Spotkanie ministrów obrony Polski i Litwy

Rozmawialiśmy o polsko-litewskich relacjach wojskowych, które są bardzo bliskie. Jesteśmy sąsiadami, podzielamy oceny dotyczące zagrożeń – mówił szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z szefem litewskiego resortu obrony.

W piątek w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak gościł litewskiego ministra ochrony kraju, Arvydasa Anušauskasa. Jak podano, tematem rozmów był m.in. rozwój polsko-litewskiej współpracy wojskowej, sytuacja bezpieczeństwa w regionie oraz zagrożenia wynikające z agresywnych działań Rosji.

– Rozmawialiśmy o polsko-litewskich relacjach wojskowych, które są bardzo bliskie. Jesteśmy sąsiadami, podzielamy oceny dotyczące zagrożeń. Zagrożenia są wspólne i wspólnie też szukamy odpowiedzi na te zagrożenia – mówił po spotkaniu szef MON. – Jesteśmy aktywni na forum Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jesteśmy aktywni na forum UE. Chciałbym też podkreślić, że nasi żołnierze wspólnie ćwiczą, między innymi w ramach NATO.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Według relacji ministra Błaszczaka, rozmowy dotyczyły także zwiększenia liczby wspólnych ćwiczeń żołnierzy z Polski i z Litwy. Zaznaczył, że dotyczy to nie tylko wojsk operacyjnych, ale też Wojsk Obrony Terytorialnej. Szef MON przypomniał, że w Polsce WOT są młodą formacją, podczas gdy analogiczne oddziały na Litwie funkcjonują już dłużej.

– Na Litwie doświadczenia żołnierzy-ochotników są dłuższe, a więc wspólnie jesteśmy zainteresowani wymianą tych doświadczeń – powiedział Błaszczak. Dodał, że rozmawiano również na temat rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej w obu krajach, która jego zdaniem powinna być bardziej rozwinięta.

– Rozmawialiśmy także na temat dylematów strategicznych. To było bardzo dobre spotkanie – podsumował polski minister.

Minister Anušauskas powiedział z kolei, że współpraca polsko-litewska opiera się na silnych fundamentach i wspólnej percepcji zagrożeń.

– Jestem zadowolony z drugiej dwustronnej Rady Ministrów Obrony i postępów w priorytetowych obszarach współpracy. Polska jest strategicznym partnerem Litwy. Łączy nas nie tylko wspólna historia, ale także wspólne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa. Zarówno Polska, jak i Litwa w równym stopniu rozumieją zagrożenia odnośnie bezpieczeństwa w regionie i sposoby ich przeciwdziałania – powiedział szef litewskiego resortu obrony.

Obaj ministrowie podpisali też Wspólny Komunikat podsumowujący obrady II posiedzenia Polsko-Litewskiej Rady Ministrów Obrony.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w styczniu 2020 rokupPodczas wizyty w Wilnie szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się ze swoim ówczesnym litewskim odpowiednikiem, Raimundasem Karoblisem. Obaj podpisali dokumenty zacieśniające polsko – litewską współpracę militarną, w tym notę o afiliowaniu polskiej 15. Brygady Zmechanizowanej i litewskiej brygady zmechanizowanej Geležinis Vilkas do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód.

Czytaj więcej: Polska i Litwa zacieśniają współpracę wojskową

MON / L24.lt / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz