Biały Dom wyśle ​​na Ukrainę cztery dodatkowe systemy HIMARS w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 450 milionów dolarów, poinformował w czwartek Departament Obrony.

Jak podał portal Politico, Departament Obrony USA poinformował w czwartek, że Biały Dom wyśle ​​na Ukrainę cztery dodatkowe systemy HIMARS w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 450 milionów dolarów.

„Stany Zjednoczone kontynuują współpracę ze swoimi sojusznikami i partnerami, aby zapewnić Ukrainie zdolności do spełnienia zmieniających się wymagań na polu bitwy” – powiedział w czwartek w komunikacie prasowym pełniący obowiązki sekretarza prasowego Pentagonu Todd Breasseale.

Oprócz wyrzutni rakietowych pakiet pomocy obejmuje również broń i wyposażenie, takie jak amunicję, pojazdy taktyczne, karabiny maszynowe i łodzie patrolowe. Koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego, John Kirby, powiedział na czwartkowym briefingu prasowym w Białym Domu, że nowy pakiet pomocowy przyniesie całkowitą pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy do około 6,1 miliarda dolarów od 24 lutego.

„Stany Zjednoczone będą nadal wzmacniać obronę Ukrainy oraz wspierać jej suwerenność i integralność terytorialną” – powiedział Kirby. „Odwaga i determinacja ukraińskich sił zbrojnych, nie mówiąc już o ich współobywatelach, nadal inspiruje świat, a my jesteśmy zobowiązani do wspierania ich w walce o ich wolność”.

Ołeksij Renizkow, szef ukraińskiego resortu obrony, potwierdził w czwartek, że amerykańskie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe HIMARS są już na Ukrainie. Poinformował o tym we wpisie, zamieszczonym na Twitterze. „HIMARS przybyły na Ukrainę. Dziękuję mojemu amerykańskiemu koledze i przyjacielowi, sekretarzowi obrony Lloydowi J. Austinowi III za te potężne narzędzia!” – napisał Reznikow.

„Lato będzie gorące dla rosyjskich okupantów. A dla niektórych z nich będzie ostatnie” – dodał. Jak pisaliśmy, w środę wiceszefowa dyplomacji USA, Wendy Sherman powiedziała, że amerykańskie systemy artylerii rakietowej HIMARS są już na Ukrainie.

Kresy.pl/Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply