Wielka Brytania musi mieć armię zdolną do walki w Europie i pokonania Rosji, powiedział nowy naczelny dowódca brytyjskiej armii, generał Patrick Sanders – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała w niedzielę agencja prasowa Reuters, nowy nowy szef armii brytyjskiej przekonywał, że Wielka Brytania musi mieć wojsko zdolne do walki w Europie i pokonania Rosji.

Generał Patrick Sanders, który w poniedziałek zastąpił generała Marka Carletona Smitha jako szef brytyjskiej armii, powiedział, że jego „jedynym obowiązkiem” będzie „uczynić naszą armię tak zabójczą i skuteczną, jak to tylko możliwe”.

Powiedział żołnierzom w komunikacie: „Jesteśmy pokoleniem, które musi przygotować armię do ponownej walki w Europie. Istnieje teraz palący imperatyw, by stworzyć armię zdolną do walki u boku naszych sojuszników i pokonania Rosji w bitwie”.

„Jestem pierwszym szefem Sztabu Generalnego od 1941 roku, który objął dowództwo Armii w cieniu wojny lądowej w Europie z udziałem mocarstwa kontynentalnego. Inwazja Rosji na Ukrainę podkreśla nasz główny cel – chronić Wielką Brytanię poprzez gotowość do walki i wygrywania wojen na lądzie”.

Przypomnijmy, sekretarz generalny NATO oświadczył w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla “Bild am Sonntag”: “Musimy się przygotować na to, że (wojna) może potrwać lata. Nie możemy przestać wspierać Ukraińców. Nawet jeśli koszty są wysokie, nie tylko te związane ze wsparciem militarnym, ale również te wynikające z rosnących cen energii i żywności. Ale: nie możemy tego porównywać z życiem wielu osób, ceną którą Ukraińcy musza płacić każdego dnia”.

“Jeśli Putin nauczy się z tej wojny, że może postępować tak, jak po wojnie z Gruzją w 2008 r. i po zajęciu Krymu w 2014 r. zapłacimy znacznie wyższą cenę” – dodał.

„Sojusznicy z NATO wspierają Ukrainę finansowo, pomocą humanitarną i, co nie mniej ważne, sprzętem wojskowym. Ponadto szczyt NATO – na który zaprosiłem prezydenta Zełenskiego – przyjmie kompleksowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Na razie chodzi o pomoc Ukrainie w walce o jej istnienie przed brutalną inwazją Putina” – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że Sojusz będzie nadal wspierać Ukrainę w jej samoobronie, lecz nie jest częścią konfliktu. “Pomagamy krajowi, ale nie wyślemy żołnierzy NATO na Ukrainę” – powiedział.

“Zabezpieczamy terytorium sojuszu na lądzie, morzu i w powietrzu. To jasne przesłanie dla Moskwy, aby nie było nieporozumień co do naszej gotowości” – stwierdził Stoltenberg.

Zobacz także: Premier Holandii: Wojna na Ukrainie to także nasza wojna

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Nie widzimy wyższego poziomu gotowości rosyjskich sił jądrowych. Mimo to nuklearne pobrzękiwanie szabelką Rosji jest niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Putin musi wiedzieć, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nie należy jej prowadzić. Nasz wyraźny komunikat dla Rosji brzmi: NATO chroni wszystkie państwa członkowskie” – powiedział.

Zobacz także: Politico: Pentagon rozważa wysłanie kolejnych systemów HIMARS na Ukrainę

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply