Dawne lotnisko radzieckie w środkowej Rumunii mogłoby stać się centrum operacji amerykańskich sił powietrznych w południowo-wschodniej Europie – poinformował w czwartek portal Stripes.com. Pentagon chce rozmieścić dodatkowe myśliwce w pobliżu Rosji.

Jak poinformował portal Stripes.com, Pentagon chce w ramach NATO rozmieścić dodatkowe myśliwce w Europie Środkowej. Do tego celu mogłaby zostać przystosowana stara, radziecka baza w środkowej Rumunii.

Ustawa o zezwoleniach na obronę narodową na 2021 rok, która procedowana jest przez Kongres, obejmuje 130,5 miliona dolarów na remont bazy lotniczej Campia Turzii. Jest to największego zagranicznego projektu wojskowego w ramach europejskiej inicjatywy odstraszania Pentagonu, zainicjowanej w czerwcu 2014 roku wkrótce po aneksji Krymu przez Rosję.

Zobacz też: Poważny wypadek z udziałem pojazdu wojskowego USA niedaleko Drawska Pomorskiego [+VIDEO/+FOTO]

Siły Powietrzne zażądały znacznych ulepszeń w bazie, w tym lądowisk dla niebezpiecznych ładunków, większej liczby dróg parkingowych do obsługi dodatkowych rotacji eskadry taktycznych samolotów myśliwskich, przechowywania paliwa i składu w celu obsługi rozkładanego systemu bazy lotniczej.

„Baza lotnicza Campia Turzii jest jednym z kluczowych miejsc dla europejskiego dowództwa lotnictwa Stanów Zjednoczonych i jego zdolności do reagowania na zmieniające się europejskie środowisko bezpieczeństwa” – argumentowało dowództwo ( EUCOM) we wniosku budżetowym na 2021 rok.

EUCOM z biegiem lat wzmagał działania w Rumunii, ale większość wysiłków koncentrowała się na bazie lotniczej Mihail Kogalniceanu, z której korzystają przede wszystkim armia amerykańska w Europie i rotacyjne siły lądowe.

Zobacz też: Generał z Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych wątpi, że Rosjanie płacili talibom za zabijanie amerykańskich żołnierzy

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pentagon stopniowo zwiększał wydatki na Campia Turzii. W zeszłym roku Siły Powietrzne USA wysłało drony MQ-9 Reaper, stacjonujące w Polsce, na tymczasową misję do bazy, przybliżając je do Morza Czarnego. Działania to jest wymierzone w zwiększenie ewentualnej dominacji powietrznej w terenie działania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

„Odpowiedni pas parkingowy dla samolotów myśliwskich taktycznych, zdolny do obsługi większych systemów uzbrojenia Paktu Północnoatlantyckiego, nie jest obecnie dostępny w bazie lotniczej Campia Turzii” – poinformowały Siły Powietrzne we wniosku budżetowym.

Bez ulepszeń amerykańskie lotnictwo byłoby ograniczone w zakresie tego, co mogą wysłać do Campia Turzii, „pogarszając zdolność i gotowość misji”.

Zobacz też: Zwycięstwo Bidena zablokowałoby „Fort Trump”? Szef MON komentuje sugestie Tuska

Kresy.pl/Stripes.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz