Szef MSZ Radosław Sikorski oświadczył w czwartek w Warszawie, iż ma nadzieję, że zanim na Litwie zapadną decyzje dotyczące szkolnictwa mniejszości narodowych w tym kraju, dojdzie do spotkania ministrów odpowiedzialnych za edukację z Polski i Litwy.

Litewski Sejm miał w czwartek głosować nad nowelizacją ustawy o oświacie, uderzającą w szkolnictwo mniejszości narodowych na Litwie, w tym szkolnictwo polskie. Jednak ostatecznie projekt nowelizacji został wycofany z porządku dziennego.

“Z naszymi sąsiadami litewskimi komunikujemy się cały czas na różnych szczeblach – od prezydenta poprzez premierów (…). I premierzy, i prezydenci ustalili to samo. To znaczy, że zanim jakiekolwiek decyzje zostaną podjęte spotkają się ministrowie szkolnictwa i mamy nadzieję, że tak będzie” – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie Sikorski.

Podkreślił, że Polska chciałaby mieć jak najlepsze stosunki z Litwą i “wrócić do takiej ich intensywności, jaka miała miejsce w przeszłości”. “Prosimy tylko o jedno, żeby sytuację polskiej mniejszości na Litwie polepszać, a nie pogarszać” – oświadczył szef polskiej dyplomacji.

Mniejszość polska na Litwie zarzuca projektowi nowelizacji dyskryminujące założenia: stopniowe zwiększanie w szkołach mniejszości narodowych, w tym polskiej, liczby przedmiotów wykładanych w języku litewskim i ujednolicenie we wszystkich szkołach kraju egzaminu maturalnego z języka litewskiego.

Projekt ustawy zakłada też optymalizację sieci szkół, m.in. poprzez zamykanie w małych miejscowościach nielicznych szkół mniejszości narodowych i pozostawienie jedynie szkół litewskich.

W ocenie społeczności polskiej, jeżeli obecny projekt ustawy o oświacie wejdzie w życie, liczba szkół polskich na Litwie zmniejszy się o połowę. Z obecnych około 120 szkół polskich w Wilnie i na Wileńszczyźnie pozostanie około 60.

Nowela znalazła się na porządku dziennym czwartkowego posiedzenia litewskiego Sejmu na wniosek 50 parlamentarzystów, ale w czwartek sześciu posłów wycofało swe podpisy i w 141-osobowym Sejmie zabrakło wymaganej 1/3 głosów, by w trybie przyśpieszonym wprowadzić tę kwestię do porządku obrad.

Znad Wilii/PAP/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply