Senatorowie chcą poznać rozmiar finansowania przez administrację Baracka Obamy zagranicznych ugrupowań politycznych.

Jak donosi portal The Washington Free Beacon – Ustawodawcy ujawnili wiele rozmów z zagranicznymi dyplomatami, którzy opisali jak Departament Stanu za prezydentury Obamy wykorzystywał pieniądze podatników do wspierania lewicowych agend w Macedonii, Albanii, Ameryce Łacińskiej i Afryce. Wygląda na to, że część tych środków Departamentu Stanu trafiła do organizacji wspieranych przez kontrowersyjnego liberalnego miliardera George’a Sorosa, wynika z listu podpisanego przez republikańskich senatorów Mike’a Lee (Utah), Jima Inhofe’a (Oklahoma), Thoma Tiillisa (Północna Karolina), Teda Cruza (Teksas), Davida Perdue’a (Georgia) i Billa Cassidy’ego (Luizjana).

Senatorowie chcą, aby sekretarz stanu Rex Tillerson rozpoczął dochodzenie w tej sprawie.

Senator Mike Lee w oświadczeniu stwierdził – Taka polityczna stronniczość ze strony naszych misji dyplomatycznych na całym świecie jest niedopuszczalna i stanowi zagrożenie dla naszych stosunków dwustronnych.

Senatorowie chcą, aby w trakcie dochodzenia dokonano przeglądu – wszystkich środków związanych z promocją demokracji i zarządzaniem oraz programów, kont i wielości podmiotów amerykańskich biorących udział w tego typu działaniach.

W liście czytamy również, że należy – dokonać przeglądu tego, jak nasze dolary z podatków są wykorzystywane w celu hamowania czynności, które wywołują niepokoje polityczne, lekceważą suwerenność narodową i społeczeństwo obywatelskie i ostatecznie podważają nasze próby budowania korzystnych relacji międzynarodowych.

Warto wspomnieć, że poza wspomnianymi w liście krajami, amerykański Departament Stanu aktywnie finansował przedsięwzięcia „związane z promocją demokracji i zarządzaniem” w innych krajach, o czym, przynajmniej na tę chwilę, milczą amerykańscy senatorowie. Victoria Nuland, była asystent sekretarza stanu i szefowa Biura ds. Europy i Eurazji, podczas przemówienia13 grudnia 2014 roku powiedziała – Od czasu ogłoszenia niepodległości przez Ukrainę w 1991 roku, Stany Zjednoczone wspierały Ukraińców w rozwijaniu instytucji demokratycznych i umiejętności promowania społeczeństwa obywatelskiego i dobrego zarządzania – wszystkiego, co jest konieczne do osiągnięcia przez Ukrainę swoich europejskich aspiracji. Zainwestowaliśmy ponad 5 miliardów dolarów, aby pomóc Ukrainie osiągnąć te i inne cele.

Ujawnione przez grupę hakerów z DCLeaks w sierpniu ubiegłego roku wewnętrzne dokumentyOpen Society Foundation (OSF), kierowanej przez George’a Sorosa, wskazują, że OSF oraz International Renaissance Foundation (IRF) z siedzibą w Kijowie, współpracowały z reprezentantami amerykańskiego Departamentem Stanu w 2014 roku po wybuchu protestów na kijowskim Majdanie.

Niedawno wprowadzony pod obrady amerykańskiego Kongresu projekt ustawy Counteracting Russian Hostilities Act of 2017 przewidujestworzenie dla Europy i Eurazji specjalnego funduszu mającego na celu – poprawę demokratycznego zarządzania, przejrzystości, praworządności i walki z korupcją poprzez wzmocnienie demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego i partii politycznych oraz niezależnych i niepartyjnych think-tanków.

Wydaje się, że wyżej opisany aktywizm Departamentu Stanu na Ukrainie wespół z organizacjami Sorosa i przewidywany we wspomnianym projekcie ustawy fundusz, są również przejawami działań, które, jak piszą senatorowie – wywołują niepokoje polityczne, lekceważą suwerenność narodową i społeczeństwo obywatelskie i ostatecznie podważają nasze próby budowania korzystnych relacji międzynarodowych.

kresy.pl / freebeacon.com / congress.gov / zerohedge.com / theduran.com / consortiumnews.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply