymać “autorytarny dryf” w Polsce i na Węgrzech, Juncker odpowiedział: Tak. I mówię to z niepokojem. W niektórych krajach dochodzi do odchyleń i nie wiemy, dokąd to nas doprowadzi. W traktatach europejskich jest artykuł 7, który przewiduje możliwość nałożenia sankcji na kraj odchodzący od uniwersalnych zasad UE. Mówi się, że jest”to +broń atomowa”. Ale niektóre kraje członkowskie już teraz mówią, że nie zgodzą się na jej użycie. Taka odmowa a priori faktycznie anuluje artykuł 7. Przyglądam się temu ze smutkiem i goryczą. Mam nadzieję, że ludzie nie pozwolą robić tego, co im na końcu zaszkodzi.

W styczniu wobec Polski została wszczęta procedurę w sprawie badania praworządności w związku z awanturą wokół Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu Komisja Europejska wydała krytyczną wobec polskich władz opinię, a pod koniec lipca wydała rekomendacje, w których zaleca rządowi m.in. opublikowanie i zastosowanie się do wszystkich wyroków TK. Polski rząd w odpowiedzi z 27 października odrzucił te zalecenia, stwierdzając, że są one bezzasadne i nie ma prawnych możliwości ich wprowadzenia.

CZYTAJ WIĘCEJ:
KE przyjęła „mocno krytyczną” opinię o Polsce

Rekomendacje Komisji Europejskiej są drugim etapem procedury praworządności. Jeśli Komisja stwierdzi, że odpowiedź polskiego rządu nie jest satysfakcjonująca, może przejść do trzeciego etapu procedury, czyli uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu i wniosku do Rady UE o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Artykuł umożliwia nawet nałożenie sankcji na kraj członkowski, w tym zawieszenie prawa głosu tego kraju. Wymaga to jednak jednomyślnego uznania przez wszystkich przywódców państw unijnych (bez kraju, którego dotyczy problem), że zasady rządów prawa są naruszane.

kresy.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply