Egipcjanie chcą produkować południowokoreański czołg K2 na licencji, w swoich zakładach. Egipt prowadzi w tej sprawie negocjacje z Koreą Południową.

Jak informuje serwis „Middle East Monitor”, Egipt poinformował, że prowadzi z Koreą Południową negocjacje w sprawie współprodukcji czołgu podstawowego K2 Black Panther. Przedstawiciele obu krajów spotkali się w tej sprawie przy okazji targów zbrojeniowych EDEX 2021 w Kairze.


Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


W rzekomym dokumencie skierowanym do szefa SBU w Łucku mówi się m.in. o zapobieganiu asymilacji Ukraińców w Polsce i zwiększaniu poprzez nich wpływu Ukrainy na procesy społeczno-polityczne w naszym kraju. SBU miało też polecić monitorowanie działalności polskiego konsulatu, lokalnych organizacji polskich i wybranych mediów zajmujących się Kresami. Zdaniem prof. Andrzeja Zapałowskiego, sprawą powinny zająć się polskie służby.

W sieci zamieszczono domniemany dokument Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, którego treść miałaby wskazywać na podejmowanie przez ukraińskie służby szeroko zakrojonych działań względem polskich organizacji i misji dyplomatycznej na Ukrainie, w obwodzie wołyńskim. Ponadto, inne domniemane działania miałyby dotyczyć m.in. uruchomienia aktywów operacyjnych w środowisku Ukraińców w Polsce, żeby nie dopuścić do utraty tożsamości narodowej przez diasporę ukraińską.


Francuski dziennik Libération pisze o aferze finansowej w instytucjach Unii Europejskiej z udziałem polityków Europejskiej Partii Ludowej. W zeszłym tygodniu gazeta oskarżyła prezesa Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Klausa-Heinera Lehna o defraudację środków publicznych. (więcej…)


Litewskie firmy eksportujące do Chin informują o coraz większych trudnościach. Ich towary nie są przepuszczane przez cło. Powodem ma być usunięcie Litwy z chińskiego rejestru celnego. To już kolejny element pogarszania się relacji litewsko-chińskich.

Litewskie media podają, że tamtejsi eksporterzy mają coraz większe problemy w handlu z Chinami. Chodzi o kłopoty z przejściem towarów przez chiński urząd celny.


W sobotę odbył zjazd prokremlowskiej partii "Jedna Rosja". Jej przewodniczącym po raz kolejny został Dmitrij Miedwiediew.

Kandydaturę Miedwiediewa zgłosił przewodniczący Rady Najwyższej partii a zarazem przewodniczący Dumy Państwowej Borys Gryzłow. Miedwiediew, pełniący funkcję szefa prokremlowskiej partii od 2012 r., otrzymał poparcie by pełnić tę funkcję przez najbliższe pięć lat. Delegaci głosowali w tej sprawie w sposób jawny. Andriej Turczak pozostał sekretarzem Rady Generalnej partii. Jego konkurent Władimir Nietiesow nie otrzymał ani jednego głosu, podał portal telewizji RBK.

Portal opozycyjnej "Naszej Gaziety" zwraca jednak uwagę na to kogo przyjęto w skład członków "Jednej Rosji". Legitymacje partii otrzymali w sobotę przywódca nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin oraz przywódca nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej Leonid Pasiecznik.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest