Czy Polacy uważają siebie za antysemitów? Interesujący sondaż

Połowa respondentów sondażu SW Research uważa, że współczesna Polska ma problem z antysemityzmem. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie portalu dziennika „Rzeczpospolita”.

Ostatni raport żydowskiej organizacji „Liga Przeciw Zniesławieniu” (Anti-Defamation League, ADL) wykazał, że co czwarty Europejczyk żywi „antysemickie uprzedzenia”. Według ankiety najbardziej „antysemickim” krajem okazała się Polska z 48 proc. osób, które prezentują „antysemickie przekonania”. Jak napisano, przekłada się to na około 15 mln dorosłych Polaków.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Tymczasem portal rp.pl zlecił firmie SW Research przeprowadzenie badania wśród samych Polaków. Respondenci odpowiadali na pytanie: „Czy uważasz, że współczesna Polska ma problem z antysemityzmem?”.

22,3 proc. ankietowanych odpowiedziało na to pytanie jednoznacznie pozytywnie. 31,3 proc. uznało, że Polska ma problem z antysemityzmem, ale nie większy niż reszta Europy. Natomiast 20,9 proc. uczestników badania stwierdziło, że w Polsce ten problem nie występuje. 16,5 proc. badanych nie miało zdania.

Przeczytaj także: W Polsce spada liczba antysemickich incydentów. W Niemczech jest ich 20 razy więcej

Według autorów badania, udzielane odpowiedzi nie były związane z płcią respondentów. Korelacja wystąpiła natomiast w przypadku wieku badanych – ok. 60% Polaków powyżej 50 lat uważa, że w Polsce występują trudności związane z postawami antysemickimi.

Taki sam odsetek występuje wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz mieszkańców miast o liczebności od 100 do 199 tys. osób. Także co drugi ankietowany uzyskujący dochód powyżej 5 tys. zł uważa, że Polska ma problem z antysemityzmem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / rp.pl 

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Piotrx
  Piotrx :

  Kolejne pytanie z cyklu niedorzecznych i do tego sformułowane bardzo tendencyjnie: „czy Polska ma problem” – otóż Polacy nie mają z tym żadnego problemu, natomiast mają ciągle z tym problem żydzi urabiający gojów zgodnie ze swoimi mesjanistycznymi dążeniami i przypinający im stale łatki „antysemitów”. Polacy nie mogą mieć problemu z Semitami tylko ewentualnie z żydami więc nie jest to żaden „antysemityzm” a co najwyżej może być w skrajnych przypadkach antyjudaizm będący słuszną reakcją obronną na agresję ze strony drugiego narodu.

  Należałoby teraz odwrócić to pytanie „czy współcześni żydzi mają problem z antygoizmem ?”

 2. gotan
  gotan :

  …jeśli zacytuję powiedzenie….”że ktoś gania jak żyd po pustym sklepie”…czy przez to , staję się antysemitą?…czy ewentualnym antysemitą…?..A jeśli powiem,że należy dokończyć badania w Jedwabnym a by wyjaśnić prawdę,to sam fakt,że chcę tego jako Polak,staję się antysemitą?…Jeśli tzw. władza …Premier ,prezydent,sejm,ministrowie etc..urządzają dla żydów święto Chanuki w polskim sejmie a Kneset nie rewanżuje się świętami Bożego Narodzenia w Izraelu,czy z tego powodu Polacy oskarżają żydów o antypolonizm …?(!)…Szalom tym co robią takie badania..!!!