Szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak wezwał całą ludność cywilną Donbasu do ewakuacji.

Jermak zwrócił się do mieszkańców kontrolowanych przez Kijów części obwodów donieckiego i ługańskiego na swoim kanale na Telegramie. Jak wyjaśnił, ludziom tym – “rzeczywiście trzeba się ewakuować” – jak zacytowała agencja informacyjna UNIAN. Powtórzył w ten sposób apel szefa administracji obwodu ługańskiego Serhija Gajdija.

“Trzeba jasno rozumieć, Rosja gromadzi siły i strzela w dzielnice mieszkalne. Tam są gotowi zabijać cywilów ot tak. Używając ich jak żywe tarcze” – napisał Jermak. Uznał on, że “bitwa o obwód ługański i doniecki będzie ciężka, i cywile powinni wyjechać tam, gdzie można przeczekać obostrzenie, uchronić dzieci i ułatwić działania Siłom Zbrojnym Ukrainy przeciw wrogowi. Nie zwlekajcie, władze robią wszystko w sprawie ewakuacji”.

Jermak jest kolejny wysokim urzędnikiem ukraińskim, który ostrzega o ciężarze batalii jaka czeka Ukraińców w Donbasie. Doradca Jermaka – Ołeksij Arestowicz zapowiedział w sobotę, że do ciężkich walk dojdzie w tym regionie w ciągu dwóch tygodni. Uznał przy tym, że właśnie ta bitwa zdecyduje o tym etapie wojny.

 

24 lutego Rosja rozpoczęła atak militarny na Ukrainę z siedmiu kierunków operacyjnych. Rosjanom nie udało się zająć Kijowa, Czernihowa i Sum, na skutek czego po koniec marca wycofali oni swoje siły z tych obwodów. Skutecznie okupowali natomiast kolejne obszary obwodu charkowskiego, ługańskiego i donieckim, zajmując przy tym niemal cały rejon chersoński wraz z jego stolicą. Rosjanie określają działania wojenne „specjalną operacją wojskową”.

Po wycofaniu sił z północnej Ukrainy, rosyjskie przywództwo ogłosiło pod koniec marca, że głównym celem operacji na Ukrainie jest “wyzwolenie” Donbasu. Eksperci informują o przegrupowaniu i dyslokacji licznych sił rosyjskich na wschodnią Ukrainę.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply