Florian Hassel na łamach znanego niemieckiego dziennik „Sueddeutsche Zeitung” przewiduje, że celem „ksenofobicznego” i „nacjonalistycznego” PiS będzie utworzenie „paternalistyczno-nacjonalistycznego państwa” na wzór węgierski. Zwycięstwo tej partii to zaś sygnał, że w Europie odradza się nacjonalizm.

Zdaniem Hassela, wynik wyborów w Polsce to „polityczne trzęsienie ziemi”,a wywołana przez nie „fala uderzeniowa”jest dziś trudna do określenia.

„Kierowany przez Jarosława Kaczyńskiego PiS nigdy nie krył, że dąży do paternalistyczno-nacjonalistycznego państwa według węgierskiego wzoru, blisko współpracującego z radykalno-tradycyjną częścią potężnego w Polsce Kościoła katolickiego”– pisze Hassel. Jego zdaniem PiS posiadając absolutną większość oraz własnego prezydenta, dysponuje wszelkimi warunkami do politycznej przebudowy państwa.

W innym miejscu Hassel określa zwycięstwo PiS jako „kolejny przykład powrotu nacjonalizmu i populizmu w Europie”.Jego zdaniem partia ta jest ugrupowaniem „ksenofobicznym, demagogicznym i nacjonalistycznym”. „ Sukces Kaczyńskiego jest tym bardziej zastanawiający, że Polska nie znajduje się w kryzysie, lecz jest szóstą pod względem wielkości gospodarką UE”– twierdzi autor.

Onet.pl / TVP.info / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz