Nowe wybory 24 kwietnia mają wzmocnić mandat partii rządzącej

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić podpisał dekret rozwiązujący parlament na prośbę premiera Aleksandara Vuczić. Szef rządu z ramienia Serbskiej Partii Postępowej (SNS) tłumaczył chęć rozpisania nowych wyborów potrzebą wzmocnienia mandatu do rządzenia do realizacji bolesnych reform i negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską.

SNS wyraźnie prowadzi w sondażach, pomimo zapowiedzi szeregu reform, które mogą odbić się na zatrudnieniu w sektorze publicznym. Zwolnionych może zostać nawet 35 tys. osób. SNS chce odchudzić administrację i wstrzymać dotację do państwowych przedsiębiorstw.

Głównymi konkurentami SNS są prozachodnie partie, które są jednak podzielone i nie mają szans rzucić wyzwania rządzącej od 2014 roku SNS. Jak zauważają obserwatorzy do serbskiego parlamentu wejdą najprawdopodobniej prorosyjskie partie nacjonalistyczne.

Serbia zapowiedziała, że jej celem jest wypełnienie kryteriów członkowska w UE do 2019 roku. Jednocześnie premier zapowiedział, że w kwestii militarnej Serbia pozostanie neutralna i nie planuje przystąpienia do NATO, ani szerszego zaangażowania się w jakikolwiek blok militarny.

kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz