Zamiast ulic Bandery i Szuchewycza w Mukaczewie na Zakarpaciu będą ulice poświęcone ukraińskim patriarchom Kościoła greckokatolickiego.

Rada miasta Mukaczewo, stolicy ukraińskiego Zakarpacia, przemianowała dzisiaj ulice Stepana Bandery i Romana Szuchewycza, które zaledwie trzy miesiące temu pojawiły się na mapie miasta.

Ulica Bandery będzie teraz ulicą Lubomyra Huzara, a ulica Szuchewycza – ulicą Andreja Szeptyckiego. Według komunikatu rady miejskiej, ulice postanowiono przemianować, aby spełnić prośby zawarte w listach proboszcza greckokatolickiego Soboru Uspieńskiego w Mukaczewie oraz organizacji „Związek Czernobyl Ukrainy”. Miejscowy duchowny prosił radę o nazwanie jednej z ulic miasta imieniem niedawno zmarłego kardynała Huzara a „Związek Czernobyl Ukrainy” wnioskował o ulicę upamiętniającą greckokatolickiego metropolitę abp. Szeptyckiego.

Do 5. kwietnia br. ulice te nosiły imiona komunistycznego pisarza Jarosława Hałana oraz partyjnego aparatczyka z czasów ZSRR Iwana Tyranycy. Decyzję przemianowaniu ich na cześć Bandery i Szuchewycza podjął za radę miejską Mukaczewa przewodniczący państwowej administracji obwodu zakarpackiego Hennadij Moskal po tym, jak upłynął termin zmiany toponimów związanych z systemem komunistycznym, wyznaczony przez ustawy dekomunizacyjne. Dzisiejsza decyzja mukaczewskich radnych oznacza, że najwyraźniej nowi patroni ulic wyznaczeni przez Moskala nie przypadli im do gustu.

Przypomnijmy, że wciąż w zawieszeniu pozostaje decyzja rady miasta Kijowa o przemianowaniu prospektu Generała Watutina na prospekt Szuchewycza. Jeszcze przed wejściem w życie uchwały 12. czerwca sąd wstrzymał jej podpisanie i opublikowanie na wniosek organizacji Antyfaszystowska Liga Obrony Prawa i Żydowska Grupa Obrony Prawa. Mimo to już następnego dnia sekretarz rady miasta Kijowa Wołodymyr Prokopiw ogłosił, że uchwała została już podpisana przez mera Kijowa Witalija Kliczkę. Później sekretarz miasta twierdził, że mimo nieopublikowania uchwały, pojawiła się ona na stronie internetowej rady i „nabrała mocy”. 30. czerwca, w 110. rocznicę urodzin Szuchewycza, minister kultury Ukrainy wbrew faktom twierdził, że wszystkie sądowe procedury zakończyły się i (…) prospekt Watutina jest przemianowany oficjalnie na prospekt Szuchewycza.

Stepan Bandera był przewodniczącym Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, a Roman Szuchewycz głównodowodzącym jej zbrojnego ramienia – Ukraińskiej Powstańczej Armii. Obie organizacje są odpowiedzialne za ludobójstwo polskiej ludności kresowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

CZYTAJ TAKŻE: Ulica Stepana Bandery oficjalnie w Kijowie. „Następny – Szuchewycz”

Kresy.pl / zaxid.net

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply