32 proc. Rosjan ocenia, że obecne czasy to okres, kiedy w Rosji żyje się najlepiej, nieco mniej (29 proc.) uważa, że najlepszą epoką były rządy Leonida Breżniewa (lata 1964-1982) – cytuje dziennik „Wiedomosti” wyniki sondażu niezależnego Centrum Lewady.

Gazeta podkreśla we wtorkowym wydaniu, że jedna trzecia Rosjan uznaje, iż żyje w najlepszym okresie dla krajui że w sondażu Centrum Lewady Putin wyprzedził Breżniewa. Jak zauważają „Wiedomosti”, w ciągu ostatnich pięciu lat zmniejszyła się liczba Rosjan, którzy sądzą, że upadek caratu w 1917 roku przyniósł Rosji utratę jej potęgi. W 2012 roku uważało tak 25 proc., obecnie – 21 procent.

Jak powiedział dziennikowi wiceszef Centrum Lewady Aleksiej Makarkin, opinie Rosjan dotyczące czasów carskich wracają do wskaźników sprzed 20 lat. Wówczas, za prezydentury Dmitrija Miedwiediewa (lata 2008-2012), retoryka radziecka zeszła na dalszy plan, a okres historii do lutego 1917 roku zaczęto nieco idealizować. Teraz zaś opinia społeczna wraca do stanu ze schyłku 1997 roku– mówi socjolog.

Jego zdaniem dzisiejsza retoryka najbardziej jest zbliżona do tej, jaką głosiły władze radzieckie. Społeczeństwo akceptuje większość decyzji podejmowanych przez obecne władze i znaczna część respondentów uznaje, że dziś w Rosji żyje się najlepiej.

Na pytanie kiedy w Rosji żyło się najlepiej?, 6 proc. respondentów wybrało odpowiedź: przed rewolucją 1917 rokui tyle samo: za rządów Józefa Stalina. Niemal jedna czwarta (24 proc.) nie miało zdania na ten temat.

Okres rządów Breżniewa uważany był w czasach radzieckich za epokę stabilizacji i potęgi ZSRR na arenie międzynarodowej.

Czytaj również: Sondaż: Rosjanie uważają, że w ich kraju będzie dobrze za 20 lat

kresy.pl/ pap

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz