Chińczycy nakręcili własną superprodukcję „Sky Hunter” promującą chińskie siły powietrzne. Liczą, że będzie to m.in. sposób na promocję lotnictwa wojskowego Chin w kraju i za granicą.

Na ekrany chińskich kin wchodzi film „Sky Hunter”, najnowsza superprodukcja z Państwa Środka, poświęcona pilotom sił lotniczych Chin.– Na wielkim ekranie zobaczymy wkrótce nowy patriotyczny film, wychwalający bohaterów [Chińskiej] Armii Ludowo-Wyzwoleńczej – czytamy w opisie filmu na portalu chinamil.com.cn. To pierwsza duża chińska produkcja, która ma pokazywać współczesną walkę w powietrzu.

Fabuła ma konwencję filmu sensacyjnego. Grupa elitarnych chińskich pilotów, szkolonych w tajnej bazie, zostaje wysłana z misją uratowania zakładników wziętych przez „grupę zagranicznych terrorystów”, którzy zajęli stanowiska wyrzutni rakiet.

Tę informację dostarczył portal Kresy.pl.
Wspieraj rzetelne dziennikarstwo.

Reżyserem, a zarazem odtwórcą głównej roli jest aktor i reżyser Li Chen, którego dziadek i matka służyli w wojsku. Większość zdjęć nakręcono w Chinach i w Kazachstanie. Film kosztował 200 mln juanów (30,2 mln dol.), z czego 1/3 przeznaczono na produkcję ponad 1,4 tys. scen z efektami specjalnymi.

Film powstał we współpracy z centrum produkcji filmowej afiliowanym przy chińskich siłach powietrznych. Stąd, chińscy wojskowi i eksperci bardzo pomogli przy produkcji. W niektórych ujęciach wykorzystano m.in. samolot transportowy Xi’an Y-20, a także myśliwiec typu stealth J-20.

Twórcy wyraźnie podkreślają, że film ma budować pozytywny wizerunek chińskiego lotnictwa wojskowego, promować go w kraju i za granicą, a także demonstrować postęp, jaki dokonał się w siłach powietrznych Chin w ostatnich latach. Reżyser twierdzi, że przy tworzeniu filmu przeprowadzono wywiadu z najlepszymi chińskimi pilotami, a „główne postacie są oparte o prawdziwe historie”.

Jednym ze scenarzystów i producentów jest Zhang Li, ppłk chińskiego lotnictwa. Jak powiedział, że wielu rekrutów przyznawało, że do wstąpienia w szeregi wojsk lotniczych zainspirował ich słynny amerykański film „Top Gun”. Jego zdaniem, Sky Hunter da Chinom swoich własnych bohaterów sił powietrznych.

Chinamil.com.cn / youtube.com / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

a

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz