Południowa Rada Tymczasowa ogłosiła przejęcie rządów w południowym Jemenie

Południowa Rada Tymczasowa, separatystyczna organizacja domagająca się niepodległości Południowego Jemenu, ogłosiła w niedzielę samorządność regionów będących pod ich kontrolą – przekazuje Agencja Prasowa Reuters.

W niedzielę rano Południowa Rada Tymczasowa (STC) ogłosiła powołanie swojego samorządu na kontrolowanych przez nich terenach Jemenu – przekazuje Reuters. STC od wielu lat zabiega o niepodległość Południowego Jemenu. Rząd Jemenu, wspierany przez zbrojną interwencję Arabii Saudyjskiej, nazwał decyzję „katastrofalną w skutkach”. Może ona sprowokować powrót do walk między STC, a uznawanym przez Saudów rządem.

Dziennikarze Agencji Reutersa przekazywali rankiem informacje na temat pojawienia się sił Południowców w Adenie, tymczasowej siedzibie uznawanego na świecie rządu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W swoim oświadczeniu STC informuje o objęciu swoimi rządami Adenu i wszystkich południowych gubernatorstw.

„Obwieszczenie tak zwanej Tymczasowej Rady o stworzeniu południowej administracji jest wznowieniem zbrojnej rebelii, a także jawnym odrzuceniem i wycofaniem się z postanowień porozumienia w Riyadh” – przekonywał minister spraw zagranicznych Yemenu.

Zobacz też: Rakiety wystrzelone w kierunku miast Arabii Saudyjskiej

„STC będzie musiało samo zmierzyć się ze skutkami swojej niebezpiecznej i katastroficznej decyzji” – poinformował.

Ruch dąży do restytucji osobnej państwowości Jemenu Południowego, jaka istniała w latach 1967-1990 jako jedyne arabskie państwo komunistyczne. Po zjednoczeniu, a szczególnie po wojnie domowej w 1994 r., południe Jemenu zostało całkowicie zdominowane przez państwowe elity wywodzące się z północy kraju. Mimo to przez lata separatyści uznawali za swojego głównego wroga Ansarullah i pozostawali w przymierzu z prezydentem Mansurem Hadim. Jednak w kwietniu 2017 r. separatyści utworzyli Południową Radę Przejściową (STC) pod przewodnictwem ówczesnego gubernatora Adenu Ajdarisa al-Zubaidiego.

Zobacz też: Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły jednostronnie przerwanie działań zbrojnych w Jemenie

łudniowy i STC są wspierane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, które przeszkoliły część separatystycznych oddziałów zbrojnych. Także premier z ramienia Mansura Hadiego, ibn Dagr wydał oświadczenie w którym stwierdził, że „sprawa jest w rękach” ZEA. Oficjalnie ZEA są koalicjantem Arabii Saudyjskiej w ramach interwencji militarnej, która miała zadać klęskę szyickiemu Ansarullahowi i przywrócić władzę Mansura Hadiego nad całym krajem. Ostatnie wydarzenie ujawniają jednak konflikt interesów między ZEA a Saudami.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz