Od tygodnia karę 4 miesięcy więzienia odbywa Barbara Poleszuk, 26-letnia działaczka związana ze środowiskiem narodowców w Hajnówce. List otwarty do Zbigniewa Ziobry w jej obronie napisała Anna Kołakowska, najmłodszy więzień polityczny stanu wojennego.

Barbara Poleszuk została prawomocnie skazana na karę bezwzględnego pozbawienia wolności pomimo tego, że nigdy nie była karana. Organa ścigania zarzuciły jej czynną napaść na policjanta poprzez podrapanie go podczas Nocy Kupały w Białowieży w 2016 roku. W procesie skazano również na grzywnę matkę dziewczyny – Elżbietę Poleszuk, która próbowała zapobiec skuciu córki kajdankami.

Anna Kołakowska, gdańska radna PiS, napisała 31. października br. list otwarty do Zbigniewa Ziobry z prośbą o interwencję. „Wyrok bezwzględnego więzienia wobec osoby nigdy nie karanej, zaangażowanej w działania patriotyczne na terenie Hajnówki, jest rażąco niesprawiedliwy.” – uważa Kołakowska. Była działaczka Solidarności ostrzegła przed przetrzymywaniem Barbary Poleszuk razem z kryminalistkami powołując się na własne doświadczenia, „których nie życzyłaby nikomu”.

„Basię Poleszuk znam osobiście. Poznałyśmy się na Rajdzie Pieszym Szlakiem 5 Wileńskiej Brygady AK na Podlasiu. Jest zaangażowana w propagowania pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W środowiskach patriotycznych znana jest z tego, że pięknie i z wielkim talentem rysuje portrety naszych narodowych bohaterów.” – napisała Kołakowska.

Zdaniem Kołakowskiej wyrok bezwzględnego więzienia jest zemstą za zaangażowanie Poleszuk w działalność narodową. Gdańska radna uważa, że wobec skazanej można było zastosować środki wolnościowe, np. wyrok w zawieszeniu czy dozór elektroniczny.

Kołakowska zwróciła również uwagę, że surowe potraktowanie działaczki narodowców kontrastuje z pobłażliwością wymiaru sprawiedliwości wobec agresywnych uczestników demonstracji KOD i innych organizacji opozycyjnych.

„Wszyscy pamiętamy kobietę, która podczas „czarnego protestu” uderzyła policjanta w głowę, pamiętamy Frasyniuka, którego pomimo słownej agresji wobec policjanta sąd uniewinnił i wiele innych podobnych przypadków. Do więzienia nie trafiają politycy, którzy okradli Skarb Państwa, a nawet zwykłych ludzi na wiele milionów złotych. Czy teraz, kiedy rządzi PiS do więzienia będą trafiać wyłącznie patrioci?” – spytała Kołakowska.

PRZECZYTAJ: Sąd uniewinnił Frasyniuka

Anna Kołakowska zapowiedziała, że jeśli Barbara Poleszuk nie wyjdzie na wolność, 5. listopada rozpocznie głodówkę protestacyjną.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Białorusi: Romulad Rajs „Bury” to zbrodniarz wojenny

Kresy.pl / Facebook / Radio Maryja
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz