Czy Polacy uważają siebie za antysemitów? Interesujący sondaż

Połowa respondentów sondażu SW Research uważa, że współczesna Polska ma problem z antysemityzmem. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie portalu dziennika „Rzeczpospolita”.

Ostatni raport żydowskiej organizacji „Liga Przeciw Zniesławieniu” (Anti-Defamation League, ADL) wykazał, że co czwarty Europejczyk żywi „antysemickie uprzedzenia”. Według ankiety najbardziej „antysemickim” krajem okazała się Polska z 48 proc. osób, które prezentują „antysemickie przekonania”. Jak napisano, przekłada się to na około 15 mln dorosłych Polaków.

Tymczasem portal rp.pl zlecił firmie SW Research przeprowadzenie badania wśród samych Polaków. Respondenci odpowiadali na pytanie: „Czy uważasz, że współczesna Polska ma problem z antysemityzmem?”.

22,3 proc. ankietowanych odpowiedziało na to pytanie jednoznacznie pozytywnie. 31,3 proc. uznało, że Polska ma problem z antysemityzmem, ale nie większy niż reszta Europy. Natomiast 20,9 proc. uczestników badania stwierdziło, że w Polsce ten problem nie występuje. 16,5 proc. badanych nie miało zdania.

Przeczytaj także: W Polsce spada liczba antysemickich incydentów. W Niemczech jest ich 20 razy więcej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według autorów badania, udzielane odpowiedzi nie były związane z płcią respondentów. Korelacja wystąpiła natomiast w przypadku wieku badanych – ok. 60% Polaków powyżej 50 lat uważa, że w Polsce występują trudności związane z postawami antysemickimi.

Taki sam odsetek występuje wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz mieszkańców miast o liczebności od 100 do 199 tys. osób. Także co drugi ankietowany uzyskujący dochód powyżej 5 tys. zł uważa, że Polska ma problem z antysemityzmem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / rp.pl 

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Piotrx :

  Kolejne pytanie z cyklu niedorzecznych i do tego sformułowane bardzo tendencyjnie: „czy Polska ma problem” – otóż Polacy nie mają z tym żadnego problemu, natomiast mają ciągle z tym problem żydzi urabiający gojów zgodnie ze swoimi mesjanistycznymi dążeniami i przypinający im stale łatki „antysemitów”. Polacy nie mogą mieć problemu z Semitami tylko ewentualnie z żydami więc nie jest to żaden „antysemityzm” a co najwyżej może być w skrajnych przypadkach antyjudaizm będący słuszną reakcją obronną na agresję ze strony drugiego narodu.

  Należałoby teraz odwrócić to pytanie „czy współcześni żydzi mają problem z antygoizmem ?”

 2. Avatar
  gotan :

  …jeśli zacytuję powiedzenie….”że ktoś gania jak żyd po pustym sklepie”…czy przez to , staję się antysemitą?…czy ewentualnym antysemitą…?..A jeśli powiem,że należy dokończyć badania w Jedwabnym a by wyjaśnić prawdę,to sam fakt,że chcę tego jako Polak,staję się antysemitą?…Jeśli tzw. władza …Premier ,prezydent,sejm,ministrowie etc..urządzają dla żydów święto Chanuki w polskim sejmie a Kneset nie rewanżuje się świętami Bożego Narodzenia w Izraelu,czy z tego powodu Polacy oskarżają żydów o antypolonizm …?(!)…Szalom tym co robią takie badania..!!!