Spotkanie Dudy z Tillersonem w Belwederze

Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego, szefa gabinetu prezydenta, prezydent Andrzej Duda i sekretarz stanu USA Rex Tillerson uzgodnili polsko-amerykańską mapę działań ws. wspólnych stosunków gospodarczych i politycznych, m.in. w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego.

W piątek wieczorem prosto ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przyleciał do Polski sekretarz stanu USA, Rex Tillerson. Po przybyciu do Warszawy spotkał się w Belwederze z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Jak poinformowano, politycy rozmawiali przez godzinę, czyli dłużej niż planowano.

Według relacji szefa gabinetu prezydenta, Krzysztofa Szczerskiego, rozmowa pokazała daleko idącą „zbieżność poglądów i stanowisk między Polską a Stanami Zjednoczonymi w kluczowych dzisiaj elementach polityki międzynarodowej”. Wśród tematów rozmowy był też konflikt na Ukrainie i sankcje wobec Rosji. W tym ostatnim Polska i USA mają wspólne stanowisko mówiące o konieczności podtrzymania tych sankcji do czasu przywrócenia opartego na prawie ładu międzynarodowego w relacjach między państwami w naszym regionie.

Duda i Tillerson rozmawiali też o tzw. Inicjatywie Trójmorza i zacieśnianiu współpracy między 12 państwami Europy Środkowej w zakresie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej. Szczerski poinformował o “bardzo wyraźnym wsparciu administracji amerykańskiej dla tego projektu, dla tej inicjatywy, zainteresowaniu jej rozwojem”.

Kolejnym tematem była modernizacja polskiej armii, w tym kontrakty w jej ramach, a dalej polsko-amerykańska współpraca wojskowej, w tym kwestia obecności wojsk USA w Polsce “dzisiaj i w najbliższym czasie”. Szef gabinetu prezydenta Dudy mówił również, że politycy rozmawiali o współpracy gospodarczej, w tym energetycznej oraz o wspólnym koordynowaniu „prac i działań na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

– Obaj rozmówcy mówili, jak ważne dla realizacji wspólnych wartości, którym hołdują Polska i Stany Zjednoczony, jest działanie razem na forum globalnym, czyli w Radzie Bezpieczeństwa – zaznaczył Szczerski.

– Stany Zjednoczone bardzo liczą na rolę Polski jako stabilizatora regionu, stabilizatora stosunków międzynarodowych, stabilizatora w bezpieczeństwie w ramach NATO i w różnych newralgicznych częściach świata – zauważył. – Polska może tę funkcję stabilizatora, tę funkcję odpowiedzialnego partnera amerykańskiego pełnić. I o tym także dziś była mowa – dodał Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta ocenił wcześniej, że spotkanie prezydenta Dudy z Tillersonem pokazuje „intensywność relacji polsko-amerykańskich”. Podkreślił też, że Polska chce pogłębiać współpracę gospodarczą z USA. – Mamy już pierwsze kontrakty, jeśli chodzi o gaz amerykański w Polsce – zaznaczył.

W sobotę szef amerykańskiej dyplomacji spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, który zaprosił go do Warszawy. Weźmie również udział w uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, która odbędzie się przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Tillerson złoży wieniec i ma wygłosić krótkie wystąpienie. Zdaniem ministra Czaputowicza fakt, że Polska stała się – obok Paryża, Londynu i Davos – jednym z celów wizyty Tillersona w Europie jest potwierdzeniem znaczenia Polski w polityce amerykańskiej.

Czytaj również: Spotkanie Duda – Trump w Davos. Szczerski: o tę rozmowę poprosili Amerykanie

rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply