Separatyści z południa Jemenu zajęli miliardy rialów przeznaczonych dla rządowego banku

Południowi separatyści w Jemenie zajęli w sobotę w Adenie partię miliardów rialów (jemeńska waluta) przeznaczonych dla banku centralnego – poinformowała Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, siły Południowej Rady Tymczasowej (STC), które żądają oddzielenia się południa Jemenu od państwa, przejęły w sobotę miliardy rialów (waluty używanej w Jemenie) przeznaczonych dla banku centralnego w Adenie.

Siły lojalne wobec Południowej Rady Tymczasowej, przejęły konwój z gotówką opuszczającą port, przekazał bank centralny w oświadczeniu w sobotę. Dyrektor placówki ostrzegł przed „niebezpiecznymi konsekwencjami”. Jak podało źródło rządowe, konwój przewoził 64 miliardy riali w banknotach wydrukowanych dla jemeńskiego banku centralnego w Rosji. Inne źródło rządowe podało, że gotówka została zabrana do bazy wojskowej.

Zobacz też: Południowa Rada Tymczasowa ogłosiła przejęcie rządów w południowym Jemenie

„Działanie jest częścią szeregu środków mających na celu położenie kresu źródłom korupcji i zapobieżeniem wykorzystywania publicznych pieniędzy na wspieranie terroryzmu” – przekazała Południowa Rada Tymczasowa w oświadczeniu.

Rząd i STC podpisały w ubiegłym roku porozumienie o zakończeniu walki o władzę na południu, ale strony nie wdrożyły porozumienia w terenie i przez ostatnie kilka miesięcy dochodziło do walk między siłami z północy i południa STC oskarża wspierany przez Arabię ​​Saudyjską rząd o niewłaściwe zarządzanie i korupcję.

Zobacz też: W Jemenie doszło do potyczki wojsk rządowych z separatystami z południa

Bank centralny nie ujawnił ile pieniędzy zostało zabranych. Wojna w Jemenie spustoszyła gospodarkę i spowodowała poważną inflację w zubożałym kraju, który zmaga według Organizacji Narodów Zjednoczonych z największym kryzysem humanitarnym na świecie.

STC od wielu lat zabiega o niepodległość Południowego Jemenu. Rząd Jemenu, wspierany przez zbrojną interwencję Arabii Saudyjskiej, nazwał decyzję “katastrofalną w skutkach”. Może ona sprowokować powrót do walk między STC, a uznawanym przez Saudów rządem.

Ruch dąży do restytucji osobnej państwowości Jemenu Południowego, jaka istniała w latach 1967-1990 jako jedyne arabskie państwo komunistyczne. Po zjednoczeniu, a szczególnie po wojnie domowej w 1994 r., południe Jemenu zostało całkowicie zdominowane przez państwowe elity wywodzące się z północy kraju. Mimo to przez lata separatyści uznawali za swojego głównego wroga Ansarullah i pozostawali w przymierzu z prezydentem Mansurem Hadim. Jednak w kwietniu 2017 r. separatyści utworzyli Południową Radę Przejściową (STC) pod przewodnictwem ówczesnego gubernatora Adenu Ajdarisa al-Zubaidiego.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply