Syria: Bojownicy wyszkoleni przez USA dołączyli do Al-Kaidy

21 września Pentagon ogłosił, że wysłał do Syrii pierwszy wyszkolony przez amerykańskich oficerów oddział “umiarkowanych rebeliantów”. Minął tydzień a “umiarkowani” są już w szeregach syryjskiego skrzydła Al-Kaidy.

Zgodnie z polityczną strategią USA wobec Syrii wspierają one zbrojne ugrupowania walczące z prezydentem Baszarem al-Asadem. Amerykańscy politycy i wojskowi w obliczu grozy ekspansji “Państwa Islamskiego” i syryjskiej Al-Kaidy – Dżabhat an-Nusra, używają na określenie oficjalnie wspieranych przez siebie bojówkarzy określania “umiarkowani rebelianci”. Narracja ta została już raz skompromitowana gdy prawie rok temu do Dżabhat an-Nusra dołączyło ugruowanie Harakat al-Hazm – jeden z głównych benficjantów wsparcia Waszyngtonu w postaci uzbrojenia i szkoleń komendantów.

21 września Amerykanie chwalili się wysłaniem do Syrii 75 bojówkarzy, szkolonych uprzednio przez amerykańskich oficerów w bazie w Turcji. Tymczasem Pentagon właśnie przyznał, że poza 4-5 “wiernymi”, bojownicy właśnie przystąpili do równie ekstremistycznego co ISIS ugrupowania Dżabhat an-Nusra. Przeszli tam chojnie zaopatrzeni przez Amerykanów w sprzęt: 6 samochodów terenowych, ciężkie karabiny maszynowe i znaczny zapas amunicji.

wpolityce.pl/kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. cyna
    cyna :

    Wiem że się czepiam i sam czasem piszę z błędami ale czy autor artykółu nie powinien sprawdzić go pod względem ortografii przed opublikowaniem? Powinno być hojnie a nie “chojnie”