Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Polski wydali wspólne oświadczenie o zapoczątkowaniu nowego formatu współpracy pomiędzy trzema państwami. Mimo iż w oświadczeniu nie ma mowy o współpracy wojskowej, szef ukraińskiej dyplomacji twierdzi, że „Polska i Wielka Brytania będą pomagać nam bronić naszego państwa”.

O powstaniu nowego formatu poinformowali w czwartek w Kijowie ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Wielkiej Brytanii – Dmytro Kułeba i Liz Truss. Jak powiadomił Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau nie mógł być obecny w Kijowie z przyczyn „logistycznych”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Treść oświadczenia została opublikowana na stronach internetowych ministerstw spraw zagranicznych trzech krajów.

W oświadczeniu stwierdzono, że „Polskę, Ukrainę oraz Wielką Brytanię łączą głębokie więzi historyczne, zbudowane w oparciu o wspólne wartości, przywiązanie do pokoju i bezpieczeństwa oraz wspólną historię powstrzymywania agresorów zagrażających wolności w Europie”.

Ministrowie podkreślili, że każde państwo ma swobodę wyboru i zmiany „swoich ram współpracy ws. bezpieczeństwa” i sojuszników. Zakwestionowali dzielenie Europy na „strefy wpływów”.

„Nasze trzy kraje zwiększą wspólne wysiłki na rzecz ochrony stabilności i budowy odporności Ukrainy, wzmacniając demokrację na granicy Europy Wschodniej” – czytamy w oświadczeniu.

Ministrowie wyrazili intencję opracowania „Trójstronnego Porozumienia o Współpracy”. Ma ono być dowodem zaangażowania „na rzecz dalszego wzmacniania strategicznej współpracy” oraz zobowiązań „w zakresie najważniejszych kwestii dotyczących wspierania Ukrainy”.

W oświadczeniu wymieniono obszary współpracy, zaznaczając, że niewykluczona jest współpraca w innych dziedzinach. Ma być to koordynacja wsparcia dla Platformy Krymskiej, cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne oraz przeciwdziałanie dezinformacji.

„RP i Wielka Brytania będą kontynuować dostarczanie Ukrainie pomocy, stojąc w jedności z Ukrainą wobec trwającej rosyjskiej agresji, w pełni zaangażowani, by stać z ukraińskim narodem w jego wysiłkach na rzecz obrony suwerenności Ukrainy, jej niepodległości i integralności terytorialnej w ramach uznanych międzynarodowo granic” – napisano w oświadczeniu.

Informując o wydanym oświadczeniu ukraińska państwowa agencja prasowa Ukrinform napisała, że „Ukraina, Wielka Brytania i Polska stworzyły trójstronny alians”. Agencja cytuje słowa Dmytra Kułeby, który powiedział na konferencji prasowej, że „Polska i Wielka Brytania pomogą nam bronić naszego państwa”.

Przypomnijmy, że ukraińska redakcja BBC podała pod koniec stycznia, że na przełomie stycznia i lutego może zostać zawiązany nowy sojusz polityczny i bezpieczeństwa, który łączyłby Wielką Brytanię, Polskę i Ukrainę. Później sprecyzowano, że miałoby się to stać 1 lutego podczas wizyty w Kijowie premierów Polski i Wielkiej Brytanii. Wcześniej w styczniu brytyjska minister spraw zagranicznych Elizabeth Truss informowała, że ​​Wielka Brytania rozważa możliwość stworzenia trójstronnego porozumienia między Wielką Brytanią, Polską i Ukrainą.

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba poinformował na początku lutego, że ogłoszenie powstania polsko-ukraińsko-brytyjskiego „aliansu” zostało przełożone na późniejszy termin z powodu pozytywnego testu na COVID-19 u brytyjskiej minister spraw zagranicznych Liz Truss. Od tego czasu temat domniemanego „sojuszu” polsko-brytyjsko-ukraińskiego ucichł – aż do dzisiaj.

CZYTAJ TAKŻE: Johnson w Warszawie: gdy Polska jest zagrożona, Wielka Brytania zawsze jest gotowa pomóc

Kresy.pl / gov.pl / ukrinform.ua

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz