Na Łotwie odbędą się ćwiczenia szkoleniowe w zakresie dostarczania i rozmieszczania systemów HIMARS przez samolot MC-130J Commando II Sił Operacji Specjalnych USA w Europie.

W poniedziałek 26 września w Rydze na lotnisku Spilve i lotnisku w Lipawie zademonstrowane zostaną systemy rakietowe HIMARS.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

950 PLN    (4.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Celem ćwiczeń jest zademonstrowanie możliwości współpracy łotewskich sił zbrojnych z siłami zbrojnymi USA, skuteczności wykrywania, identyfikacji i oceny celów przez armię łotewską, a także zapewnienia wsparcia ogniowego przez stronę amerykańską.

Po przybyciu do Lipawy systemy HIMARS następnie trafią następnie na poligon wojskowy Šķēde, aby wystrzelić rakiety ćwiczebne na cel w łotewskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

We wrześniu i październiku łotewskie siły zbrojne prowadzą cykl ćwiczeń wojskowych, podczas których żołnierze i sprzęt wojskowy Łotwy i państw sojuszniczych intensywnie przemieszczać się będą po głównych i regionalnych drogach Łotwy.

Jak informowaliśmy w lipcu br., Łotwa złożyła wniosek do rządu Stanów Zjednoczonych o zakup systemów rakietowych HIMARS. Łotewski rząd ma nadzieję, że do 2025 roku siły zbrojne będą mieć pierwsze systemy rakietowe.

„Wysłaliśmy prośbę do rządu USA w sprawie dostępności i cen i obecnie czekamy na odpowiedź. Mamy nadzieję, że uzyskamy zgodę do września, tak jak stało się to z Estonią, której zakup HIMARS był już ogłoszony w prasie” – powiedział przedstawiciel Ministerstwa Obrony.

Kresy.pl / delfi.lv

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz