Wrocław: Społeczne obchody upamiętniające ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Kresach

Początek masowych mordów na Polakach sięga 17 września 1939 r. Tego miesiąca kilkadziesiąt wsi z mieszkającymi w woj. tarnopolskim Polakami zostało zaatakowanych przez oddziały Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. A kilka lat później, w 1943 r. wymordowany został Wołyń.

Ofiarami zbrodni padli też Żydzi, Ormianie, Cyganie, Czesi oraz sprawiedliwi Ukraińcy, którzy ratowali naszych rodaków. Chcemy w 79 rocznicę kulminacji ludobójstwa na Kresach godnie i uroczyście uczcić pamięć ofiar.

Wspólnie z wrocławskimi organizacjami przygotowaliśmy szereg wydarzeń zaplanowanych na dzień 11 lipca, który został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Od godziny 9:00 do 13:00 przy ul. Oławskiej 1 stanie Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu i będzie możliwość oddania krwi potrzebującym.

O godzinie 18:00 rozpocznie się konferencja popularnonaukowa, która jest już pewnego rodzaju tradycją wrocławskich obchodów. Przygotowaniu konferencji od lat patronuje pisarz, publicysta, poeta, świadek historii – pan Stanisław Srokowski.

W tym roku tematem konferencji będzie: „Wkład Kresowian w budowę Wrocławia”.

Program konferencji:

18:00-18:15 Wprowadzenie i powitanie gości – Stanisław Srokowski

18:15-19:15 Prelekcje:

„Droga z Kresów do Wrocławia” – dr Michał Siekierka,

„Stowarzyszenia, Pomniki, Czasopisma Kresowe we Wrocławiu” – Bartłomiej Lech,

„Dzieje Ossolineum” – Halszka Bielecka,

„Historia Panoramy Racławickiej” – Jan Żurko.

19:15-19:35 Pytania od publiczności

19:35-19:40 Zakończenie konferencji

19:40-20:00 Stanisław Srokowski podpisuje książki (podczas konferencji będzie możliwość zakupu książek pana Stanisława Srokowskiego)

Miejsce: Pl. Solidarności 1/3/5, sala im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

Po konferencji zapraszamy na Marsz Pamięci, który wyruszy z Placu Solidarności pod Pomnik Ofiar UPA. Uczestników prosimy o przynoszenie flag wyłącznie biało-czerwonych. Trasa Marszu będzie przebiegać: Plac Solidarności, ul. Legnicka, Świętego Mikołaja, Nowy Świat, Grodzka, ulicą Frycza-Modrzewskiego pod Pomnik Ofiar UPA. Pod pomnikiem zostaną złożone kwiaty oraz odbędą się krótkie przemówienia okolicznościowe.

Nie pozwólmy zapomnieć o tragedii polskiego narodu, do tej pory setki tysięcy ofiar nie doczekały się nawet godne pochówku.

Organizatorzy:

Fundacja Akademia Patriotów
Narodowe Forum Kresowe
Młodzież Wszechpolska
Konfederacja Korony Polskiej
Stowarzyszenie Pobudka
TG Sokół Wrocław
Stowarzyszenie KoLiber Wrocław
Ruch Narodowy Wrocław
Stowarzyszenie Narodowcy RP
Straż Marszu Niepodległości

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/1081171679162001

Halszka Bielecka

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz