Rezolucja sejmiku została przyjęta z inicjatywy radnych Ruchu Autonomii Śląska.

Radni sejmiku województwa śląskiego przyjęli na dzisiejszym posiedzeniu rezolucję upamiętniającą 70. rocznicę rozpoczęcia akcji Wisła.

W rezolucji napisano m.in., że operacja, która w deklarowanych założeniach wymierzona była w Ukraińską Powstańczą Armię i Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, w istocie stała się czystką etniczną, która dotknęła boleśnie ok. 150 tys. osób. W większości przypadków ich jedyną winą była przynależność do społeczności łemkowskiej i ukraińskiej. Przymusowo wysiedlanych pozbawiano rodzinnych stron, mienia, miejsc kultu, przede wszystkim zaś godności, a czasem życia.

W rezolucji wspomniano również Centralny Obóz Pracy w Jaworznie, przez który w ramach akcji Wisła przeszło prawie 4 tys. osób, z czego sto kilkadziesiąt poniosło śmierć. Do Jaworzna trafiali Ukraińcy, których oskarżono o współpracę z OUN-UPA.

Radni przestrzegli przed stosowaniem zasady zbiorowej odpowiedzialności i polityki przymusowej asymilacji. Wezwali do poszanowania godności i tożsamości obywateli, bez względu na ich etniczną i narodową przynależność.

Rezolucja została przyjęta bez głosu sprzeciwu, przy kilkunastu głosach wstrzymujących się. Projekt rezolucji został wniesiony pod obrady sejmiku przez radnych Ruchu Autonomii Śląska. Portal Kresy.pl pisał o tym jako jeden z pierwszych.

Przypomnijmy, że Ruch Autonomii Śląska lansował tezę, że wspomniany w rezolucji obóz w Jaworznie był „obozem koncentracyjnym”. Lider RAŚ Jerzy Gorzelik zaprosił radnych sejmiku do Jaworzna na odsłonięcie tablicy pamiątkowej i zwiedzanie wystawy poświęconej obozowi, który funkcjonował tam w latach 1943-1956.

Kresy.pl / Onet.pl / Dziennik Zachodni

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • MadMike
   MadMike :

   @tagore cóż nie od dziś wiemy, iż antypolski sojusz piątej kolumny niemieckiej i ukraińskiej trwa od dawna. Oczywiście nikomu nie przeszkadza, ze ukraińcy dokonali odpowiedzialności zbiorowej dokonując wcześniej ludobójstwa Polaków a bandytyzm i mordy z ich strony trwały aż do 1947 r. Ale na obecne polskojęzyczne mapety nie ma co liczyć. Muszę jednak przyznać rację, nie powinno być Akcji Wisła. Powinna być Akcja Bug i wszyscy ukraińcy winni trafić do swojej republiki. A tak RAŚ chce oderwać od Polski Śląsk, tylko czekać aż ukraińcy zechcą odrywać od Polski Podkarpacie i Lubelszczyznę.

 1. Katarzyna Sokołowska
  Katarzyna Sokołowska :

  Jak można w Polsce pozwolić folksdojczom na wypowiadania się w sprawach polskich?
  Operacja Wisła była wybawieniem dla zastraszonej mordami ludności polskiej natomiast dla przesiedlonych ukraińców wygraną na loterii. To biedne, bez.ozgowe plemię w końcu przekonalo się jak wygląda życie w murowanych domach z ubikacjami na zewnątrz a nie życiem w lepiankach i wyproznianiem się za stodołą.
  Jak ci folksdojcze mieli prawo zrobić w ogóle takie glosowanie? Czystka etniczna spowodowana Operacja Wisła w której nie było ofiar i czystka o znamionach ludobojstwa na Kresach w której zamordowano 250 tysięcy ludzi? Czy ktoś pokaże folksdojczom gdzie ich miejsce?

 2. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Współczuję Ślązakom, ogłupia się Ich niemieckimi korzeniami, znowu garstka antypolskich germanofili, KODowców, nowoczesnych, narzuca swoje zdanie całej społeczności na terenach Śląska. Niemniej nazwanie Akcji Wisła czystką etniczną, świadczy głównie o nie znajomości tematu, całkowitej ignorancji oraz głupocie osób z sejmiku woj. śląskiego.