Ludzie, którzy poświęcają swój czas dla zapewnienia godnego spoczynku Polaków pomordowanych na Kresach oraz polskich bohaterów, mają szansę na otrzymanie nagrody od Prezydenta RP.

Jacek Bury, społecznik z Lublina zajmujący się m.in. organizacją wyjazdów na polskie cmentarze na Ukrainie w celu ich porządkowania, a także wolontariusze, którzy pracowali podczas tegorocznych ekshumacji na powązkowskiej „Łączce” znaleźli się wśród osób i instytucji nominowanych do tegorocznej Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”.

Jacek Bury jest członkiem zarządu Fundacji Niepodległości oraz komendantem Środowiskowego Hufca Pracy w Lublinie. Jako wychowawca pracuje z tzw. trudną młodzieżą. Jest współorganizatorem poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar UPA na Wołyniu. Od 10 lat organizuje obozy mające na celu porządkowanie polskich cmentarzy na Wołyniu i ziemi tarnopolskiej. W ostatnich latach rozszerzył tę akcję na porządkowanie cmentarzy ukraińskich w Polsce. Edukuje młodzież w duchu patriotycznym.

PRZECZYTAJ: Uporządkowali 37 cmentarzy na Kresach. Zakończyła się akcja “Wołyń 2017. Regeneracja2 [GALERIA]”

Prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na powązkowkiej „Łączce” trwały z przerwami od 2012 roku. W tym czasie ujawniono w tym miejscu szczątki ponad 200 ludzi. Od 2012 roku dzięki poszukiwaniom ekipy prof. Krzysztofa Szwagrzyka na „Łączce” udało się odnaleźć szczątki m.in. majorów Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, Bolesława Kontryma „Żmudzina” i Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Tegoroczne poszukiwania trwały od kwietnia do czerwca i objęły cały nie zbadany dotąd obszar „Łączki”. Ekipa poszukiwawcza miała nadzieję na odnalezienie i identyfikację szczątków m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – szefa Kedywu Komendy Głównej AK, płk. Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” a także rtm. Witolda Pileckiego. Jak podkreśla prof. Szwagrzyk, nie byłyby one możliwe bez ochotników. W tegorocznych pracach wzięło udział ponad 120 wolontariuszy.

PRZECZYTAJ: Wyjątkowe odkrycie IPN na powązkowskiej Łączce

Oprócz Jacka Burego i wolontariuszy z „Łączki”, do nagrody zostali nominowani Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila w Bielsku Białej, Ośrodek Karta, Stowarzyszenie Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES, Magdalena Hozer oraz Dorota Jezierska.

Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: Człowiek – lider, Instytucja – organizacja oraz Dzieło – przedsięwzięcie, projekt. Laureatów wybierze Prezydent RP. Wręczenie nagród odbędzie się 9 listopada 2017 r. podczas gali w Pałacu Prezydenckim.

Kresy.pl / PL1918/Twitter / prezydent.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    oby nie nominowano jakiegoś działacza działającego dla “dobra wspólnego” jednej z gmin żydowskich, bo wybór Maliniaka będzie oczywisty… a na serio to wszyscy Ci ludzie powinni zostać odznaczeni. Jak tu wartościować kto z nich zrobił coś lepszego?