„Senat RP postuluje, aby Sejm ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP” – głosi uchwała upamiętniająca ofiary rzezi wołyńskiej, przyjęta przez Senat w czwartek wieczorem. Jej przyjęciu zdecydowanie sprzeciwiali się przedstawiciele opozycji, przede wszystkim PO.

Podstawą uchwały Senatu był projekt klubu PiS złożony w Sejmie. W rozmowie z PAP poseł PiS Michał Dworczyk przypomniał zapowiedźwicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, według której Sejm przyjmie uchwałęustanawiającą święto 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP na posiedzeniu między 19 a 22 lipca.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd obywatelom II RP bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów”– napisano w uchwale. Senat wyraził w niej „najwyższe uznanie samoobronom kresowym, żołnierzom Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i innych organizacji niepodległościowych, podejmującym heroiczną walkę w obronie ofiar”.W uchwale wyrażono też „szacunek i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy narażając własne życie, ratowali Polaków”. Zwrócono się też do prezydenta Dudy z apelem o uhonorowanie „wszystkich zasłużonych”odznaczeniami państwowymi.

„Ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane – zgodnie z prawdą historyczną – ludobójstwem”– napisano w uchwale. „Senat RP postuluje, aby Sejm ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwadokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP” – zaznaczono. Wyrażono również szacunek „dla Kresowian i ich potomków oraz ludzi dobrej woli, którzy od dziesiątków lat domagają się prawdy o ludobójstwie i troszczą się o pamięć o ofiarach, kierując się mottem „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary””.

Sprawa przyjęcia uchwały spowodowała wśród senatorów burzliwą dyskusję – jej przyjęciu sprzeciwiali się senatorowie opozycji, głównie z PO. Ich zdaniem, przyjmowanie uchwały w tym momencie może mieć bardzo poważne konsekwencje międzynarodowe.

„Z całym szacunkiem dla tych, którzy pamiętają te wydarzenia, uważam, że w chwili obecnej następuje proces normalizacji stosunków Polska-Ukraina, temu służyło Euro2012, wizyty prezydentów, w tym wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. W piątek ma miejsce szczyt NATO, a wraz z tym szczytem spotkanie NATO-Ukraina. To sygnał, że w Polsce ma miejsce obrona suwerenności Ukrainy”– mówił Jan Rulewski z PO. Dodawał, że według niego uchwała zawiera „akcenty, które mógłby pisać Władimir Żyrynowski”, szkodząc stosunkom polsko-ukraińskim i wskazywał, że „nie wypada zmuszać prezydenta do nadawania odznaczeń”sprawiedliwym Ukraińcom. Apelował również o wstrzymanie się z przyjęciem uchwały do czasu uzgodnienia jej z opozycją i „nastania lepszych warunków”.

Z kolei były szef MON, a dziś senator Bogdan Klich (PO) chciał wstrzymania uchwały do czasu konsultacji z MSZ, które powinno ocenić, czy nie przyniesie ona szkód naszej polityce międzynarodowej. Wzywał, by myśleć o przyszłości Polski, a nie tylko o polityce historycznej dodając, że Rosja tylko czeka na to, by „wejść w szczelinę”,która może pojawić się pomiędzy Polską i Ukrainą. „Nie ma bezpiecznej Polski bez niezależnej Ukrainy”– podkreślał Klich.

Z kolei wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PO) krytykował zwracanie się przez Senat do Sejmu o „jakieś określone zachowanie”. Uznał to za niezgodne z konstytucją. „Uchwała prowadzi do odezwania się różnych szaleństw i głębi nacjonalizmu. (…) Nie powinniśmy jej przyjmować”– oświadczył Borusewicz.

Przeciwko przyjęciu uchwały protestował również były polityk SLD, Marek Borowski. Twierdził, że w interesie Polski nie jest przyjmowanie uchwał nieuzgodnionych z opozycją, które do tego jątrzą Ukraińców w bardzo trudnej dla nich sytuacji militarnej i politycznej. Proponował powołanie wspólnej, polsko-ukraińskiej grupy ds. trudnych.

Uchwały bronili senatorowie PiS, w tym Robert Gaweł, a także prof. Jan Żaryn, który podczas wczorajszej demonstracji pod Sejmem wyszedł do protestujących i zapowiedział, że Senat przyjmie uchwałę ws. 11 lipca. Żaryn i Gaweł argumentowali, że uchwała jest potrzebna, ponieważ „nie da się zbudować historii na kłamstwie”. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 60 senatorów, 23 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

PAP / Interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

64 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jazmig
  jazmig :

  PO jest partią banderowską. Kopacz ma zięcia Ukraińca, Siemoniak to Ukrainiec, podobnie wielu prominentnych członków tej partii. Ta uchwała jest po to, żeby stonować ostre reakcje kresowian na zdradę PiS-u. Ta uchwała nie jątrzy Ukraińców, lecz wyłącznie banderowców, których na Ukrainie jest niewielka garstka, jak twierdzą polscy banderofile.

 2. Avatar
  kp :

  Brawo Senat RP i Senatorowie głosujący za uchwałą. Jednoznaczne postawienie sprawy ludobójstwa wołyńskiego jest warunkiem normalizacji relacji polsko-ukraińskich. Być może na początku będą pewne zgrzyty, ale potem jest szansa na normalizację wzajemnych stosunków polsko-ukraińskich. Wtedy także zniknie możliwość wykorzystywania napięć na tle historycznych zbrodni przez stronę trzecią.

  • upadlina
   upadlina :

   Twój hura-optymizm jest znacznie na wyrost!!……..Jedna uchwała na odpierdziel senatu nie zburzy kultu banderowskiego na upadlinie, setek pomników zwyrodnialców banderowskich, nie zmieni nazw ulic, ani banderowskiego programu nauczania w szkołach na upadlinie !!….O jakiej ty więc normalizacji stosunków polsko-upadlińskich mówisz??……..Chyba jakiś żart??………Usmańskiemu hegemonowi zza oceanu, któremu bezkrytycznie służysz, taka banderowska upadlina jest na rękę i ona taka pozostanie, a ta uchwała na odpierdziel tego nie zmieni !!………Wróć na ziemię koleś !!!!!

   • Avatar
    kp :

    Tak, nie zburzy tych pomników. To muszą zrobić sami Ukraińcy, choć się na to obecnie nie zanosi. Ważny jest jednak to, jak Polska ocenia ludobójstwo Wołyńskie i taki sygnał z Polski jest ważny, choć ja liczę na więcej. Przeszkadzają panu słusznie banderowskie pomniki na Ukrainie, ale dlaczego Rosyjskie pomniki morderców Polaków w Rosji – Stalina, Lenina panu nie przeszkadzają? Przecież nawet pana niechęć do Ameryki nie powinna być usprawiedliwieniem dla represji 1,8 mln Polaków przez Sowieta.

    • upadlina
     upadlina :

     sam mówisz KP, że „co ciebie obchodzi gdzieś tam”, więc czemu ciągle ględzisz o Rosji, gdy ja ci cały czas mówię, że nie byłoby tego całego zamieszania z banderyzmem na upadlinie, gdyby nie usmański hegemon, który ten banderyzm wspiera!!…….Zostaw w tej chwili pomniki Lenina w Rosji, bo Rosja z banderyzmem na upadlinie nie ma nic wspólnego!!…….Możesz chociaż przez chwilę nie mówić o Rosji, czy masz już taką obsesję, że nawet w tematach nie mających nic wspólnego z Rosją ciągle tylko o niej gadasz!!………..Teraz jest kwestia banderyzmu na upadlinie, który jest wspierany przez usmanów, których ty popierasz, ale nie popierasz rzekomo banderyzmu!!……..Jedno wyklucza drugie!!……..Jeżeli popierasz usmanów, którzy wspierają banderyzm to sam wspierasz banderyzm!!……Nie można nie popierać smrodu, ale popierać gówno, które ten smród kreuje !!

     • Avatar
      kp :

      Nie p. sprawa, co i jak mówię. Rozumiem, że dla skrajnego rusofila, jakim pan jest, to bardzo niewygodne. Z tym, że według przewidywań amerykańskich i europejskich ekspertów Rosja za dwa lata zbankrutuje, a to rzeczywiście pozwoli w mniejszym stopniu uwzględniać ją w rachubach spraw wschodnich.

     • upadlina
      upadlina :

      No i jak zwykle kp nie odpowiedziałeś na pytanie, bo po prostu nie jesteś w stanie na nie sensownie odpowiedzieć!!…….Kolejny raz udowadniasz, że jesteś chory na rusofobię, bo Rosja w tym wątku banderowskim nie ma w ogóle racji bytu!!………Jak typowy upadliński banderowiec, gdy tylko temat wchodzi na niewygodny teren, natychmiast wyjeżdżasz z Rosją, nawet gdy nie ma ona nic wspólnego z tematem!!!!!……..Śmieszysz mnie!!!!……….Jeżeli już w swoim rusofobicznym amoku wyjechałeś z Rosją, to przypominam ci, ze twoi „eksperci” od co najmniej dwóch lat wróżą Rosji bankructwo, ale jakoś na to się nie zanosi, a sankcje bardziej szkodzą zachodowi, niż Rosji, o czym możesz przeczytać nawet na tym portalu !!!!…….Śmiech na sali !!!!!……..Popierając usmanów, popierasz banderowców, koniec kropka!!!!!

     • Avatar
      kp :

      P. polemizuje raczej ze sobą udowadniając i przekonując się raz jeszcze, że ma rację. W żadnym razie nie odnosi się p. do moich wypowiedzi. Odpowiadałem p. bardzo obszernie, więc powinien p. znać moje stanowisko. Kłopot z tym, że p. nie przyjmuje do wiadomości, że wolno krytycznie patrzeć na imperializm rosyjski, który p. nie przeszkadza i jednocześnie krytykować zjawisko banderyzmu na Ukrainie. Niestety będzie p. wystawiony na bardzo ciężką i długą próbę, bo nie zwykłem zmieniać poglądów.

     • upadlina
      upadlina :

      KP, czy ja mówię po chińsku??!!…..Zostaw ten „imperializm” rosyjski !!……Tu jest temat banderowskiej upadliny!!………Popierasz na każdym kroku usmanów, natomiast nie popierasz rzekomo banderyzmu!!……..Ale jak możesz jednocześnie nie popierać banderyzmu i popierać usmanów, którzy ten banderyzm wspierają od dekad??……Jeżeli usmany wspierają banderyzm, a ty wspierasz usmanów, to też wspierasz banderyzm!!…….To prosta matematyka!!…Nie ma innego wyjścia!!……..Po prostu kłamiesz!!…….Koniec kropka!!…………Jeżeli w rusofobicznym amoku znowu zacząłeś o „imperialiźmie” rosyjskim, to co powiesz o imperialiźmie usmańskim??……….Rozumiem, że ten ci nie przeszkadza ??

     • Avatar
      kp :

      Nie będzie mi p. sugerował, co i jak mam mówić. P. spojrzenie na Ukrainie jest kształtowane przez skrajne prorosyjskie podejście, stąd polemika musi zahaczać o wątek Rosji, bo to pokazuje, dlaczego p. krytykuje mój punkt widzenia. Dokładnie amerykański imperializm póki co mi nie przeszkadza. Ale jak Amerykanie zaczną ćwiczyć uderzenia atomowe na Polskę, to zacznie. Póki co od lat robią to p. ulubieńcy – Rosjanie.

     • upadlina
      upadlina :

      Nie ,nie, kp!!…….Nie tak dawno wypowiedziałeś się, że w czasach zimnej wojny nie przeszkadzała ci doktryna usmanów zmasowanego ataku atomowego na linię Wisły!!……To twoje słowa!!……..Znowu kłamiesz bezczelnie!!!!!……….Jeżeli Polska instaluje na swoim terytorium technikę wojskową światowego bandziora to jaka ma być odpowiedź Rosji??……Nato to agresywny sojusz, który na czele z usmanami zaatakował wiele państw, więc nie dziwne, że Rosja reaguje!!!!!!!!…………Ale znowu zmieniasz temat!!……..Wiesz, po czym łatwo poznać upadlińską wszę??…….Po fiksacji w temacie Rosji !!!!!………..Ty masz niewątpliwie taką fiksację!!……Rosja nie ma nic wspólnego z banderyzmem na upadlinie, ale usmany mają!!…….Ty rzekomo nie popierasz banderyzmu ale jesteś wielkim zwolennikiem bandytów usmańskich, którzy wspierają banderowców!!………Jeżeli wspierasz usmanów, wspierających banderowców, to wspierasz też banderowców, kp!!……To prosta matematyka!!………Nie ma innego wyjścia!!….Kłamiesz bezczelnie!!!!!

     • Avatar
      kp :

      Proszę raz jeszcze przeczytać, co napisałem. Jaki agresywny sojusz? 1000 tys. żołnierzy w Polsce, gdy w obwodzie Zachodnim Rosji stoi 400 tys. W przeciwieństwie do p. uważam, że Polska może i powinna być silna i ma prawo kształtować własną politykę militarną, w tym także budować instalacje rakietowe. Nawet więcej powinna mieć także własną broń atomową, na co się niestety nie zanosi. P. reprezentuje rosyjski punkt widzenia – Rosja czuje się dobrze, gdy tylko ona jest silna a jej sąsiedzi słabi. Pan proponuje Polsce status „Księstwa Warszawskiego” – małego, biednego i bezbronnego. Kolejny raz piszę. Nie podzielam p. definicji antybanderyzmu, bo ona zakłada, że trzeba także nienawidzić Ameryki i wiernopoddańczo kochać Rosję. Dla 99,9% Polaków to wykluczone.

     • upadlina
      upadlina :

      Nie pieprz!!…..Polska ma mieć silną swoją armię, a nie ma na swoim terytorium instalować sobie wojska największego bandyty światowego!!!!!……Nie pieprz o 99,9% Polaków, bo gówno wiesz na temat ich światopoglądu!!…..Rozmawiałeś z 99,9% Polaków, kłamco obłudny??………A jaki status mamy dzisiaj??…….Lokaja usmańskiego, który podejmuje decyzje zaakceptowane przez faszyngton, bo innych nie może??……Wybrałeś sobie okupanta usmańskiego??………Przypominasz mi taką kanalię z czasów zydo-komuny, których było mnóstwo i które non-stop nawijały o dobrodziejstwie żydo-bolszewii, tak jak ty dziś nawijasz o dobrodziejstwie bandziora usmańskiego!!!!!……..Tak, głupcze!!……….Jeżeli usmany popierają naszego śmiertelnego wroga banderowskiego to popieranie ich jest popieraniem banderyzmu!!……..I ty to robisz kanalio !!…….Nie ma innego wyjścia i twoje pieprzenia o tym, że nie można odrzucić usmanów, bo to będzie dla Polski koniec świata są jedną wielką bzdurą!!!!!…….Jeżeli „sojusznik” wspiera naszego śmiertelnego wroga to nie jest naszym sojusznikiem!!……..To prosta matematyka!!………Ośmieszasz się zaprzeczając faktom!!

     • Avatar
      kp :

      Polacy popierają członkostwo Polski w NATO. Każda partia jest za pozostaniem Polski w strukturach tej organizacji. Polska ma prawo prowadzić własną politykę militarną w porozumieniu z partnerami zagranicznymi, którzy dysponują większym potencjałem gospodarczym i finansowym. Nikt Polski nie okupuje itp.

     • upadlina
      upadlina :

      To, że większość każdego narodu świata, to tzw. lemingi, podatne na propagandę jedynie słusznych mediów, to inny temat!!…..Polska ma prawo prowadzić SWOJĄ politykę, ale obecna nie jest polską polityką!!………To polityka narzucona z góry!!…….Tak jak kiedyś narzucano Polsce dyrektywy żydo-bolszewickiej Moskwy, tak teraz narzuca się dyrektywy żydo-demokrartycznego faszyngtonu!!……Dziś nikt przy zdrowych zmysłach nie podbija państw!!…….To się nie sprawdziło!!…….Dziś podbija sie państwa ekonomicznie i instaluje u władzy przekupione marionetki, które realizują politykę swoich panów!!…..To się dzieje nagminnie!!……Nieprzekupnych się likwiduje!!…….Dziś w Polsce jest tzw. miękka okupacja!!…… Napisałeś, że Polska jest wolnym krajem!!……..A ja ci napisałem, że to nieprawda, ponieważ zewnętrzne prawo spoza Polski jest nadrzędnym nad prawem polskim!!!!!…..https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_pierwsze%C5%84stwa_prawa_wsp%C3%B3lnotowego……………W takim wypadku nie ma mowy o byciu suwerennym, ponieważ nasze prawo musi ustąpić przed obcym!!!!……….Umieszczam tu definicję suwerennego państwa: „Suwerenność – zdolność do samodzielnego, niezależnego od innych podmiotów, sprawowania władzy politycznej nad określonym terytorium, grupą osób lub samym sobą. Suwerenność państwa obejmuje niezależność w sprawach wewnętrznych i zewnętrznych.”………..Polska więc nie jest krajem suwerennym!!…….Ma nad sobą bezpośrednio zwierzchników z Berlina, których zwierzchnikiem jest faszyngton!!

     • Avatar
      kp :

      Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego nie dotyczy prymatu nad Konstytucją RP. Dotyczy zwykłych ustaw. Członkostwo w międzynarodowych organizacjach ogranicza suwerenność. Tak nie ma partnerstwa, bo pkb np. Niemiec to 3 bln, a Polski 500 mld. Niezależność od czynników zewnętrznych Polski będzie tym większe im silniejsza będzie Polska armia i ekonomia. Niestety dzisiejszy stan Polski jest wynikiem m.in. agresji Niemieckiej i Sowieckiej 17.9.1939 r. mordów sowieckich, kradzieży 25% terytorium i 50 lat okupacji, która osłabiła Polskę kapitałowo i intelektualnie. Niestety skutki agresywnych działań Rosji będą jeszcze długo odczuwalne, zwłaszcza że Rosja prowadzi od 25 lat agresywna politykę energetyczną wobec Polski, co osłabia nas kraj ekonomicznie.

     • upadlina
      upadlina :

      Zadrażnione stosunki Polski z Rosją są winą rządzących Polską marionetkowych władz, które realizują wytyczne z faszyngtonu!!…….Polska nie jest suwerenna!!……Były minister Sienkiewicz: „Polska istnieje tylko teoretycznie!”………Nie byłoby „agresywnej’ (to za duże słowo!!……Dla ciebie nawet najmniejszy ruch Rosji jest agresją) polityki energetycznej Rosji, gdyby nie machanie szabelką marionetkowych władz warszawskich na polecenie faszyngtonu!!…………………KP!!…….Przestań w kółko bredzić o Rosji i jej „agresjach”!…….Poczytaj doktryny brzezińskiego i wolfowitza i zobacz, jakie są plany usmanów!!……..To podbój i kontrola całego świata!!………To są prawdziwi agresorzy, którzy zaatakowali dziesiątki krajów, a Polski nie atakują tylko dlatego, bo już jest pod ich kontrolą!!…….To jest prawdziwe zło!!………Ja cały czas się ciebie pytam, jak możesz jednocześnie rzekomo potępiać banderyzm na upadlinie i popierać usmanów, wspierających ten banderyzm??!!……To całkowity brak spójności w myśleniu!!…….Całkowity absurd!!

     • Avatar
      kp :

      Ostatnią wątpliwość już p. wielokrotnie tłumaczyłem i nie widzę potrzeby czynienia tego ponownie. Z pewnością jednak p. prorosyjskie i antyamerykańskie stanowisko tak ustawia ocenę spraw. Zmiana jednego z tych założeń, np. odstąpienie od popierania Rosji już zmienia ocenę i daje inne możliwości. Świat jest bardziej złożony niż 2+2, czego p. nie dostrzega.

     • upadlina
      upadlina :

      Dlaczego miałbym nie popierać Rosji, która zwalcza banderyzm na upadlinie??…..To nielogiczne!!……..Dlaczego miałbym popierać usmanów, którzy wspierają banderyzm na upadlinie??……..To anty-polskie !!…….Bełkoczesz o tłumaczeniu, ale nigdy nic nie wytłumaczyłeś!!…..Całe twoje „tłumaczenie” to bełkot bez ładu i składu o wspaniałych usmanach i agresywnych Rosjanach, których zagony pancerne już szykują się do ataku na Warszawę!!…….Pieprzysz o tym ,jak nie popierasz banderyzxmu na upadlinie, a jak ostatni idiota twierdzisz jednocześnie, że ich najwięksi protektorzy usmańscy są wspaniali i tylko oni mogą zapewnić Polsce bezpieczeństwo!!………Jak???????????…….Budując i krzewiąc na upadlinie banderyzm???????///……..Człowieku, lecz się!!……….Publicznie się ośmieszasz!!……..Popierając usmańskich bandytów, którzy wspierają banderyzm na upadlinie, pooierasz de facto banderyzm!!……Nie ma innego wyjścia!!…….Nie możesz nie popierać smrodu i jednocześnie popierać gówno, które ten smród tworzy!!

     • Avatar
      kp :

      To, że p. niewiele lub z goła nic nie rozumie nie oznacza, że patrzenie na konflikt ukraińsko-rosyjski jako zdarzenie, które niespecjalnie powinno martwić Polskę nie ma sensu. Nie zagony pancerne rosyjskie nie szykują się na Warszawę z prostego powodu – Polska jest w NATO, co p. bardzo się nie podoba. Natomiast rosyjskie „zagony gazowe” od 25 lat agresywnie atakują Warszawę i tylko taki gorący orędownik polityki rosyjskiej temu zaprzecza.

     • upadlina
      upadlina :

      Aha, czyli już militarnie Rosja Polsce nie zagraża, bo jest w nato!!….Eureka, kp!!……..W końcu to dotarło do ciebie, że Rosja militarnie nie zaatakuje Polski, bo to kompletny bezsens na wszystkich płaszczyznach !!…….Jedyna taka możliwość, gdy nato, czyli usmany zaatakują Rosję, to wtedy niestety Rosja zaatakuje instalacje usmanów w Polsce!!……..Sprawa gazu była negocjowana przez jasińskiego z PISu, do którego kp z pretensjami zapraszam!!….. http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przez;ministra;z;pis;stracimy;17;mld;zl,145,0,828049.html………..
      Ja nie rozumiem?????……….Człowieku, a kto ciebie rozumie?????……….Nie popierasz rzekomo banderowców, a popierasz usmanów, którzy tych banderowców wspierają!!!!!………..I ty mówisz o rozumieniu?????……..Puknij się w baniak!!!!…….Wspierasz tych, którzy sponsorują banderyzm na upadlinie i jeszcze w swojej nieprawdopodobnej głupocie, twierdzisz, że to Polski nie dotyczy, bo to konflikt w Donbasie miedzy banderowcami a pro-rosyjską ludnością!!……..ROZWÓJ BANDERYZMU NA UPADLINIE JEMIOLE NAS DOTYCZY, BO BANDEROWCY MAJĄ ROSZCZENIA TERYTORIALNE DO POLSKI, WIĘC NIE PIEPRZ, ŻE ICH RENESANS POLSKI NIE DOTYCZY!!….JESTEŚ ALBO GŁUPCEM, ALBO USMAŃSKIM TROLLEM!!…….Nie ma innej możliwości !!!!………Popierasz usmanów, więc jednocześnie popierasz banderyzm!!!!!……Tu nie ma nic do rozumienia, bo to prosta matematyka, więc nie kręć i nie matacz!!…….To, kim ty jesteś jest już jasne !!!!!

     • Avatar
      kp :

      Jak p. coś powie! Niedawno wieszczył p. konflikt okupowanej p. zdaniem przez Amerykanów Polski z okupowaną przez Amerykanów Ukrainą. Jaki cel mieli by Amerykanie w tym konflikcie trudno powiedzieć? To już nawet nie zgadza się z podawanym przez p. często równaniem 2+2. Brak, sensu i logiki w takich zapowiedziach.

     • upadlina
      upadlina :

      ja wiem, co mówię!!……..Doprowadzenie do ewentualnego konfliktu upadlina-Polska pod kątem przygotowania powierzchni do realizacji projektu judeopolonii, o którym pewnie nie słyszałeś!!………To spójne myślenie i prawdopodobny scenariusz, w odróżnieniu od twoich bredni o atakujących Warszawę Rosjanach i mega absurd, w którym rzekomo nie popierasz banderowców, ale popierasz wspierających ich usmanów!!……Czyli nie popierasz smrodu, ale popierasz gówno kreujące ten smród!!……….TO JEST DOPIERO ABSURD!!!!!………..PS: Niedawno poroch-walcman złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar upadlińskich nacjonalistów, a wcześniej sam podpisał ustawę gloryfikującą tych zwyrodnialców!!……..Czyżby wszystkie upadlińskie żydy miały problemy ze schizofrenią??

     • Avatar
      fiesta :

      KP….. Obecna konstytucja RP (neo-stalinowska z 1997r lub „konstytucja Stolzmana”) to TRUP POLITYCZNY, poniewaz w 80% o sprawach ekonomicznych i gospodarzcych Polski decyduja KOMISARZE Z BRUKSELI (obcy), ktorzy realizuja ZYDOWSKIE PLANY czego namacalnym dowodem jest ZYDO-MASONSKA ORGANIZACJA B’NAI B’RITH posiadajaca siedzibe w parlamencie UE w Brukseli oraz swoje siedziby w 27 panstwach czlonkowskich UE – w Polsce od 2007r z blogoslawienstwem zyda L.Kaczynskiego (Kalksteina).
      Ponadto w UE dzialaja takie zydowskie organizacje jak AIPAC (american israeli public affairs committee) oraz EJC (european jewish congress), ktore sa rownie szkodliwe dla Polski co B’nai B’rith i WJC (world jewish congress) z siedziba glowna w USA.
      TO ZYDY KONTROLUJA AMERYKE I RZADZA W AMERYCE….. i to ZYDY wywolaly dwie wojny swiatowe w Europie i dwie rewolucje w Rosji (1905 i 1917).
      Tak, „Rosja” Putina uzywala szantazu ekonomicznego przeciwko Polsce, ale Unia Europejska i Ameryka wypiely wtedy dupe na Polske i to jest sygnal ukazujacy RZECZYWISTOSC, pomimo, ze Polska jako pelnoprawny czlonek UE byla prawnie chroniona przez przepisy UE i to jest nauczka i jednoczesnie lekcja historii dla Polski, zeby nie byc naiwnym i glupim, bo kto ma sile to ma w dupie przepisy i tak postepuje nie tylko Rosja, ale takze Ameryka oraz Izrael – vide wielokrotne lamanie rezolucji ONZ przez Izrael.
      Dlatego nie zwalaj wszystkiego na dzisiejsza „Rosje” Putina, bo wine ponosi takze Ameryka, a przede wszystkim MIEDZYNARODOWE ZYDOSTWO oraz ZYDY U WLADZY W POLSCE, ktorzy rzadza przez ostatnie 27 lat i w tym czasie wyprzedaly ponad 80% POLSKIEGO MAJATKU NARODOWEGO w obce rece, glownie zydowskie i niemieckie, pozbawiajac Polske sily ekonomicznej, a Polakow wlasnosci i lepszej przyszlosci.
      Takie anomalie jak w Polsce oznaczaja, ze narod nie ma nic do gadania, bo w Polsce rzadza ZYDY I ZDRAJCY, ktorzy na dodatek oglupiaja Polakow swoja propaganda.
      Pytanie: Czy ty KP wierzysz w to co piszesz, czy piszesz dlatego, ze bronisz zydow u wladzy w Polsce ?

     • Avatar
      fiesta :

      KP…. ja olewam zydow i masonow, ktorzy stoja na czele UE i nigdy bym nie pozwolil, zeby wtracali sie do polskiej polityki.
      Jesli chodzi o kontrakt gazowy z „Rosja” to W.Pawlak jest jednym z wielu osob, ktore mialy wplyw na zawarcie nowej umowy z Gazpromem. Przede wszystkim odpowiedzialny jest sam premier D.Tusk, ktorego pominales, a Pawlakowi dodatkowo dokopales i nazwales go „chlopskim politykiem”. Oto krotka informacja: „Podpisany przez Tuska i Pawlaka niekorzystny kontrakt gazowy z Rosją można unieważnić !…. Mikołaj Budzanowski (były minister skarbu w rządzie Tuska; wyleciał z niego, bo za bardzo stawiał się Rosjanom), na łamach „Rzeczpospolitej” stwierdził, że Polska mogłaby się pokusić o unieważnienie niekorzystnego kontraktu na dostawy gazu z Rosji. W przypadku pozwania Gazpromu do międzynarodowego arbitrażu moglibyśmy liczyć na zwycięstwo. Powód? – Nadal płacimy za gaz od naszego wschodniego sąsiada nieracjonalnie wysoką stawkę (w porównaniu do innych państw z tego regionu Europy), która wynosi około 430-460 USD za 1 tys. m3. Poza tym Gazprom przedłożył do podpisu ekipie Tuska kontrakt, który zawierał niezgodne z prawem unijnym klauzule. Jeśli do tego doliczyć obniżki cen gazu i zmiany formuł cenowych, które Gazprom zastosował wobec odbiorców z innych państw, a także prowadzone przez Komisję Europejską postępowanie antymonopolowe, szanse na wygraną w arbitrażu są całkiem spore. Warunek jest prawdopodobnie jeden – od władzy musi zostać odsunięta uległa wobec Moskwy ekipa Platformy Obywatelskiej i PSL” – ( http://niewygodne.info.pl/artykul4/01771-Kontrakt-gazowy-z-Rosja-mozna-uniewaznic.htm ) ….. oraz….. „Z dniem 1 kwietnia – i wcale nie będzie to prima aprilis – gaz sprzedawany przez PGNiG S.A. podrożeje aż o 10%. PGNiG starał się aż o dwucyfrową podwyżkę cen i to tak natarczywie, że wszystko wskazuje na to iż coraz bardziej zaczyna mu ciążyć kontrakt gazowy podpisany z Rosją pod koniec 2010 roku.

      Przypomnijmy tylko, że w grudniu 2010 roku wicepremier Pawlak z Wicepremierem Rosji Sieczinem podpisali porozumienie o dodatkowych dostawach rosyjskiego gazu do Polski. Rząd Tuska uznał to porozumienie za swój wielki sukces, będący ponoć dowodem bardzo dobrych stosunków z Rosją.

      Umowę podpisano do roku 2022 ale nastąpiło to dopiero po burzliwej debacie w Sejmie, zarządzonej zresztą na wniosek PiS, bo wcześniej rząd Donalda Tuska forsował umowę gazową z Rosją aż do roku 2037.

      Poza tym w kontrakcie zawarte są: formuła cenowa kupowanego gazu oparta na cenach ropy naftowej i ceny prawie 2- krotnie wyższe niż te po jakich Rosja chciała ostatnio sprzedawać gaz Chinom i znacznie wyższe niż dla odbiorców w Europie Zachodniej takich jak RWE E.ON, czy GDF Suez, zakaz reeksportu przez Polskę gazu kupionego w Rosji, opcja bierz i płać (a więc płać także wtedy kiedy nie jesteś w stanie gazu zużyć).

      Już wtedy niezależni eksperci podkreślali i dziwili się, że mająca ponoć bardzo dobre stosunki z Rosją – Polska, musiała dokonać tych wszystkich ustępstw, żeby kupić od Rosjan 2 mld m3 brakującego nam gazu, który to wcześniej dostarczała nam spółka rosyjsko – ukraińska RosUkrEnergo. Przestała nam ten gaz dostarczać tylko dlatego Rosjanie zdecydowali się ją rozwiązać ale jej zobowiązania w dostawach oficjalnie przecież przejęli. Wtedy także ci eksperci zastanawiali się dlaczego zamiast podpisania porozumienia pomiędzy dyrektorem ds. zbytu w Gazpromie i dyrektorem ds. zakupów w PGNiG na zakup w ciągu 4-5 najbliższych lat po 2 mld m3 gazu rocznie (a więc do czasu oddania do użytku Gazoportu w Świnoujściu), polski rząd zdecydował się na wielomiesięczne negocjacje w wyniku których kupuje te dodatkowe 2 mld m3 gazu w ciągu 11 najbliższych lat i jednocześnie oddaje wszystkie dotychczasowe pożytki z kontraktu gazowego Rosjanom.

      Sam Tusk i wicepremier Pawlak zapewniali, że Polska podpisała najlepszy jak można było kontrakt gazowy, a jego cechą szczególną jest stabilność dostaw gazu. O cenach kupowanego od Rosjan gazu, „taktownie” jednak milczeli.

      W ostatnich miesiącach na skutek przyjętej formuły cenowej, cena gazu kupowanego w Gazpromie zaczęła jednak gwałtownie rosnąć. Jesienią poprzedniego roku wyniosła jeszcze około 360 USD za 1000 m3 a od nowego roku najprawdopodobniej przekroczyła 500 USD za 1000 m3 i wszystko wskazuje na to, że będzie rosła nadal tak jak rosną ceny ropy naftowej na rynkach światowych.

      Oczywiście w Polsce nic o tym nie wiemy, relacje handlowe z Gazpromem są owiane tajemnicą, a jak kształtują się ceny po jakich kupujemy gaz z Rosji możemy się na przykład dowiedzieć z rosyjskich mediów, które piszą o takich cenach gazu sprzedawanego za granicę.

      Średnia cena cena tego gazu sprzedawanego do Europy Zachodniej na koniec lutego 2012 roku wzrosła do 440 USD za 1000 m3 czyli w stosunku do lutego 2011 roku wzrost ten wyniósł aż 33,7% a dla Polski poziom tego wzrostu jest jeszcze wyższy, bo jak już wspomniałem przekroczył 500 USD za 1000 m3

      Teraz przyjdzie nam słono zapłacić za beztroskę rządu Tuska dotyczącą negocjacji gazowych z Rosją. I nie chodzi tylko o gospodarstwa domowe dla których dwucyfrowa podwyżka cen oznacza poważny wzrost kosztów utrzymania ale także dla przedsiębiorstw, dla których gaz stanowi ważny czynnik wytwórczy i znaczący składnik kosztów wytwarzania (jak na przykład przemysł nawozowy).

      Ale to nie koniec podwyżek cen gazu w tym roku. Kolejna podwyżka tych cen będzie miała miejsce jeszcze na jesieni tego roku, więc będziemy płacili za gaz jak za przysłowiowe zboże” – ( http://wpolityce.pl/polityka/129671-za-gaz-placimy-jak-za-przyslowiowe-zboze-to-skutek-umowy-ktora-w-grudniu-2010-wicepremier-pawlak-podpisal-ze-sieczinem ).

      Oto opinia samego M.Budzanowskiego usunietego przez D.Tuska: „Były minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski przedstawia dekalog bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wymienia w nim operacje, które należy koniecznie przeprowadzić aby zabezpieczyć polski sektor energetyczny.. – Nade wszystko musimy być jednak gotowi na ewentualne przerwy w dostawach błękitnego paliwa z Rosji. Jeżeli to prześpimy lub zlekceważymy, przyjdzie nam płacić naprawdę słoną cenę – przekonuje na łamach Rzeczpospolitej Budzanowski.

      – Gazoport w Świnoujściu może pokryć nawet 30 proc. krajowego zużycia błękitnego paliwa. Tę szansę trzeba wykorzystać. To nie tylko radykalnie poprawi nasze bezpieczeństwo, ale też wzmocni pozycję Polski przed kolejnymi negocjacjami z Gazpromem. Konkluzja: projekt musi być zakończony w połowie przyszłego roku, a władze spółek Gaz-System, Polskie LNG i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo muszą mieć pełne wsparcie instytucjonalne ze strony rządu i innych organów w terminowym zakończeniu inwestycji. Tego wymaga bezpieczeństwo państwa – pisze autor komentarza, wymieniając terminal LNG wśród najważniejszych inwestycji z perspektywy polskiego sektora gazowego. Uważa również, że Polska musi zmienić warunki kontraktu gazowego z Rosją. – Mocne argumenty za kolejną obniżką to spadki na giełdach gazu w Europie, zmiana formuł cenowych w umowach norweskich i niezgodne z prawem unijnym klauzule w naszym kontrakcie gazowym. W razie braku porozumienia od połowy przyszłego roku grozi nam międzynarodowy arbitraż. Jednak na gruncie prawa unijnego można podjąć próbę unieważnienia kontraktu jamalskiego w całości.

      W tym kontekście Budzanowski liczy na postępowanie antymonopolowe prowadzone przeciwko Gazpromowi przez Komisję Europejską. Jego wyniki miały zostać ogłoszone wiosną, ale Komisja zablokowała je ze względu na kryzys ukraiński. – Finał tego postępowania powinien przyczynić się do wykreowania mechanizmów, które cenę błękitnego paliwa odnosiłyby do notowań z takich giełd europejskich, jak NCG, Gaspool i TTF. To także szansa na przesunięcie energetycznej granicy UE – utrzymuje były minister skarbu” – ( http://biznesalert.pl/budzanowski-mozna-sprobowac-uniewaznic-umowe-gazowa-z-rosja/ ).
      WNIOSEK: Powyzsze informacje sa dowodem, ze glownie Tusk i Pawlak dzialali na szkode Polski i jeszcze ukrywali ta szkodliwa dzialalnosc przed Polakami.
      Pytanie: Dlaczego ty KP nic nie napisales o szkodliwym dzialaniu niemieckiego zyda D.Tuska ?

     • Avatar
      kp :

      Przejrzałem p. wypowiedz i wydaj mi się ona trafna, pomijam szczegóły. Sądzę, że podobnie patrzymy na rolę, warunki i zasady sprzedaży rosyjskiego gazu – jako niekorzystne dla Polski. Nie widzę tu sprzeczności ze swoimi tekstami. Dla ścisłości. Pisałem o polityki który kontrakt negocjował. Naturalnie jako członek rządu, stąd odpowiedzialność ponosi także premier. Niezbędny połączenie gazowe Polski z Norwegią na dnie Bałtyku, co jest planowane. To bardzo dobry pomysł i jego realizacja doprowadzi to uniezależnienia Polski od Rosji.

     • Avatar
      fiesta :

      KP….. pozwol, ze wyjasnie tobie opinie tzw. „ekspertow amerykanskich i europejskich”, bo w rzeczywistosci to ZYDOSTWO tworzy takie opinie, ktore naglasnia ZYDOWSKA PROPAGANDA, a glupie goje powtarzaja te brednie, bo nie maja pojecia co dzieje sie w polityce za kulisami rzadow, bankow i korporacji.
      Jest takie polskie przyslowie, ktore mowi: „QRWA QRWIE LBA NIE URWIE” – jest wulgarne, ale oddaje obraz rzeczywistosci w dzisiejszym swiecie i chodzi o rzeczywistosc, a nie o przypadek losowy jakim sa przepowiednie tzw. „ekspertow” lub „jasnowidzow”. Bo gdyby faktycznie „eksperci amerykanscy i europejscy” przepowiadali przyszlosc z duza dokladnoscia, to Ameryka i Europa nie polamalyby sobie zebow na Rosji – vide Syria i Krym, i to dowodzi, ze Putin ze swoja grupa przechytrzyl tzw. „ekspertow amerykanskich i europejskich” i to ich po prostu KOMPROMITUJE.
      Z finansowego punktu widzenia, USA jest zajebiscie zadluzone. Ale grozne dla USA sa rowniez papiery wartosciowe (bondy), ktorych Chiny i Japonia sa najwiekszymi wlascicielami i jest o rodzaj pozyczki jakie Ameryka zaciagnela od Chin i Japonii, i w przypadku wyprzedazy bondow przez Chiny i Japonie, automatycznie dojdzie do krachu finansowego w samej Ameryce i na calym swiecie z upadkiem dolara wlacznie co spowoduje chaos w systemie bankowym w Ameryce i w samym panstwie i moze doprowadzic do wprowadzenia stanu wyjatkowego w Ameryce, ktore bedzie na tyle utrudnione, bo Amerykanie posiadaja bron (od pistoletow po karabiny maszynowe) w swoich domach. Rozlam w armii amerykanskiej to kolejny problem dla ekipy rzadzacej w Ameryce, plus rozgoryczenie bylych weteranow armii amerykanskiej, ktorych rzad traktuje jako zlo konieczne.
      Jesli jestes gojem to nie staraj sie byc glupim, ale madrym gojem i nie sluchaj zydowskiej propagandy tzw. „ekspertow”, zwazywszy rowniez na fakt, ze teraz jest XXI wiek, a nie poczatek XX wieku, kiedy byl ograniczony dostep do informacji i przecietny zjadacz chleba wiedzial tyle co zdolal wyczytac w gazecie propagandowej.
      Jakby na to nie patrzyl to MIEDZYNARODOWEMU ZYDOSTWU chodzi o zaprowadzenie JWO (Jew World Order – zydowskiego porzadku swiata) , ktory jest znany pod oficjalna nazwa jako NWO (New World Order – nowy porzadek swiata) i w tym przypadku moje sympatie sa po stronie dzisiejszej „Rosji”, ktora stanowi przeciwwage na poczynania ZYDOSTWA z USA i Europy zachodniej, ktore nazywam ZYDO-ANGLOSASKA MAFIA MIEDZYNARODOWA, ktora jest odpowiedzialna za ogrom ZLA na swiecie.
      Z kolei polskojezyczne zydostwo u wladzy w dzisiejszej Polsce, a dokladnie ZYDOSTWO z PiS, stara sie wmowic Polakom, ze glowne zagrozenie dla Polski stanowi Rosja i to sa bajki, w ktore ja nie wierze, poniewaz wiem jak jest.
      Konflikt Polski z Rosja to problemy dla Polski i Polakow nie tylko ze strony Rosji, ktory spowoduje oslabienie ekonomiczne, gospodarcze, militarne i populacyjne Polski, ale przede wszystkim jest to grozba utraty POLSKIEGO TERYTORIUM (Pomorza i Slaska) na co tylko czekaja Niemcy oraz grozba rozprzestrzenienia sie BANDEROWSKIEJ ZARAZY na wschodnich obszarach Polski.
      Mielismy nauczke w 1919r i w 1945r, ze MIEDZYNARODOWE ZYDOSTWO zagniezdzone w sferach rzadowych Anglii, Ameryki i ZSRR, ustalalo granice panstwa polskiego !!!… bo slaba Polska nie miala nic do gadania.
      PIERDOLIC ZYDOSTWO z PO i PiS oraz z Ameryki i Eurokolchozu !

     • upadlina
      upadlina :

      Trudno się z Tobą nie zgodzić fiesta!!……..Jak zwykle miło poczytać Twoje wpisy pełne obiektywnej oceny rzeczywistości i choć czasami w jakichś detalach mogę się nie zgadzać (co nie znaczy, że mam rację, bo mogę nie mieć racji), to w olbrzymiej większości zgadzam się z twoim światopoglądem !!

     • Avatar
      fiesta :

      UPAdlina…. Jestem przyslowiowa „sola polskiej ziemi” i pisze z polskiego punktu widzenia w oparciu o fakty historyczne. W zwiazku z tym jestem „nieprzemakalny” na propagande.
      Jest takie polskie przyslowie, ktore mowi: „Nie ma tego zlego, co by na dobre nie wyszlo”.
      Po doswiadczeniach Polski i Polakow z Rosja i ZSRR przyszla kolej na doswiadczenia z tzw. „zachodem”, ktory faktycznie jest opanowany przez MIEDZYNARODOWE ZYDOSTWO z mediami wlacznie – tych informacji nie podaja w podrecznikach szkolnych i naukowych, ani nie ucza w szkolach i na uczelniach, ktore sa rowniez kontrolowane przez zydostwo w Polsce.
      I gdy czytalem w przeszlosci, ze zydostwo z PO, a teraz zydostwo z PiS w kolaboracji z Niemcami probuja napisac nowy podrecznik do historii Polski to jest to sygnal, ze ZYDY U WLADZY W POLSCE chca zrobic idiotow z Polakow, a ponadto zajebiscie JUDAIZUJA POLSKE i realizuja zydowskie interesy w pierwszej kolejnosci, ponad interesami Polakow, a to jest sygnal, ze ZYDOSTWO ZAPROWADZILO SWOJA DYKTATURE W POLSCE i ma w dupie Polakow i opinie Polakow, ktorzy sa traktowani jak obywatele II-giej i III-ciej kategorii w Polsce.
      Tak sobie mysle i zastanawiam sie, kiedy Polacy wymiota zydowskie smieci z Polski i doprowadza Polske do porzadku ?

     • upadlina
      upadlina :

      100% zgody fiesta, ale z tym wymieceniem żydostwa z Polski może być bardzo trudno w związku z olbrzymią zombizacją narodu!!……….Jeżeli taki kraj jak usa są pod kontrolą żydostwa i wygląda, jakby byli bezsilni, to co może zrobić taka Polska??……Jedyna nadzieja to uświadamianie ludzi, ale większość jest na poziomie przysłowiowej tłuszczy, której do szczęścia potrzeba tylko chleba i igrzysk !!…..Gdy to mają, to wisi im, kto nimi dyryguje !!!!!

     • Avatar
      fiesta :

      KP….. W poprzednim moim komentarzu uzylem okreslenia „ogrom zla” , a nie okreslenia „cale zlo” i w ten sposob sam sobie dowiodles, ze masz sklonnosci do przekrecania moich wypowiedzi i faktycznie roznimy sie mocno pod tym wzgledem.
      Jesli chodzi o ekonomie, finanse, polityke etc to jestem obeznany w tych tematach i kazda „ekspertyze” traktuje z przymruzeniem oka, zwazywszy na fakt, ze kazdy dzien przynosi nowe informacje, a dwa lata czasu to 730 dni nie liczac roku przestepnego i wiele rzeczy moze sie wydarzyc, wiec stopien prawdopodobienstwa jest bardzo maly jesli chodzi o przepowiednie „ekspertow”.
      Kolejna sprawa to „Rosja”, ktora rowniez posiada swoich ekonomistow i zeby zapobiec wyczerpaniu sie rezerw finansowych „Rosji”, rzad „Rosji” moze podniesc clo na towary pochodzace z importu np. z Europy zachodniej lub z Polski i w ten sposob zwiekszyc rezerwy finansowe panstwa.
      Clo jest takze srodkiem zaporowym, ktory ochrania wlasna produkcje przed obca konkurencja, a jednoczesnie zmniejsza zysk eksporterow towarow i produktow do „Rosji” i w tym przypadku Europa zachodnia bedzie miala mniejsze zyski z eksportu do „Rosji” i w zaleznosci od wielkosci tego eksportu odbije sie to odpowiednio negatywnie na rynku w Europie zachodniej, co moze spowodowac stagnacje ekonomiczna w Europie, wzrost bezrobocia, wzrost zadluzenia panstw, strajki robotnicze etc.
      Trzesienie ziemi, powodz, wojna lokalna, pozar szybu naftowego lub zakladu przetwarzajacego rope naftowa etc to wszystko ma wplyw na zachowanie sie ekonomii w panstwie i na swiecie i odzialywuje na gieldy swiatowe.
      Pamietam rok 2008, kiedy na jesieni doszlo do krachu na gieldzie w Nowym Yorku – pisalem juz w styczniu 2008r, ze bedzie krach na gieldzie w 2008r, ale „eksperci” od spraw ekonomicznych w USA wyrazali sie pozytywnie o ekonomii, gieldzie i wzroscie gospodarczym, az jednego dnia doszlo do zawalenia sie gieldy i strat liczonych w bilionach dolarow tylko w ciagu jednego dnia.
      Znalezli sie rowniez „eksperci” w Polsce, ktorzy twierdzili, ze krach na gieldzie w Nowym Yorku nie dosiegnie Chin, Rosji i Polski, czemu zaprzeczylem i okazalo sie, ze to ja mialem racje, poniewaz swiatowa ekonomia jest jak system naczyn polaczonych i problem finansowy w USA oznacza problem w innych czesciach swiata – Chiny chcialy obronic sie przed skutkami krachu na gieldzie w Nowym Yorku i zaczely pompowac pieniadze w podtrzymanie swojej ekonomii i po roku okazalo sie, ze wyrzucili w bloto ponad 1 bilion dolarow i nie zdolali obronic sie przed skutkami krachu na gieldzie w Nowym Yorku.
      Dopiero pod koniec 2015r ekonomia USA zaczela sie poprawiac co zajelo az 7 lat po krachu w 2008r, podczas gdy Europa i Chiny jeszcze nie wyszly z kryzysu ekonomicznego, poniewaz przeszkoda sa sankcje ekonomiczne nalozone na „Rosje” z inicjatywy USA, ale sankcje nie objely ropy naftowej i gazu ziemnego z „Rosji”, ktorych potrzebuje Europa, w przeciwnym wypadku Europa lezy i kwiczy.
      Tymczasem „Rosja” sprzedaje rope naftowa i gaz ziemny do Europy i zarabia pieniadze, a oprocz tego eksportuje metale i kamienie szlachetne oraz uzbrojenie do innych krajow swiata – ostatnio wzrosl eksport rosyjskiego uzbrojenia do Indii, ktore po Chinach sa drugim najwiekszym rynkiem swiata liczacym ponad miliard ludzi. Z kolei tzw. „czarnym koniem” w ekonomii sa Chiny, ktore maja ambicje dogonic USA i potrzebuja zrodel energii z „Rosji”, wiec ciemny scenariusz dla „Rosji” przepowiadany przez „ekspertow amerykanskich i europejskich” pozostanie wylacznie na papierze.
      Nalezy rowniez pamietac o zasadzie kija, ktory ma dwa konce – Ameryka i Europa zachodnia uderzaja w „Rosje” jednym koncem kija, a drugim koncem kija same dostaja i to calkowicie kompromituje Ameryke, Europe zachodnia i tzw. „ekspertow”.
      Zydowska propaganda z USA i Europy pierze mozgi gojom o sankcjach nalozonych na „Rosje”, a w „Rosji” znajduja sie firmy z USA, ktore wspolpracuja z firmami rosyjskimi w wydobyciu ropy naftowej o pierdola polityke uprawiana w Waszyngtonie.
      Zakladajac, ze wybory prezydenckie wygra D.Trump, wowczas nastapi zmiana dotychczasowej polityki USA wobec „Rosji”. Wygrana H.Clinton to dalszy ciag zimnej wojny z „Rosja” i problemy dla Polski, poniewaz to wredny babsztyl, ktory juz raz odgrazal sie Polsce.
      p.s. Zauwazylem, ze ty KP stales sie cos malomowny po kilku moich komentarzach. Czy cos sie stalo ?

     • Avatar
      kp :

      Nie w tym rzecz, że zamilkłem, ale o czym mam pisać? Przecież ten wywód o gospodarce jest pomijając szczegóły prawdziwy. Ja tylko uważam, że także za „ogrom zła” odpowiada X, czy Y i tu się różnimy. Co do ekonomii Rosji, to zobaczymy. Podnoszenie ceł oznacza wzrost inflacji i biednienie społeczeństwa. Jakiś czas tak można żyć, ale jak długo? Potężny ZSRR upadł z przyczyn ekonomicznych. Rosja ZSRR nie jest, gdy chodzi o gospodarkę, demografie, ale jest dużym państwem z zasobami, co nie oznacza, że prognozowanie upadku jest proste. Oczywiście, że prognozowanie jest ryzykowne, zwłaszcza gdy chodzi o przyszłość. Mówię o kłopotach Rosji jako możliwym scenariuszu i tyle – ceny energii kluczowe. Owszem możemy mieć np. kryzys giełdowy w USA. Jeżeli jest p. obeznany, to powinien p. szacować kiedy to nastąpi? Tak, firmy amerykańskie i rosyjskie wyłamują się z sankcji. Budowa Nord Stream 2 przez niemieckie firmy jest tego przykładem. Jednocześnie duże amerykańskie koncerny paliwowe powychodziły z Rosji, choć miały tam ładne kąski do ugrania. O Chinach pisałem – to wschodzący hegemon. Zresztą Polska może na tym skorzystać. Tak, wynik wyborów w USA jest frapujący i wiele od tego zależy także w Europie.

  • Avatar
   sylwia :

   KP: Jednoznaczne JEDNOSTRONNE postawienie sprawy potwornego ludobójstwa dokonanego przez Ukraińcow nie zmieni nic. Także nie bylo to tylko ludobójstwo wołynskie lecz także tarnopolskie i stanisławowskie. Nie potrzebna nam zmyślona ‚strona trzecia’. Mamy wlasną pamięć ukraińskich rzezi. Nie ma pojednania bez pokajania.

    • Avatar
     jaro7 :

     Zbrodnie bandytów z upa objęły swoim zasięgiem łącznie 7województw.Ludobójstwo Wołyńskie to nie ‚wygodny skrót” tylko SYMBOL,tak jak symbolem zbrodni na polskich oficerach jest Katyń choc zbrodni dokonywano jeszcze w Charkowie,Starobielsku,Miednoje,Ostaszkowie,Bykowni.I problem polega na tym zezbrodnie sowietskie sa czczone,obchodzone uroczyscie,natomiast zbrodnie ukraińców sa tuszowane,ukrywane w imie jakis pseudo wyższych celów(chodzi o rusofobię).I powstaje dysonans jakby ofiary bandytów z oun-upa były mniej ważne a nawet jak ostatnio widzimy NIC nie ważne.I to boli i świadczy że władze sa NIEPOLSKIE.

     • Avatar
      kp :

      Zawsze trzeba zabiegać o poparcie innych państw, zwłaszcza jak ma się tym interes. Izraelskie firmy zbrojeniowe robią doskonałą broń. Tak kochana przez p. Rosja ma bardzo dobre kontakty z Izraelem i ochoczo współpracuje z tamtejszym przemysłem. Czemu p. jako osobie, która przedstawia się jako patriota polski przeszkadzają dobre stosunki z Izraelem, ale Rosyjskie już nie. Proszę poczytać o licznych spotkaniach rosyjskich i izraelskich dyplomatów, a zobaczy p. że współpraca dyplomatyczna kwitnie.

     • upadlina
      upadlina :

      rozumiem, że ta wypowiedź kaczyńskiego jest dla ciebie tylko potwierdzeniem „dobrych stosunków z israhellem”!!……..Gratulacje!!………..Wysyłanie polskich wojsk na agresywne wojny w interesie israhella to twoim zdaniem „utrzymywanie dobrych stosunków z israhellem”!!………A może w ramach tych dobrych stosunków z israhellem, kp, pozwolimy na utworzenia na terytorium Polski Judeopolonii, o której żydzi marzą od dekad??!!…………………Niech forumowicze sami ocenią twoją wypowiedź na temat tego filmu!!

     • Avatar
      fiesta :

      KP…. Jest takie polskie przyslowie, ktore mowi: „Cudze chwalicie, a swojego nie znacie”.
      Izrael kradnie wynalazki oraz dostaje bron, elektronike, oprogramowanie i inne technologie od USA za darmo, a nastepnie probuje to modernizowac i i tak wyglada tajemnica izraelskich „sukcesow”.
      USA zaopatruje sie z kolei w podzespoly elektroniczne u Japonczykow, a Japonczycy doszli do sukcesow w wynalazkach, poniewaz wczesniej kupowali amerykanskie urzadzenia, ktore nastepnie sami modernizowali, czyli zaoszczedzili setki miliardow dolarow, jakie musieliby wydac na wlasne badania naukowe.
      Izrael nawet zapierdolil mechanizm zderzaka pochlaniajacego energie kinetyczna, wynalezionego przez Polaka Lucjana Lagiewke z Kowar – vide strona

      https://www.youtube.com/watch?v=jt_IFOuKpfs

      Polska byla w swiatowej czolowce w badaniach nad bronia laserowa, ale ZYDY u wladzy w Polsce przerwali badania i produkcje broni laserowej w Polsce, a takze przerwali badania i produkcje grafenu w Polsce, ktory jest bardzo lekki, ale 100 razy twardszy od stali.
      W okresie PRL, ZSRR tez kradl polskie wynalazki oraz wykradal zachodnie technologie, na ktorych opieral swoja produkcje.
      Dosc dawno temu pisalem na grupach dyskusyjnych o broni elektromagnetycznej w oparciu o badania prowadzone przez N.Tesle (Serba), ktora mozna zastosowac w Polsce jako system obronny przed obiektami latajacymi – wiazka elektromagnetyczna jest w stanie zaklocic elektroniczny system nawigacji obiektu latajacego i w ten sposob unieszkodliwic obiekt latajacy (samolot lub rakiete).
      Tak, dzisiejsza „Rosja” wspolpracuje militarnie z Izraelem i Putin podpisal tajna umowe z Izraelem w 2009r, ktora obowiazuje do dzis i Ameryka ma o to pretensje do Izraela, ktory wlasciwie robi co chce.
      Ale nie ma sie czym podniecac tylko trzeba odsunac zydostwo od wladzy i wplywow w Polsce, zeby nie blokowali rozwoju polskich wynalazkow i nie kradli polskich wynalazkow.
      Poza tym Polska jako panstwo jest w znakomitej pozycji samowystarczalnosci gospodarczej i energetycznej i wystarczy zmienic technologie, zeby uniezaleznic Polske od ropy naftowej i gazu ziemnego, ale potrzebna jest do tego wola rzadu, ktory niestety, ale nie jest polski i nie realizuje polskich interesow narodowych i tu tkwi najwiekszy problem.
      JEWS, GET OUT FROM POLAND ! ZYDZI, WYNOSCIE SIE Z POLSKI !

 3. Avatar
  jaro7 :

  Spokojnie nie ma czym się podniecać,po pierwsze to TYLKO uchwała(mało istotne,trzeba ustawy),po drugie zrobiono to w Senacie i tylko dla tego aby przykryc złe wrażenie po zaprzaństwie w Sejmie,taka klasyczna zagrywka pisiorów pod publiczke.NIGDY nie można wierzyc w to co robi PiS jak i PO.To oszuści i renegaci,zaprzańcy i kolaboranci.

 4. malkontent
  malkontent :

  Już nie wytrzymałem ;-((( przecież to gra, gra dla gimbusów i moherowych berecików ;-((( sejm pisdzielski przeciwny a senat pisdzielski owszem nawet za hahahah przy udziale POpaprańców ;-((( to kpina z Was moi szanowni koledzy , to bezczelność i wypinanie odbytu na wszelkie przejawy polskich racji tak zarówno Popaprańców jak i PISdzielców :-(((. POPISdzielstwo to coś najgorszego co mogło się trafić Polsce i Polakom :-((( Popłuczyny styropianu to najeżdźca i okupant nie ważne z której partii oni zawsze przeciw Polsce i Polakom :-((((

 5. Avatar
  greg :

  To ciągłe bezwarunkowe upominanie się, i taszczenie na plecach, tego samounicestwiającego się, niestabilnego i obrażąjącego nas gdzie popadnie, bezczelnego 25-letniego infantylnego bachora i ekonomicznego trupa, zaczyna już mierzić. Wladze upadającej Ukrainy (wg niektórych już UPAiny) zupełnie się z Polską nie liczą, obrażąją ja swymi antypolskimi ustawami i maja ją tam, gdzie plecy przybierają nazwę dUPA, jawnie czcząc zbrodniarzy i ludobójców 150 000 Polaków (głownie bezbronnych kobiet i dzieci), a także i obecne wladze wpisują się w niesławną historię hańby, i jak cwele (ku jego pogardzie) bez stawiania żadnych uczciwych warunków, taszczą tego fałszywego antypolskiego trupa do UE i NATO, bo to rzekoma nasza racja stanu. Otóż, naszą racją stanu jest porozumienie z Ukrainą ale na zdrowych i należycie i ściśle egzekwowanych zasadach WZAJEMNOŚCI, z wzajemnym poszanowaniem swoich wrażliwości i PRAWDY historycznej, a nie kupczenie prawdą historyczną i ofiarami ludobójstwa, przymykanie oczu na bezczelne poczynania ukraińskich szowinistów i bandero-nazistów. Nie jest nią też hodowanie sobie u wschodnich granic, fałszywych przyjaciół (Ukraina w calej historii, NIGDY Polsce nie pomogła, wręcz przeciwnie – co innego bratnie Węgry) fałszywej antypolskiej żmii i bandero-nazistowskiego potworka. Nasze permisywne, zaprzane władze od lat same go hodują. Ukraina (chyba za swoja kolaborację i hitlerowskimi nazistami i bestalskie mordy na Polakach) dostała od Stalina (którego rzekomo tak nie lubi) w prezencie zabrane 4 polskie województwa II RP i jakoś nie ma z tym problemu. NIedługo dojdzie do tego, że nasze bezwarunkowo permisywne władze podczas wizyt w Kijowie, zgodnie z ukraińskim protokołem dyplomatycznym będą musiały wypić czarę hańby, którą od lat napełniają i składać wieńce pod mauzoleum i tysiącami pomników terrorystów i architektów ludobójstwa: Bandery, Szuchewycza, Kłaczkiwśkiego (Kłym Sawur), Doncowa, i całej reszty. Dużym błędem są też zaszłości historyczne z RF, bo właśnie teraz, dramatycznie ograniczają one siłę naszych argumentów oraz nasze zdolności negocjacyjne, ze sprzjającą zaprzańcom i zdrajcom, UE.
  Trzeba było ZA WSZELKĄ CENĘ unikać wystawiania się rosyjskim służbom i zdawania się na nie, podczas pamiętnego lądowania w ciemno w Smoleńsku. Nie należy też bezwarunkowo wierzyć władzom amerykańskim, którzy tylko w ciągu ostatnich 50 lat wszczęly ponad 30 konfliktów zbrojnych, i z uśmiechem prawią frazesy, które zainteresowani chcą usłyszeć, a tak naprawdę bezwzględnie i stale, dbają przede wszystkim o własne interesy nie cofając się przed formowaniem i wspieraniem najgorszych terrorystów: talibanu, al Quaidy itd., dla nich wygodna byłaby wojna z RF na polskim terytorium. Zeby było jasne obecna politykę Kremla i Putina też uważam, za w dużej mierze wrogą Polsce. Mniej nas Panie Boże w opiece i oświeć rządzących!

 6. kojoto
  kojoto :

  Sądzę, że w Senacie jest więcej uczciwych Polaków, którzy wystartowali z list PiSu, bo bardziej liczyło sie nazwisko kandydata. Fajnie, że ci ludzie poczuwają się w ogóle do Polskości (w przeciwieństwie do PiSowskich posłów). Czy ta uchwała ma jednak jakieś inne znaczenie niż symboliczne? Niestety chyba nie.