Siły zbrojne ChRL oświadczyły w poniedziałek, że amerykański niszczyciel USS Benfold znalazł się na wodach wokół Wysp Paracelskich bez zgody rządu Chin. W poniedziałek minęła piąta rocznica orzeczenia międzynarodowego sądu o tym, że Chiny nie mają praw do tych wód.

Odpędziliśmy okręt marynarki wojennej USA, który wpłynął nielegalnie na chińskie wody w pobliżu Wysp Paracelskich – oświadczyły chińskie siły zbrojne. „Wzywamy Stany Zjednoczone do natychmiastowego zaprzestania takich prowokacyjnych działań” – dodano w oświadczeniu cytowanym przez agencję „Reuters”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3104.49 PLN    (14.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał 12 lipca 2016 roku, że roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako własnej strefy ekonomicznej są bezzasadne – przypomina agencja „Reuters”.

Wyspy Paracelskie położone są na bogatym w surowce Morzu Południowochińskim. Stanowią tereny sporne, do których prawa roszczą sobie Chiny, Wietnam, Tajwan, Filipiny, Malezja i Brunei. Chiński rząd rości sobie historyczne prawa do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego.

„Nigdzie porządek morski oparty na zasadach prawa nie jest bardziej zagrożony niż na Morzu Południowochińskim” – 0świadczył w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken. Zaznaczył, że Chiny stosują nadal wobec państw tego regionu politykę przymuszania oraz zastraszania, co zagraża wolności żeglugi.

Zobacz także: Chiny wysłały największą w historii grupę samolotów do strefy Tajwanu

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że Stany Zjednoczone szkodzą pokojowi i stabilności w regionie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że od 1992 roku Chiny zwiększył swoje wydatki na zbrojenia o prawie 800 proc. W 2020 r. Chińczycy wydali na te cele około 245 mld dolarów. Wyprzedzili znacznie Rosję, która przeznaczyła na ten cel około 67 mld dolarów, lecz nadal znajdują się daleko w tyle za USA (około 767 mld dolarów w 2020 roku).

Czytaj także: USA wysyłają okręty na Morze Południowochińskie

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz