W związku z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię pracownia SW Research zapytała Polaków o to czy i nasz kraj może wyjść z Unię.

Według sondażu przeprowadzonego przez SW Research 31,3 proc. Polaków uznaje, że nasz kraj może opuścić Unię Europejską. Pogląd taki wyrazili w czasie badania przeprowadzonego tuż przed wyjściem Brytyjczyków z Unii. Więcej, bo 46 proc. respondentów uznało jednak, że Polska nie opuści UE. 22,7 proc. pytanych nie miało zdania na ten temat, jak podał w piątek portal rp.pl.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Osoby młodsze, w wieku do 24 lat spodziewały się pozostania w Unii wyraźnie częściej niż pozostali – taką opinię wyraziło 50 proc. z nich. Przekonani o tym są także częściej od przeciętnej badani o wykształceniu zasadniczym zawodowym oraz średnim (po 47%), badani o dochodzie netto od 3001 do 5000 zł netto (53%) oraz mieszkańcy miast od 20 do 99 tys. mieszkańców (54%).

Pogląd o tym, że Polska będzie następnym po Wielkiej Brytanii państwem, które opuści Unię Europejską wyraził czołowy brytyjski eurosceptyk Nigel Farage w czasie swojej ostatniej konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim. Jednak wyrażenie o Polexicie pojawiło się także w debacie publicznej w Polsce.

Przykłady podaje rp.pl. Jako „prawny polexit” określił wdrożenie nowej ustawy dyscyplinującej sędziów rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Deputowany Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej Janusz Lewandowski uznał, że narracja Prawa i Sprawiedliwości zniechęca Polaków do Unii Europejskiej. O polityce partii rządzącej podobnie wypowiadał się inny eurodeputowany PO Andrzej Halicki – „to jest ten realny polexit. Nie polityczny, nie formalny, ale realny”. Jako pozytywny przykład dla Polaków stawiał brexit kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

rp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz