Sondaż dotyczący planów emigracyjnych Ukraińców opublikował w piątek Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.

Według sondażu, ci z Ukraińców którzy chcą wyjechać za granicę, chcą tam pracować, uczyć się lub wyprowadzić się na całe życie. Spośród nich 62 proc. zrobiło już konkretne kroki, aby wyemigrować. Na dłużej z kraju nie chce wyjeżdżać 86 proc. Ukraińców, a 6 proc. się waha.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Wśród krajów docelowych najczęściej wymieniana jest Polska – do naszego kraju chciałoby wyjechać 36 procent Ukraińców planujących emigrację. W następnej kolejności znajdują się Czechy i Niemcy (12 i 11 proc.), Rosja (7 proc.), Stany Zjednoczone (6 proc.), Włochy (5 proc.) i Francja (2 proc.).

ZOBACZ TAKŻE: Ukraiński bank centralny: Emigracja niszczy gospodarkę kraju

Jednocześnie za granicę częściej chcą wyjeżdżać mężczyźni – 11 proc. Wyemigrować na dłużej chce jedynie 4 proc. kobiet. Najczęściej za granicę chcą wyjeżdżać Ukraińcy w wieku 18-29 lat – 15 proc. z nich. W grupie wiekowej 30-44 lat wyjechać chce 10 proc., a w wieku 45-59 lat – 6 proc. Ukraińcy w wieku powyżej 60 lat wyjeżdżać z kraju nie chcą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wśród deklarujących chęć wyjazdu 20 proc. szuka za granicą pracy, 15 proc. stanowią studenci, 14 proc. to samozatrudnieni, a 1 proc. stanowią emeryci.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińcy zaniepokojeni wysoką emigracją

Najwięcej Ukraińców chcących wyjechać mieszka na zachodzie kraju – 11 proc. W centrum, na południu i wschodzie stanową oni 6 proc., a w obwodach Donbasu – 2 proc.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 3-20 kwietnia na grupie 4005 osób w 110 miejscowościach Ukrainy. Nie objął zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu. W obwodach ługańskim i donieckim sondaż został przeprowadzony tylko na terenach kontrolowanych przez Kijów, poza częściami zajętymi przez separatystyczne republiki ludowe.

Kresy.pl / interia.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz