Narodowy Instytut Statystyki Bułgarii twierdzi, że ostatni spis powszechny w tym kraju jest bardzo niedokładny.

W czasie przeprowadzonego w 2021 r. spisu ludności roku odnotowano w Bułgarii 6 519 789 mieszkańców. Tymczasem Narodowy Instytut Statystyki (NSI) twierdzi, że wynik spisu zdecydowanie nie oddaje sytuacji demograficznej w tym bałkańskim kraju, jak zrelacjonowała w środę agencja informacyjna Novinite.

Według NSI w ubiegłorocznym spisie nie udało się ująć od 573,9 tys. do 631 tys. mieszkańców Bułgarii. Taki jest wynik badań prowadzonych przez Instytut począwszy od zakończenia spisu, który polegał na deklaracjach samych obywateli.

NIS rozpoczął weryfikację od 21 października 2021 r. wysyłając swoich doświadczonych pracowników do domów obywateli, by prowadzili wywiady. Badanie takie objęło 7210 nieruchomości i 19 306 osób, co, według Instytutu, pozwoliło oszacować odchylenie statystyczne.

Największy odsetek nie spisanych odnotowano wśród osób poniżej 19 roku życia. Wśród mężczyzn to 9,9 proc., wśród kobiet – 8,7 proc. Nie policzeni mieszkający w miastach (10,5 proc.) przeważają nad nie ujętymi w pierwotnych wynikach mieszkańcami wsi (5,8 proc.).

Bułgaria jest jednym z państwo o najwyższym tempie spadku liczby ludności w Europie, co odnotowuje również NIS.

Według prognoz portalu „Populationof.net” z 2020 r. w kolejnych latach spadek liczby ludności w tym kraju będzie się pogłębiał. Przy zachowaniu podobnych współczynników dzietności oraz migracji, populacja Bułgarii może wynosić w 2050 roku niewiele ponad 5 mln. Przeciętny wiek wzrośnie zaś do 46,4 lat.

novinite.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz