W sobotę 19 grudnia w Moskwie setki osób oddało hołd byłemu, liberalnemu premierowi Rosji Jegorowi Gajdarowi. Przedwczesna śmierć bardzo niepopularnego w Rosji byłego premiera wywołała dyskusję na temat jego roli jako reformatora.

Zwłoki Gajdara zostały wystawione na widok publiczny w moskiewskim szpitalu. Przed budynkiem szpitala utworzyła się długa na kilkaset metrów kolejka. Przy trumnie zmarłego nagle w wieku 53 lat byłego ekonomisty ludzie zostawiali mnóstwo kwiatów. Pośród osobistości, które przybyły złożyć ostatni hołd znaleźli się minister finansów Aleksiej Kudrin, minister rozwoju gospodarczego Elwira Nabiullina oraz wicepremier rządu Aleksander Żukow.

Po złożeniu zmarłemu hołdu Kudrin oznajmił, że rosyjski rząd nadal będzie brał przykład z „jego wiedzy oraz profesjonalizmu”. Doradca prezydenta Rosji ds. ekonomicznych Arkadij Dworkowicz oświadczył, że Jegor Gajdar, ojciec „terapii szokowej”, który stworzył w postradzieckiej Rosji podwaliny gospodarki rynkowej, dużo zrobił dla kraju.„Możemy być dziś dumni z tego, co zostało zrobione. Na bazie reform Gajdara możemy stworzyć nową jakość życia” – powiedział Dworkowicz.

W wielkiej sali, gdzie spoczywała trumna ze zmarłym, przemawiał również krytyczny wobec polityki Kremla były wicepremier Borys Niemcow. Ze wzruszeniem mówił, że „Jegor uratował nas przed chaosem, wojną i rozpadem”. Dodał także, że „niestety mało kto o tym pamięta i wiele osób patrzy niechętnie na jego reformy”.

Za czasów prezydentury Borysa Jelcyna rozpoczął on serię reform mających na celu modernizację rosyjskiej gospodarki po 70 latach kapitalizmu państwowego, liberalizację handlu i prywatyzację wielu przedsiębiorstw.

Śmierć architekta reform opłakiwała również wdowa po Borysie Jelcynie – Naina. W krótkim przemówieniu oznajmiła, że Jegor Gajdar pomógł jej mężowi „rozwiązać problemy gospodarcze Rosji” oraz podkreśliła „niesamowity spokój”, jaki charakteryzował byłego premiera.

Jeden z twórców rosyjskiej prywatyzacji Anatolij Czubais składając zmarłemu hołd oświadczył, że był to jeden z najlepszych przedstawicieli swojego pokolenia i stwierdził, że Rosja „dopiero teraz zaczyna rozumieć jego zasługi”.

Joanna Korol/www.russie.net/Kresy.pl

Zobacz też:

Zmarł Jegor Gajdar


0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply