ZUS przekazał, że w 2024 roku od stycznia do lipca świadczenie 800 plus wypłacono prawie 247 tysiącom dzieciom imigrantów z Ukrainy. W tym roku wypłacanie tego programu dla ukraińskich dzieci połączono z obowiązkiem edukacyjnym w polskiej szkole.

ZUS przekazał, że pobieranie świadczenia 800 plus przez Ukraińców maleje z roku na rok. W 2022 roku zasiłek wypłacano dla 514,4 tysięcy dzieci, a w 2023 roku – dla 322,7 tysięcy. W okresie od stycznia do lipca 2024 roku świadczenie przyznano 246,8 tysiącom dzieci. Suma wypłaconych obcokrajowcom środków w tym roku wyniosła 1,689 mld zł. 

Nowy przepis uzależnił wypłacanie świadczenia 800 plus dla obywateli Ukrainy od tego, czy ich dzieci uczęszczają do polskich szkół. Mimo to wielu Ukraińców nie chce posyłać dzieci do placówek. Nawet kosztem odebrania 800 plus. Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO), opublikowało raport „Uczniowie uchodźczy z Ukrainy w polskim systemie edukacji”, z którego wynika, że około 20 tys. do około 150 tys. ukraińskich dzieci nie podjęło edukacji w polskiej szkole. Jak informowała w czerwcu „Rzeczpospolita”, naukę w polskich szkołach mogło podjąć 80 tysięcy nowych uczniów-Ukraińców.

Czytaj: Ukraińskie dzieci nie muszą zdawać egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego

Od prawa łączącego pobieranie świadczenia 800 plus z obowiązkiem edukacji w polskiej szkole wprowadzono jeden wyjątek: w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online.

Jak informowaliśmy, wiceminister edukacji Joanna Mucha chce, aby polskie szkoły były „przyjazne” dla imigrantów – nie tylko z Ukrainy. „Będzie więcej dzieci wietnamskich, hinduskich, różnych narodowości, które wcześniej, czy później w polskim systemie się pojawią” – podkreśliła.

Pisaliśmy też, że Aleksander Pawlicki, współautor korekty podstawy programowej z historii na zlecenie MEN mówił, że propozycja wykreślenia rzezi wołyńskiej z podstawy programowej była podyktowana obecnością ukraińskich uczniów. Wcześniej minister edukacji Barbara Nowacka wycofała się z kontrowersyjnej zmiany zaproponowanej przez MEN, zakładającej wykreślenie zwrotu „ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej”.

Kresy.pl/money.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply