Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Obrony Stanów Zjednoczonych

W piątek o godzinie 12:30 Andrzej Duda przyjmie w Pałacu Prezydenckim Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych Lloyda Austina.

W piątek o godzinie 12:30 odbędzie się spotkanie spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Obrony Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda przyjmie w Pałacu Prezydenckim Lloyda Austina.

Wcześniej Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych spotka się z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Wśród głównych zagadnień, które poruszą szef MON i sekretarz obrony USA znajdą się m.in. wzajemna współpraca w sferze obronności oraz relacje partnerskie w sferze bezpieczeństwa.

Zobacz też: Szef polskiej dyplomacji krytyczny wobec Rosji, ale otwarty na dialog z nią

Warto przypomnieć, że ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Polski wydali wspólne oświadczenie o zapoczątkowaniu nowego formatu współpracy pomiędzy trzema państwami. Mimo iż w oświadczeniu nie ma mowy o współpracy wojskowej, szef ukraińskiej dyplomacji twierdzi, że „Polska i Wielka Brytania będą pomagać nam bronić naszego państwa”.

O powstaniu nowego formatu poinformowali w czwartek w Kijowie ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Wielkiej Brytanii – Dmytro Kułeba i Liz Truss. Jak powiadomił Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau nie mógł być obecny w Kijowie z przyczyn „logistycznych”.

Treść oświadczenia została opublikowana na stronach internetowych ministerstw spraw zagranicznych trzech krajów.

W oświadczeniu stwierdzono, że „Polskę, Ukrainę oraz Wielką Brytanię łączą głębokie więzi historyczne, zbudowane w oparciu o wspólne wartości, przywiązanie do pokoju i bezpieczeństwa oraz wspólną historię powstrzymywania agresorów zagrażających wolności w Europie”.

Ministrowie podkreślili, że każde państwo ma swobodę wyboru i zmiany „swoich ram współpracy ws. bezpieczeństwa” i sojuszników. Zakwestionowali dzielenie Europy na „strefy wpływów”.

„Nasze trzy kraje zwiększą wspólne wysiłki na rzecz ochrony stabilności i budowy odporności Ukrainy, wzmacniając demokrację na granicy Europy Wschodniej” – czytamy w oświadczeniu.

Ministrowie wyrazili intencję opracowania „Trójstronnego Porozumienia o Współpracy”. Ma ono być dowodem zaangażowania „na rzecz dalszego wzmacniania strategicznej współpracy” oraz zobowiązań „w zakresie najważniejszych kwestii dotyczących wspierania Ukrainy”.

W oświadczeniu wymieniono obszary współpracy, zaznaczając, że niewykluczona jest współpraca w innych dziedzinach. Ma być to koordynacja wsparcia dla Platformy Krymskiej, cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne oraz przeciwdziałanie dezinformacji.

„RP i Wielka Brytania będą kontynuować dostarczanie Ukrainie pomocy, stojąc w jedności z Ukrainą wobec trwającej rosyjskiej agresji, w pełni zaangażowani, by stać z ukraińskim narodem w jego wysiłkach na rzecz obrony suwerenności Ukrainy, jej niepodległości i integralności terytorialnej w ramach uznanych międzynarodowo granic” – napisano w oświadczeniu.

Informując o wydanym oświadczeniu ukraińska państwowa agencja prasowa Ukrinform napisała, że „Ukraina, Wielka Brytania i Polska stworzyły trójstronny alians”. Agencja cytuje słowa Dmytra Kułeby, który powiedział na konferencji prasowej, że „Polska i Wielka Brytania pomogą nam bronić naszego państwa”.

Kresy.pl/Prezydent.pl/Gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz