Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymano 34 osoby, które usłyszały między innymi zarzuty zbrodni VAT-owskiej. Wartość wystawionych nierzetelnych i fałszywych faktur VAT przekraczała 1 mld zł – poinformowała KAS w środę.

W środowym komunikacie podkreślono, że KAS i CBA prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, wystawiającej i posługującej się nierzetelnymi oraz poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT. Blisko 200 funkcjonariuszy KAS i CBA przeprowadziło akcję na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i małopolskiego. Zatrzymane zostały 34 osoby. “Wśród zatrzymanych są osoby pełniące funkcje kierownicze w grupie przestępczej, końcowi odbiorcy nierzetelnych faktur VAT oraz tzw. słupy, czyli osoby na które były zakładane podmioty gospodarcze, w imieniu których były wystawiane fikcyjne faktury. Przeszukano mieszkania i biura zatrzymanych, zabezpieczono liczne dokumenty oraz sprzęt elektroniczny, które mogą stanowić materiał dowodowy w tej sprawie” – informuje KAS.

Zobacz także: Międzynarodowe oszustwo paliwowe wykryte przez KAS

Grupa przestępcza składała się z sieci firm – ustalono na chwilę obecną ok. 100 podmiotów. Grupa wystawiała faktury kosztowe, które były następnie nabywane przez kolejne podmioty. Faktury wystawiano w zamian za uzyskanie korzyści majątkowej, a także w celu obniżenia wysokości należności publicznoprawnych. Wystawione faktury miały dokumentować zakup oraz sprzedaż usług (m.in. transportowych, budowlanych, IT), a także towarów handlowych o wartości co najmniej 1 mld zł.

“Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie wszczął 73 kontrole celno-skarbowe u korzystających z pustych faktur. Skarb Państwa odzyskał już ok. 10 mln zł z tytułu  nieodprowadzonego podatku VAT” – podkreśla służba.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, tzw. zbrodni VAT-owskiej oraz przestępstw skarbowych.

Sprawa ma rozwojowy charakter. Kolejne zatrzymania nie są wykluczone.

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply