Według danych Policji najwięcej przestępstw dokonali Ukraińcy – specjalizują się oni w rażącym łamaniu przepisów drogowych. Innych przestępstw dokonują znacznie mniej.

W ciągu dwóch ostatnich lat liczba przestępstw dokonywanych przez cudzoziemców na terenie Polski wzrosła o 80 proc. – napisała czwartkowa „Rzeczpospolita” powołując się na dane z Komendy Głównej Policji.

W 2015 roku cudzoziemcy dokonali w Polsce ok. 3,5 tys. przestępstw, rok później już 4580 a w roku ubiegłym już 6264. – donosi dziennik. Daje to tempo wzrostu 30-40 proc. rocznie. Prawie połowa naruszeń prawa miała związek z czynami typowo kryminalnymi: w 2017 roku było m.in 622 kradzieży (wzrost o 19 proc.), ponad 500 przestępstw narkotykowych, a także 21 gwałtów (o 6 więcej niż przed rokiem), 9 zabójstw (3 razy więcej niż w 2016 r.) oraz 79 rozbojów (wzrost o kilkanaście przypadków)

Najwięcej przestępstw – aż 3,6 tysiąca (57 proc. wszystkich przestępstw cudzoziemców) było dziełem Ukraińców, których w Polsce jest najwięcej. Następni w kolejności Białorusini popełnili 10 razy przestępstw mniej. Jak wynika z danych przytoczonych przez „Rzeczpospolitą”, Ukraińcy „specjalizują” się w popełnianiu przestępstw związanych z ruchem drogowym – było to 1,7 tys. przestępstw drogowych oraz 1,6 tys. przypadków jazdy w stanie nietrzeźwości (w stężeniu powyżej 0,5 promila we krwi). Pozostałe przestępstwa dokonywane przez ukraińskich przybyszów stanowiły zaledwie 10 proc. popełnianych przez nich przestępstw. Inne grupy narodowościowe miały mniejsze problemy z tak poważnym łamaniem zasad poruszania się po drogach.

Na Ukrainie, zwłaszcza na terenach wiejskich czy niezabudowanych, jest mało kontroli drogowych. A jeżeli jeśli są, to milicję można niestety przekupić. Nasi rodacy myślą więc, że w Polsce także można dać łapówkę i uniknąć kłopotów – przyznała w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Mirosława Keryk, prezes fundacji Nasz Wybór, która zajmuje się integracją ukraińskich imigrantów z polskim społeczeństwem. Keryk zwróciła także uwagę na lekceważenie przez Ukraińców obowiązku zapinania pasów, co powoduje, że wypadki z ich udziałem często kończą się groźnymi obrażeniami.

Gazeta zwróciła także uwagę, że aż połowę konfliktów z prawem Ormian stanowiły nadużycia ekonomiczne. Łącznie w ubiegłym roku cudzoziemcy dokonali w Polsce 622 przestępstw gospodarczych, więcej o 25 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Money.pl pisze o „wojnie” pomiędzy polskimi a ukraińskimi kierowcami ciężarówek

Kresy.pl / Rzeczpospolita

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply