W Dniu Kobiet w Hiszpanii ogłoszono strajk kobiet.

Dziesięć centrali związkowych w Hiszpanii ogłosiło Dzień Kobiet dniem strajku pod hasłem walki o równe prawa kobiet i mężczyzn, w szczególności o równe wynagrodzenia. – podaje agencja AFP.Na trasy nie wyjechało ponad 300 pociągów a w kraju odbywają się liczne protesty. Strajk kobiet mocno odbił się też w mediach, w których pracy odmówiły znane prezenterki. Do akcji dołączyły się organizacje feministyczne nawołując do niewydawania pieniędzy, w szczególności na takie produkty jak dezodoranty, których wersja dla kobiet jest droższa od tej dla mężczyzn. Feministki wezwały także hiszpańskie kobiety do porzucenia tego dnia obowiązków w gospodarstwach domowych.

Jak pisze AFP, dwa największe hiszpańskie związki zawodowe – CCOO i UGT – biorą udział w strajku, jednak tylko przez 2 godziny.

Na popołudnie w głównych miastach Hiszpanii zaplanowano wiece, na których zbiorą się kobiety i mężczyźni pod hasłami równouprawnienia. Burmistrz Barcelony Ada Colau wywiesiła na siedzibie władz miasta baner z napisem „Ratusz Barcelony popiera feministyczny strajk”. W tyle za nią nie pozostała burmistrz Madrytu Manuela Carmena, z której polecenia wywieszono transparenty z napisami „Teraz jest czas na prawdziwą równość” oraz „Teraz jest czas na zakończenie przemocy na tle płci”.

Według statystyk Eurostatu kobiety zarabiają w Hiszpanii o 14,9 proc. mniej niż mężczyźni, co daje wynik nieco lepszy od unijnej średniej, która wynosi 16,2 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: W Dniu Kobiet francuski lewicowy dziennik droższy dla mężczyzn

Kresy.pl / AFP

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz