Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
We wschodnim Kazachstanie nielegalni poszukiwacze skarbów rabują starożytne kurhany związane z ludami Wielkiego Stepu.
Archeolodzy alarmują, że w pogoni za złotem niszczone są nie tylko zabytki, lecz także bezcenny kontekst historyczny. Problem ma charakter masowy i systematyczny.
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak uważa, że Polska powinna zaostrzyć politykę wobec Ukrainy i zapowiedzieć blokowanie jej akcesji do Unii Europejskiej. Wskazał jako warunki odejście Kijowa od kultu zbrodniarzy oraz pełne odblokowanie ekshumacji. Polityk mówił też o możliwości zaprzestania finansowania Starlinków.
Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, jeden z liderów Konfederacji i prezes Ruchu Narodowego, powiedział we wtorkowej rozmowie w RMF FM, że Polska powinna zastosować wobec Ukrainy ostrzejsze instrumenty nacisku. Polityk odniósł się do dyskusji wokół relacji polsko-ukraińskich, ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej oraz uhonorowania Wołodymyra Zełenskiego Orderem Orła Białego.
W środę rozpoczęło się Petersburskie Międzynarodowe Forum Ekonomiczne - ważna dla Rosji międzynarodowa konferencja. I właśnie w ten dzień miasto zaatakowali Ukraińcy.
Według gubernatora obwodu leningradzkiego Aleksandra Drozdienki, od początku dnia nad regionem zestrzelono łącznie 59 dronów, zacytował portal RBK. Słupy dymu jaki widać było nad miastem wskazują jednak, że nie wszystkie ukraińskie środku napadu Rosjanom udało się zneutralizować. Główmy celem wydaje się port w Kronsztadzie, ale drony ukraińskie uderzyły też w dzielnicy kirowskiej i krasnosielskiej.
Atak rozpoczął się jeszcze o zmroku. Rosyjskojęzyczna redakcja Deutsche Welle twierdzi, że zapłonął Petersburgi Terminal Naftowy. Jego przepustowość wynosi 12,5 miliona ton rocznie i obejmuje 21 zbiorników magazynowych na produkty naftowe. Do właśnie nad nim miał unosić się gupy, widoczny z daleka słup dymu. W najbliższych mu rejonach miasta miał być wyczuwalny zapach spalenizny, twierdzi rosyjskojęzyczna redakcja BBC.
Dziewięciu polskich salezjanów, zamordowanych przez Niemców w obozach Auschwitz i Dachau podczas II wojny światowej, zostanie beatyfikowanych 6 czerwca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
Uroczystości będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
Beatyfikacja ks. Jana Świerca SDB i jego ośmiu towarzyszy odbędzie się 6 czerwca 2026 roku w Sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach. Do grona błogosławionych zostaną włączeni polscy salezjanie zamordowani przez Niemców w latach 1941–1942 w obozach Auschwitz i Dachau.
Boom na sztuczną inteligencję coraz wyraźniej zmienia priorytety największych firm technologicznych i inwestorów związanych z centrami danych.
W oficjalnych deklaracjach nadal dominuje język transformacji energetycznej i redukcji emisji, ale w praktyce coraz większe znaczenie ma jedno kryterium: szybki dostęp do dużych ilości energii elektrycznej.
Najnowszym przykładem jest transakcja DigitalBridge, które ma zostać przejęte przez SoftBank. Firma ogłosiła zawarcie umowy nabycia ArcLight Capital Partners za kwotę do 1,05 mld dolarów. ArcLight jest inwestorem wyspecjalizowanym w energetyce i infrastrukturze elektroenergetycznej w Ameryce Północnej.
W książce Zbigniewa Parafianowicza „Kłopot z Zełenskim” pojawiły się zarzuty dotyczące ograniczania dostępu dziennikarzy do prac ekshumacyjnych w Puźnikach. Według anonimowego polskiego dyplomaty Paweł Kowal miał nie chcieć, aby media pokazywały wydobywane szczątki ofiar UPA. Poseł KO odrzuca zarzuty i wskazuje na standardy bezpieczeństwa, dokumentowania prac oraz szacunku wobec ofiar. (more…)
Trzymam kciuki za sukces AWPL w drugiej turze 🙂 … wesprę także modlitwą
No i co z tego.. Wszystko wskazuje że na Litwie będzie rządzić szowinistyczna koalicja , co nie wróży nic dobrego dla Wilniuków
jak to – no i co z tego? Nie od razu Kraków zbudowano. W Polsce wybory wygrała agentura żydowsko-amerykańska i co czy to znaczy, że mamy przestać walczyć o wolną Polskę?
Nie ma drugiej tak dobrze zorganizowanej polskiej społeczności polonijnej na świecie, której przewodniczy Waldemar Tomaszewski, dobry organizator, posiadający wrodzony zmysł polityczny, a w wyborach też szef głównego sztabu wyborczego. AWPL–ZChR pomimo tak niesprzyjających warunków odniosła znaczące sukcesy wyborcze. Stało się to możliwe dzięki wielkiej determinacji, jedności i wierności zasadom, które cechują Polaków na Litwie – podało w komunikacie biuro prasowe AWPL-ZChR.
Po tej dziwnej nocy wyborczej mamy z czego się cieszyć. Uplasowaliśmy się wśród największych partii litewskich. Do ludzi dotarły nasze założenia i świadczy to o tym, że nasz kierunek jest właściwy. Społeczeństwo spodziewa się zmian, szacunku dla człowieka – powiedziała liderka listy wyborczej AWPL-ZCHR poseł Rita Tamašunienė.
W porównaniu z wyborami sprzed 4 lat AWPL straciła 10 tys głosów. Więc jest to sukces dyskusyjny.Sukcesem było by gdyby AWPL znalazła się w koalicji rządzącej ,a na to się nie zanosi…
Zwróć uwagę, że od początku istnienia AWPL systematycznie poprawia swój wynik. W ostatnich wyborach w ogóle pierwszy raz wprowadzili posłów. Jeśli w tym dostaną też kilku jednomandatowych to będzie większa reprezentacja w parlamencie niż procentowy udział Polaków w społeczeństwie.
#23 do swojak 2016-10-11 12:50
Pewnie, że ja też chciałbym więcej. Ale patrząc na to szerzej to jest to sukces. Po raz drugi jesteśmy w sejmie. Może nawet powiększymy stan osobowy.
Wielu polityków, ‘ekspertów’ mówiło, że 4 lata temu to był przypadek. Dziś wiemy, że tak nie było. Kilka dużych partii ‘padło’ pod progiem. A my? Znowu jesteśmy. Znowu mamy swoich przedstawicieli .
A weźmy pod uwagę ‘wyborczą noc cudów’ – daleki jestem od teorii spiskowych, ale prąd na Litwie wyłącza się podczas wyborów, znikają dane w programie za 5 000 000 Euro. Kolejki młodych do urn wyborczych w wyborach przedterminowyc h na kilometry – jak w PRL za mięsem.
Dlaczego nie wpuszczono międzynarodowyc h firm sondażowych? Aby coś ukryć? Aby nie wyszły ‘różnice’ między ich danymi a “oficjalnymi”.
Dowożenie osób. Medialna nagonka na Tomaszewskiego i AWPL-loga, wstążki, nazwa – wszystko to, realnie rzecz biorąc, to były drobiazgi, z których zrobiono ogólnokrajowe afery. i jak ma się logo do korupcji, do ustawiania przetargów, do złotych sztućców, do niegospodarności?
Odpowiedź jest prosta: nijak.
Cieszmy się, że w kolejnej kadencji będziemy mieć swoich przedstawicieli . i trzymajmy kciuki za kolejnych
Nie jest łatwo funkcjonować w kraju, gdzie jesteśmy dyskryminowani na wielu płaszczyznach, ciągle oskarżani nie wiadomo o co, nasza kampania była pomijana w mediach publicznych (utrzymywanych też z naszych podatków) – a jednak udało się drugi raz z rzędu. Dziękujemy za życzliwość tych, co byli z nami w tym trudnym czasie kampanii i nie zwątpili w Wilniuków – Polaków z pokolenia na pokolenie.
W kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Wilnie odprawiona została Msza Święta w intencji wszystkich osób zaangażowanych w kampanię wyborczą Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin: kandydatów, członków komisji wyborczych, obserwatorów, członków sztabów wyborczych wszystkich szczebli oraz wszystkich wyborców partii. Mszę św. celebrowali: ks. Tadeusz Jasiński i ks. Józef Aszkiełowicz. Dziękowano za determinację i siłę daną członkom AWPL-ZChR w przeprowadzeniu szerokiej i uczciwej kampanii wyborczej.