Chińczycy nakręcili własną superprodukcję „Sky Hunter” promującą chińskie siły powietrzne. Liczą, że będzie to m.in. sposób na promocję lotnictwa wojskowego Chin w kraju i za granicą.

Na ekrany chińskich kin wchodzi film „Sky Hunter”, najnowsza superprodukcja z Państwa Środka, poświęcona pilotom sił lotniczych Chin.

– Na wielkim ekranie zobaczymy wkrótce nowy patriotyczny film, wychwalający bohaterów [Chińskiej] Armii Ludowo-Wyzwoleńczej – czytamy w opisie filmu na portalu chinamil.com.cn. To pierwsza duża chińska produkcja, która ma pokazywać współczesną walkę w powietrzu.

Fabuła ma konwencję filmu sensacyjnego. Grupa elitarnych chińskich pilotów, szkolonych w tajnej bazie, zostaje wysłana z misją uratowania zakładników wziętych przez „grupę zagranicznych terrorystów”, którzy zajęli stanowiska wyrzutni rakiet.

Tę informację dostarczył portal Kresy.pl.
Wspieraj rzetelne dziennikarstwo.

Reżyserem, a zarazem odtwórcą głównej roli jest aktor i reżyser Li Chen, którego dziadek i matka służyli w wojsku. Większość zdjęć nakręcono w Chinach i w Kazachstanie. Film kosztował 200 mln juanów (30,2 mln dol.), z czego 1/3 przeznaczono na produkcję ponad 1,4 tys. scen z efektami specjalnymi.

Film powstał we współpracy z centrum produkcji filmowej afiliowanym przy chińskich siłach powietrznych. Stąd, chińscy wojskowi i eksperci bardzo pomogli przy produkcji. W niektórych ujęciach wykorzystano m.in. samolot transportowy Xi’an Y-20, a także myśliwiec typu stealth J-20.

Twórcy wyraźnie podkreślają, że film ma budować pozytywny wizerunek chińskiego lotnictwa wojskowego, promować go w kraju i za granicą, a także demonstrować postęp, jaki dokonał się w siłach powietrznych Chin w ostatnich latach. Reżyser twierdzi, że przy tworzeniu filmu przeprowadzono wywiadu z najlepszymi chińskimi pilotami, a „główne postacie są oparte o prawdziwe historie”.

Jednym ze scenarzystów i producentów jest Zhang Li, ppłk chińskiego lotnictwa. Jak powiedział, że wielu rekrutów przyznawało, że do wstąpienia w szeregi wojsk lotniczych zainspirował ich słynny amerykański film „Top Gun”. Jego zdaniem, Sky Hunter da Chinom swoich własnych bohaterów sił powietrznych.

Chinamil.com.cn / youtube.com / Kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz