Badania ankietowe przeprowadzone w ramach projektu edukacyjnego kampanii “BohaterON – włącz historię!” i Instytutu Pamięci Narodowej wykazały, że prawie 80 proc. polskich uczniów czuje się patriotami. Większość z nich nie deklaruje jednak aktywnych postaw patriotycznych.

Jak podała PAP, badanie objęło ponad 10 tys. uczniów w wieku 12-19 lat z ponad 160 szkół. Jego celem było sprawdzenie, w jakim stopniu młodzi ludzie identyfikują się z narodem, postrzegają patriotyzm a także jak podchodzą do lekcji historii. Wyniki badania zaprezentowano w środę w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki “Przystanek Historia”.

W ankiecie 78 proc. uczniów zadeklarowało, że czuje się patriotami. Jednak jak powiedziała PAP przewodnicząca komitetu organizacyjnego “BohaterON – włącz historię!” Agnieszka Łesiuk – Krajewska, połowa z nich postrzega patriotyzm jako miłość do ojczyzny, przywiązanie do tradycji i poszanowanie wartości. Zaledwie co dziesiąty identyfikował patriotyzm z aktywnym działaniem. 11 proc. ankietowanych nie było w stanie podać swojej definicji patriotyzmu.

Uczniowie potrafią dosyć dobrze wskazać działania patriotyczne, troszeczkę gorzej jest z podejmowaniem ich. Na przykład co czwarty wymienia wywieszanie flagi, ale tylko co jedenasty to robi – mówiła Łesiuk – Krajewska. 84 proc. uczniów bierze udział w obchodach świąt narodowych, jednak robią to w ramach obowiązków szkolnych.

Najwięcej młodych Polaków identyfikuje się głównie z ze społecznościami lokalnymi i tzw. małą ojczyzną (42 proc.). Dla 40 proc. uczniów najważniejsza jest identyfikacja z Polską. Tylko 7 proc. czuje się Europejczykami.

Za wzorzec patrioty i osobę godną naśladowania połowa uczniów wskazała Józefa Piłsudskiego. Jak zauważyła Łesiuk – Krajewska, 80 proc. ankietowanych widzi wzorce w osobach zmarłych. Według szefowej projektu należy zwrócić młodym ludziom uwagę, że osoby takie są także wśród nas, na przykład powstańcy warszawscy.

Większość ankietowanych czerpie swoją wiedzę z podręczników historii. Jako alternatywne źródło wiedzy wskazywano m.in. filmy. Jedynie ok. 500 uczniów (5 proc.) dowiadywało się o historii od członków rodziny lub świadków historii, a także poprzez udział w grupach rekonstrukcyjnych. „Dla nas jest to bardzo ważna informacja, aby pokazać im i ich nauczycielom, że takie narzędzia są też bardzo wartościowe. Ankiety pokazują, że jeśli nauczyciel korzysta w bardziej kreatywnych metod, to potrafi wciągnąć w tę naukę nawet niezainteresowanych uczniów”- mówiła Łesiuk – Krajewska.

Badanie wykazało także, że 15 proc. uczniów w ogóle nie interesuje się historią. Lubi ją w sumie 85 proc. ankietowanych – 40 proc. bardzo a 45 proc. umiarkowanie.

CZYTAJ TAKŻE: IPSOS: młodzi Polacy najchętniej popierają Ruch Narodowy, najstarsi KOD i Rodzinę Radia Maryja

Kresy.pl / PAP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    To bardzo budująca patriotyczna statystyka,w szczególności dlatego,że kosmopolityczne lewactwo nie szczędzi sił i środków by patriotyczne odczucia młodych Polaków ośmieszać, gnoić,podważać ,oraz im szkodzić.Nie ma co biadolić nad zbyt mało aktywnym działaniem młodych polskich patriotów.Patriotyzm bowiem to nie tylko demonstrowanie,liczą się krytyczne chwile i w nich patriotów zachowanie.

  2. Kojoto
    Kojoto :

    Dla knontrastu zobaczcie to: http://www.bibula.com/?p=101949 https://www.google.ie/search?source=hp&ei=8MIZW6mRIM3b6QSnsreYBw&q=polska&oq=polska&gs_l=psy-ab.3..0j0i203k1l2j0i3k1j0l2j0i203k1l2j0j0i203k1.11354.12362.0.13808.8.6.0.0.0.0.100.474.5j1.6.0….0…1.1.64.psy-ab..2.6.464.0..35i39k1j0i131k1.0.eUXcMM8ETY0
    “Poland is an eastern European country on the Baltic Sea known for its medieval architecture and Jewish heritage.” – warto sprawę nagłośnić.