Były premier Japonii, Shinzo Abe, zmarł w piątek w wyniku obrażeń odniesionych w zamachu. Miał 67 lat.

O śmierci Shinzo Abe poinformował japoński nadawca publiczny NHK. Były premier Japonii trafił do szpitala z poważnymi ranami postrzałowymi, które odniósł w piątek przed południem czasu lokalnego w wyniku zamachu. Lekarze od początku określali jego stan jako bardzo ciężki. Wcześniej pracownik szpitala powiedział, że Abe wydawał się być w stanie zatrzymania akcji serca, gdy został przewieziony do szpitala, po tym, jak początkowo był przytomny i reagował.

Jak pisaliśmy, Shinzo Abe został postrzelony w piątek w mieście Nara, podczas kampanii przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. Publiczna telewizja NHK podała, że mężczyzna uzbrojony w domowej roboty pistolet postrzelił polityka w szyję i w plecy. Cześć mediów precyzowała, że został trafiony w lewą część klatki piersiowej.

 

Premier Fumio Kishida potępił strzelaninę w mieście Nara jako niedopuszczalny atak na fundamenty japońskiej demokracji.

Policja poinformowała, że ​​aresztowano 41-letniego mężczyznę podejrzanego o dokonanie strzelaniny. NHK zacytował podejrzanego, Tetsuyę Yamagami, który powiedział policji, że jest niezadowolony z Abe i chce go zabić. Nie podano jednak dokładnych motywów. Według japońskich mediów zamachowiec był w przeszłości żołnierzem Sił Samoobrony Japonii.

NHK pokazało nagranie, na którym Abe wygłasza przemówienie przed stacją kolejową, kiedy rozległy się dwa strzały, po których widok został na krótko zasłonięty. Pracownicy ochrony obezwładnili mężczyznę w szarym T-shircie i beżowych spodniach. W innym filmie pokazywanym w NHK można było zobaczyć kłębek dymu za Abe.

Kyodo opublikował zdjęcie przedstawiające Abe leżącego twarzą do góry na ulicy przy barierce, z krwią na białej koszuli. Wokół niego tłoczyli się ludzie, jeden wykonywał masaż serca. Telewizja TBS poinformowała, że Abe został postrzelony w lewą stronę klatki piersiowej i najwyraźniej również w szyję.

Shinzo Abe był najdłużej urzędującym premierem w historii Japonii. Pełnił urząd w latach 2006-2007, a potem 2012-2020. Dwukrotnie był też przewodniczącym Partii Liberalno-Demokratycznej, określanej jako konserwatywna. Abe pochodził z rodziny o długoletnich politycznych tradycjach. Jego ojciec, Shintarō Abem był ministrem spraw zagranicznych Japonii w latach 80. XX wieku. Z kolei dziadek od strony matki, Nobusuke Kishi, był premierem na przełomie lat 50. i 60. XX wieku.

W 2020 roku Abe zdecydował się ustąpić z funkcji premiera, tłumacząc to problemami zdrowotnymi. Wciąż pozostawał jednak jedną z najważniejszych postaci na japońskiej scenie politycznej.

Jako premier, Shinzo Abe był twórcą tzw. Abenomiki (ang. Abenomics), czyli wprowadzanego od 2013 roku programu polityki gospodarczej, mającej umożliwić Japonii wyjście z długiego okresu stagnacji krajowej gospodarki. Program opierał się na trzech filarach: luzowaniu polityki pieniężnej, stymulacji fiskalnej i reformach strukturalnych. Sytuację w Japonii miały poprawić głównie: wzrost wydatków publicznych, inwestycje prywatnych, a także energiczna polityka proeksportowa. Opinie na temat efektywności abenomiki są podzielone. W krótki okresie faktycznie umożliwiła ona Japonii powrót na ścieżkę konsekwentnego wzrostu gospodarczego, na co wpłynęła też sprzyjająca koniunktura globalna. Jednocześnie, zdaniem krytycznych opinii, nie osiągnięto zakładanego celu inflacyjnego (2 proc.), a także oczekiwanego wzrostu konsumpcji prywatnej i płac.

Interia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply